Inne strony: GAMMA DISCOVER

Od początku tego roku nastąpiły pewne zmiany w prawie pracy

Od początku tego roku nastąpiły pewne zmiany w prawie pracy. Jeszcze trudno tak naprawdę określić, na ile będą one korzystne dla pracodawców, a na ile dla pracowników.

zdjęcie - Od początku tego roku nastąpiły pewne zmiany w prawie pracy

Część zmian zwalnia pracodawcę od wcześniej obowiązujących powinności, ale za to może niekorzystnie wpływać na pracowników. Część zmian okaże się lepsza właśnie dla zatrudnionych, a z pewnością będzie mniej korzystna dla pracodawców.

Trudno jest zadowolić obie strony i znaleźć odpowiedni kompromis. Jakie zmiany nastąpiły, jak się do nich ustosunkować, czy musimy zmieniać coś w naszej firmie, czy też powinniśmy pozostawić wszystko bez zmian?

Szkolenia prawa pracy odpowiedzą na te oraz inne pytania, na które odpowiedzi oczekują próbujący się odnaleźć w nowej rzeczywistości prawnej prawnicy. Wśród przepisów, które uległy zmianie, należy wymienić przede wszystkim możliwość wprowadzania regulaminów pracy, które niekoniecznie muszą obowiązywać Twoją firmę.

Innym przykładem jest możliwość zakładania i korzystania z Zakładowego Funduszu Świadczeń Socjalnych. Najnowsze przepisy również przewidują brak konieczności zakładania takiego funduszu, innym pozostawia możliwość wyboru, a niektórzy będą musieli wystosować odpowiedni wniosek i taki fundusz założyć. Kolejna zmiana dotyczy odwołania od wypowiedzenia umowy o pracę – pracownik będzie mógł skorzystać z tej możliwości w przedłużonym niż obowiązywało to do tej pory okresie.

Następną zmianą jest możliwość zażądania od pracodawcy danych o niekaralności pracownika. Tym razem każdy, kto tylko ma zamiar objąć stanowisko, na którym obowiązuje wymóg niekaralności, będzie z dużą dozą prawdopodobieństwa musiał dostarczyć te dane do swojego pracodawcy. Zmienia się także obowiązek wydawania świadectw pracy pracownika przez pracodawcę, zwłaszcza jeśli zatrudniony przepracował dłuższe okresy czasu niż rok.

W tej sytuacji, jeśli pracownik będzie chciał zakończyć pracę w sierpniu tego roku po 7 latach pracy, pracodawca musi udokumentować każdy poszczególny okres pracy pracownika.

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Wiele osób, choć nie mają tego świadomości ma możliwość uzyskanie nie tylko wynagrodzenia z tytułu służebność przesyłu, ale także odszkodowanie za użytkowane gruntu bez odpowiedniej umowy.  
Określenie wysokości wynagrodzenia z tytułu prawa służebności przesyłu to jeden z najważniejszych i jednocześnie najtrudniejszych elementów procesu ustalania warunków korzystania przez przedsiębiorcę z naszego gruntu.
Możliwość uzyskania wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu pomimo dających stosunkowo szeroko uprawnienia dla właścicieli nieruchomości posiada również ograniczenie w postaci instytucji zasiedzenia, które skutecznie uniemożliwia uzyskanie jakichkolwiek należności za okres poprzedzający.
W każdej dziedzinie prawa obowiązują odpowiednie przepisy prawne. Aby bez przeszkód można było działać w danej branży, konieczne jest ich poznanie i stosowanie. Budownictwo to jedna z dziedzin, odnośnie której w ostatnim czasie nastąpiło wiele zmian.
Nowości w prawie budowlanym, które weszły w życie w styczniu 2017 to niezwykle wiele zmian, które jednak w opinii wielu osób ułatwiają prowadzenie prac budowlanych. Zmiany wprowadzono w całym dokumencie, jednakże do najważniejszych zalicza się przede wszystkim to, które dotyczą pozwoleń na budowę.
Obecny artykuł
Od początku tego roku nastąpiły pewne zmiany w prawie pracy

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.