Służebność Przesyłu – Urządzenia przesyłowe na działce budowlanej

Służebność gruntowa to prawo, które obciąża nieruchomość w celu podniesienia użyteczności innej nieruchomości.

zdjęcie - (the_title())

 

Służebność Przesyłu - Urządzenia przesyłowe na działce budowlanej


Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw sprawdzić, czy słup stoi legalnie. Jeśli słup pochodzi z lat 50 ubiegłego wieku, kiedy to przeprowadzano powszechną elektryfikację, prawdopodobnie jego budowa została przeprowadzona zgodnie z prawem.

W tamtych czasach zgodnie z zapisem w ustawie każdy właściciel wyrażał zgodę na ustawienie słupa.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Podczas szkolenia umowy cywilnoprawne w praktyce omówimy regulacje z zakresu zawierania umów cywilnoprawnych, z uwzględnieniem jednoczesnego zatrudnienia na podstawie różnych stosunków prawnych,  kwestie związane z oskładkowaniem kilku umów.

Uczestnicy tego szkolenia interesują się również:

Sytuacja wygląda inaczej jeśli konstrukcję postawiono w latach 70. W takim przypadku istnieje szansa, że linia powstała bez odpowiedniego dokumentu. Szczegółowa informacja na ten temat powinna znajdować się w księdze wieczystej lub akcie notarialnym.

Trzeba jednak pamiętać, że słup może być legalny, a brak odpowiedniego wpisu wynika z zaniedbania zakładu energetycznego.

Dlatego należy zgłosić się do zakładu, który może na przykład dysponować umową cywilno-prawną. Słup został wzniesiony legalnie także w przypadku, gdy ustanowiono służebność przesyłu.

Przepis dotyczący służebności przesyłu wprowadzono do Kodeksu cywilnego w 2008 roku w celu dokładnego określenia zasad, na których przedsiębiorstwo przesyłowe może korzystać z działki, na której znajduje się urządzenie przesyłowe.

Zagadnienia związane z tą kwestią wyjaśniają szczegółowo między innymi szkolenia służebność przesyłu.

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawnych: nieruchomości i budownictwo proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia abi, logistyka. Zapraszamy.

Jeśli okaże się, że słup na działce został wzniesiony niezgodnie z prawem, właściciel ma prawo domagać się usunięcia tej konstrukcji lub też wypłacenia rekompensaty lub ustanowienia służebności przesyłu.

To właściciel działki musi skierować sprawę do sądu. Szczegóły regulowania takich spraw są kreślone przez szkolenie prawo budowlane. Warto pamiętać, że usunięcie słupa, nawet jeśli powstał on nielegalnie, będzie stosunkowo trudne.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz nasze szkolenia z obszaru energetyki i inwestycji.Służebność przesyłu, Inwestycje budowlane, Kontrakty Handlowe w energetyce, Inwestycje sieciowe przez cudze gruntyWięcej szkoleń w dziale: szkolenia inwestycje

Lepszym rozwiązaniem jest dochodzenie rekompensaty, chociaż jej uzyskanie będzie zależało od tego ile czasu upłynęło od budowy słupa.

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Przyspieszenie rozwoju infrastruktury drogowej w Polsce możliwe było m.in. dzięki uchwaleniu tzw. specustawy drogowej. Jej głównym celem było uproszczenie i przyspieszenie procedur związanych z uzyskiwaniem zezwoleń na realizacje inwestycji w zakresie budowy dróg publicznych.
W tym artykule przedstawimy zasady oraz różne formy wypłacania wynagrodzeń (wypłata na rachunek, wypłata w gotówce). Poruszymy także tematy związane z Kodeksem Pracy – w tym o nałożeniu na Pracodawcę obowiązku informacyjnego dot. podania numeru rachunku do wypłaty wynagrodzenia. Nowelizacja ustawy o wypłacie wynagrodzeń odnosi się także do możliwości wypłaty wynagrodzenia w gotówce.
Jednym z podstawowych obowiązków pracodawcy jest prowadzenie dokumentacji pracowniczej w sprawach związanych ze stosunkiem pracy oraz akt osobowych pracownika. Obowiązki w tym zakresie przewiduje kodeks pracy, w tym ustawa o aktach osobowych, a uszczegóławia akt wykonawczy Ministra pracy i polityki socjalnej. Akty prawne zostały znowelizowane, a od dnia 1 stycznia 2019 r. obowiązują nowe rozwiązania prawne. W artykule opowiemy o...
Program Płatnik w nowej wersji (10.02.002) został udostępniony od 1 stycznia 2019 r. Przez krótki okres przejściowy (od 1 do 25 stycznia) funkcjonowały dwie wersje programu – stara (10.01.001) i właśnie nowa. W tym artykule przedstawimy obowiązki pracodawcy wobec pracownika odnośnie przechowywania akt osobowych, w tym oświadczenia ZUS RIA.
Od 24 stycznia 2018 r. obowiązuje rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 7 października 2016 r. w sprawie szczegółowych wymagań dla transportu odpadów. Rozporządzenie zostało wydane na podstawie art. 24 ust. 7 ustawy z dnia 14 grudnia 2012 r. o odpadach (t.j. Dz. U. z 2018 r., poz. 992 z późn. zm.). Rozporządzenie określa przede wszystkim wymagania dla transportu odpadów i...

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.