Inne strony: GAMMA DISCOVER

Excel - funkcje tekstowe

Arkusz kalkulacyjny to nie tylko cała masa cyferek. Są sytuacje gdzie w arkuszu pracujemy nie na liczbach a na konkretnym tekście, dlatego warto zapoznać się choćby z podstawowymi informacjami dotyczącymi funkcji tekstowych w Excelu.

zdjęcie - Excel - funkcje tekstowe

Excel - funkcje tekstowe

To od nas ( a właściwie od sposobu wprowadzenia danych) zależy czy program wpis potraktuje jako daną liczbową czy tekstową.

Przykład: 1991-05-30 uznana zostanie jako dana liczbowa, natomiast 1991. 05. 30 jako tekstowa.

Poniżej znajduje się kilka podstawowych funkcji tekstowych w Excelu ze znajomości których warto się nieco podszkolić:

  • złącz teksty. Ta opcja łączy w jeden spójny tekst kilka innych ( minimum 2, maksymalnie 255). Zrobić to można na dwa sposoby. Pierwszy z nich to użycie formuły ZŁĄCZ. TEKSTY.( tekst1; tekst2;.....). Drugi sposób polega na wykorzystaniu łącznika '&' np. =A1&D1;

  • POWT, czyli funkcja polegająca na powtórzeniu w odpowiedniej ilości powtórzeń zaznaczonego wcześniej tekstu. Wystarczy zastosować następującą składnię: POWT(tekst;ile_razy). Jeśli wynik przekracza 32 767 znaków niestety nie będzie możliwe prawidłowe zastosowanie tej funkcji;

  • SZUKAJ. Formuła przydatna, zwłaszcza jeśli szybko w dość długim tekście musimy odnaleźć poszukiwany ciąg znaków;

  • TEKST. Funkcja warta głębszego poznania. Jej działanie polega na tym, że zaznaczony tekst numeryczny przekształca na tekstowy. Ma ona naprawdę wiele możliwości dlatego warto przysiąść i poświęcić nieco więcej czasu na szczegółowe zagłębienie się w jej możliwości;

  • USUŃ ZBĘDNE ODSTĘPY. Bardzo przydatna, gdy musimy usunąć zbędne spacje w tekście. Co istotne pozbywamy się tylko tych zbędnych, pojedyncze stanowiące odstępy pomiędzy kolejnymi wyrazami nadal w nim pozostają. Należy wybrać USUŃ. ZBĘDNE. ODSTĘPY. Pamiętać należy tylko, że ta opcja ma zastosowanie przy tekście wklejonym do arkusza z innej aplikacji, gdzie często występują bardzo nieregularne spacje;

  • PORÓWNAJ. Funkcja do sprawdzania całkowitej zgodności pomiędzy dwoma z pozoru podobnymi do siebie tekstami. Wystarczy skorzystać z następującej składni PORÓWNAJ(tekst1 ;tekst2).

    Jeśli otrzymamy wynik PRAWDA, oznacza to że oba teksty są zgodne. Jeśli wyniki będzie inny oznacza to, że gdzieś pomiędzy dwoma tekstami występują pewne małe nawet niezgodność. Funkcja ta bierze pod uwagę interpunkcje i rozmiar liter, ignoruje natomiast różnice w formatowaniu.
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
23 sierpień 2018 - 24 sierpień 2018
Warszawa

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Excel to program z którym bardzo duża grupa ludzi spotyka się nie tylko w swojej pracy zawodowej niemal każdego dnia. Jedni się go boją, przed innymi nie ma najmniejszych tajemnic. Niestety póki co ta pierwsza grupa jest zdecydowanie liczniejsza.
Szkolenia na przewozy nienormatywne nie odbywają się często być może dlatego że nie ma na nie aż tylu chętnych jak na inne podobne rodzaje kursów dla przewoźników.
Kurs na przewóz rzeczy jest potoczną nazwą określającą wszystkie szkolenia uprawniające do przewozu towarów autem znacznie cięższym niż 3, 5 tony.
Taksówkarzem nie można zostać posiadając jedynie dobre auto i prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Koniecznie jest odbycie również odpowiedniego kursu. Aby móc do niego przystąpić należy mieć ukończone 18 lat oraz posiadać prawo jazdy kategorii B. Szkolenie powinno kierowce bardzo dobrze przygotować do czekającego go egzaminu po którego zdaniu otrzymuje uprawnienia do jazdy taksówką.
W dzisiejszych czasach transport jest jednym z najważniejszych elementów na jakie należy zwrócić uwagę prowadząc własną działalność gospodarczą. Ale nie tylko.
Obecny artykuł
Excel - funkcje tekstowe

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.