Inne strony: GAMMA DISCOVER

Najważniejsze zmiany w prawie budowlanym na przestrzeni 10 lat

Ostatnie dziesięciolecie obfitowało w wiele pozytywnych zmian w polskim prawodawstwie, które to znacząco ułatwiły proces realizacji inwestycji budowlanych, skróciły ścieżki administracyjne i pozwoliły o wiele prościej przygotowywać inwestycje o charakterze komercyjnym. |
zdjęcie - Najważniejsze zmiany w prawie budowlanym na przestrzeni 10 lat

W tym miejscu należy wskazać na najistotniejsze zmiany z punktu widzenia polskiego prawodawstwa dla zwykłego Kowalskiego.

Dzięki zmianom ustanowionym w lutym 2015 roku właściciele nieruchomości nie muszą uzyskiwać pozwolenia na budowę oraz przebudowę domu jednorodzinnego. Dotyczy to budynków na ograniczonym obszarze jednej działki albo kilku objętych inwestycją. Obecnie wystarczy jedynie zgłosić budowę wraz z projektem budowlanym i pozostałymi dokumentami wymaganymi w „starej procedurze”.
Starostwo Powiatowe ma miesiąc na zgłoszenie sprzeciwu.

 

Jak skutecznie i sprawnie zarządzać magazynem? Międzynarodowe prawo przewozowe - reklamacja i odszkodowania. Jak sprawnie windykować należności? Bezpieczeństwo prawnie w kontraktowaniu i realizacji usług transportowych. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu, logistyki i prawa!

 

Obecnie zgłoszeniu podlegają także parterowe budynki gospodarcze oraz ganki, altany, garaże do 35 m2. Łączna liczba tych budynków gospodarczych nie może przekraczać liczby dwóch na każde 500m2 działki). Dodatkowo w celu wybudowania takich obiektów jak przydomowa siłownia, basen, kryty kort tenisowy nie jest wymagane pozwolenie na budowę, o ile ich powierzchnia nie przekracza 35m2. Firmy energetyczne mogą bez pozwolenia na budowę alokować stacje transformatorowe na terenie nieruchomości.
Istotnym ułatwieniem procedury jest zrezygnowanie z obowiązku wykazania gwarancji realizacji przez dostawcę dostaw wody, ciepła, gazu, kanalizacji i energii do nieruchomości oraz dostępu do drogi publicznej, z wyjątkiem magistrali wojewódzkich i dróg krajowych.

Należy nadmienić, iż swoista deregulacja przepisów w zakresie budownictwa jednorodzinnego jest bardzo dobrym posunięciem. Sprawy odnośnie legalizacji samowoli budowlanej potrafią się ciągnąć długie lata, w tym czasie ludzie żyją w swoim domu w poczuciu strachu przed eksmisją i nakazem rozbiórki.
Podobnie się to ma dla konieczności wykonywania stosownych modyfikacji w budynku, które z wielu wskazań egzystencjalnych mogą wymagać szybkiej realizacji w czasie.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Sąd najwyższy podjął dnia 16 maja 2017 roku dwie bardzo ważne decyzje odnoszące się do artykułu 305 Kodeksu Cywilnego, a więc do prawie o służebności przesyłu.
Proces dochodzenia swoich roszczeń należy poprzedzić dokładnym sprawdzeniem tego, czy słupy są postawione na działce w niezgodzie z prawem.
Służebności są jednym z elementów Kodeksu Cywilnego, należących do tak zwanych ograniczonych praw rzeczowych. Powstają one poprzez umowę, orzeczenie sądowe.
Umowne ustalenie służebności przesyłu pomiędzy właścicielem gruntów a przedsiębiorstwem posiadającym lub planującym infrastrukturę przesyłową stanowi najwygodniejszą formę obciążenia nieruchomości służebnością.
Jedną z dróg dla powstania służebności przesyłu pozostaje dobrowolna, obustronna umowa, zawierana pomiędzy właścicielami nieruchomości obciążającej oraz obciążonej przez służebność przesyłu.
Obecny artykuł
Najważniejsze zmiany w prawie budowlanym na przestrzeni 10 lat

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.