Inne strony: GAMMA DISCOVER

Jakie zmiany nadeszły w prawie pracy i czy są to zmiany korzystne dla pracowników?

Można nad tym długo dyskutować, a odpowiedzi na pytania, czy obecna sytuacja prawna sprzyja prowadzonej przez nas firmie, możemy uzyskać podczas szkolenia prawa pracy.

zdjęcie - Jakie zmiany nadeszły w prawie pracy i czy są to zmiany korzystne dla pracowników?

Ostatnie kilka lat przynosiły stopniowe zmiany w kodeksie pracy, ale zwłaszcza data 1 stycznia 2017 roku zmieniła stanowczo wiele rzeczy. Wśród przepisów, które uległy zmianie – być może na korzyść pracodawcy, ponieważ zwłaszcza właściciele małych i średnich firm będą mieli zdecydowanie mniej pracy – należało by uwzględnić obowiązek wprowadzania regulaminów pracy w miejscu pracy.

Aktualnie regulaminy te muszą zostać wprowadzane w firmach zatrudniających więcej niż 49 osób, mogą zostać wprowadzone również tam, gdzie nie występuje wspólna praca zbiorowa. Innym przepisem, który z pewnością związany jest z mniejszymi formalnościami prawnymi, jest możliwość nie wnioskowania i nie zakładania Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych przez firmy, które zatrudniają mniej niż 50 pracowników.

Część zatrudnionych może narzekać z tego tytułu, a część z pewnością nie odczuje żadnej różnicy. Ponownie – pracodawca będzie miał zdecydowanie mniej formalności prowadząc niewielkie i średnie przedsiębiorstwo. Jakkolwiek, w tym drugim przypadku ma wolną rękę i kwesta utworzenia takiego funduszu w zakładzie pracy jest tylko i wyłącznie jego dobrą wolą.

Z kolei w przypadku wypowiedzenia o pracę i odbierania świadectwa pracy zmienia się trochę – i tym razem być może na niekorzyść zatrudniającego, ponieważ obecnie nie tylko trzeba wydawać świadectwo pracy na koniec okresu zatrudnieniowego danego pracownika, ale również z poprzednich okresów. Ponadto, zmienia się wzór świadectwa pracy – jak poprawnie go wypełnić, aby spełnić swoje obowiązki, jeśli niekoniecznie pracodawcy czują się dobrze w roli osoby wypełniającej formularze – będą mogli się dowiedzieć podczas szkolenia prawa pracy.

Oczywiście, wyżej wymienione sytuacje to tylko kilka przykładów tych zmian, które weszły w życie z początkiem tego roku.

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
UMOWY CYWILNOPRAWNE W PRAKTYCE W 2018 R.
SYTUACJE PROBLEMATYCZNE | Aspekt prawny, ubezpieczeniowy oraz podatkowy – kompendium wiedzy dla praktyków
13 wrzesień 2018
Warszawa

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Od początku tego roku nastąpiły pewne zmiany w prawie pracy. Jeszcze trudno tak naprawdę określić, na ile będą one korzystne dla pracodawców, a na ile dla pracowników.
Wiele osób, choć nie mają tego świadomości ma możliwość uzyskanie nie tylko wynagrodzenia z tytułu służebność przesyłu, ale także odszkodowanie za użytkowane gruntu bez odpowiedniej umowy.  
Określenie wysokości wynagrodzenia z tytułu prawa służebności przesyłu to jeden z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych elementów procesu ustalania warunków korzystania przez przedsiębiorcę z naszego gruntu.
Możliwość uzyskania wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu pomimo dających stosunkowo szeroko uprawnienia dla właścicieli nieruchomości posiada również ograniczenie w postaci instytucji zasiedzenia, które skutecznie uniemożliwia uzyskanie jakichkolwiek należności za okres poprzedzający.
W każdej dziedzinie prawa obowiązują odpowiednie przepisy prawne. Aby bez przeszkód można było działać w danej branży, konieczne jest ich poznanie i stosowanie. Budownictwo to jedna z dziedzin, odnośnie której w ostatnim czasie nastąpiło wiele zmian.
Obecny artykuł
Jakie zmiany nadeszły w prawie pracy i czy są to zmiany korzystne dla pracowników?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.