Inne strony: GAMMA DISCOVER

Praca w porze nocnej

Praca nie zawsze jest wykonywana tylko i wyłącznie w godzinach dziennych. Co więcej są zawody, które wręcz wymagają pracy wyłącznie w nocy. Warto przy tym pamiętać, że pora nocna wcale nie zaczyna się dokładnie wtedy, kiedy zachodzi słońce.

zdjęcie - Praca w porze nocnej

Praca w porze nocnej


Podobnie, jak inne zagadnienia dotyczące stosunków pracy, także praca w porze nocnej jest szczegółowo opisana w Kodeksie Pracy.

Pierwszą kwestią związaną z pracą w porze nocnej jest zdefiniowanie tego, czym jest pora nocna. Kodeks pracy wskazuje, że jest to okres pomiędzy godziną 21:00 a 7:00. Tym samym za pracę w porze nocnej będzie uznane 8 godzin pomiędzy 21 a 7 rano. Natomiast to, w jakich godzinach dokładnie będzie odbywała się praca jest już wyłącznie w gestii decyzji pracodawcy.

Jednocześnie trzeba pamiętać, że osobą o której można powiedzieć, że pracuje w porze nocnej nie będzie tylko ten pracownik, który całą noc spędza w pracy.

Za pracę w porze nocnej pracownik może policzyć zatem czas od co najmniej 3 godzin na dobę przypadającą na porę nocną lub, kiedy co najmniej 25% czasu pracy przypada na ten okres.

 

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

 


Wszystkie osoby pracujące w godzinach od 21 do 7 rano mają prawo do otrzymania dodatku, do wynagrodzenia, który wynosi 20 procent stawki godzinowej, za każdą przepracowaną godzinę. Trzeba jednak przy tym pamiętać, że jest to stawka minimalna, którą pracodawca może odpowiednio podnieść według własnego uznania. Nie ma jednak możliwości, by stawkę tę obniżyć.

Co więcej należy pamiętać, że dodatek ten przysługuje zarówno w przypadku sporadycznego wykonywania pracy w porze nocnej, jak i dla tych pracowników, dla których jest to norma.

Kodeks pracy jasno wyłącza z obowiązku świadczenie pracy w godzinach nocnych określone grupy pracowników.

Tym samym w godzinach 21:00-7:00 pracy wykonywać nie mogą:

  • kobiety w ciąży,
  • młodociani,
  • opiekunowie dzieci do lat 4 po wyrażeniu zgody,
  • niepełnosprawni po wyrażeniu zgody przez lekarza.

Jak zatem widać, zagadnienie jakim jest prawo pracy szkolenia pracowników zajmujących się tą tematyką po prostu wymaga.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Czas pracy to ogromnie ważny element tego wszystkiego, co można określać, jako praca. To właśnie czas pracy jest wyznacznikiem tego, jak długo znajdujemy się w dyspozycji pracodawcy oraz ile możemy dzięki temu zarobić.
Uczestniczenie w szkoleniu ma sens jedynie w przypadku, kiedy pozwala ono na zdobycie wyczerpującej wiedzy w danym zakresie. Podobnie jest ze szkoleniami w zakresie prawa pracy. W jaki sposób wybrać odpowiednie?
Prawidłowe planowanie i ewidencjonowanie czasu pracy należy do jednych z najważniejszych zagadnień z zakresu prawa pracy. Informacje z tego obszaru są ważne zarówno dla pracowników jak i pracodawców, chronią obie strony przed błędami i nadużyciami.
Liczba godzin, które musi przepracować pracownik, jest związana z systemem pracy, w jakim dana osoba jest zatrudniona. System pracy jest uzależniony od zapisów znajdujących się w umowie, a także od wewnętrznych regulacji w danej firmie.
Szkolenia z zakresu prawa pracy to doskonałe źródło wiedzy na temat obowiązujących przepisów. W ramach takich szkoleń można poznać bardzo szeroki zakres informacji dotyczących zapisów prawnych.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Praca w porze nocnej
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.