Inne strony: GAMMA DISCOVER

Prawa przewoźnika

Wszystkie czynności jakie związane są z pracą przewoźnika dość szczegółowo określone są polskimi przepisami prawa.

zdjęcie - Prawa przewoźnika

Prawa przewoźnika


Poza obowiązkami jakie na nich ciążą, mają również swoje prawa które znać powinni, co może zapobiec w przyszłości powstawania nieprzyjemnych dla nich sytuacji.

Do praw przewoźników zaliczyć można:
 • otrzymywanie listów przewozowych oraz wymaganych do nich załączników lub wszelkich innych informacji, jakie niezbędne są do prawidłowego i bezpiecznego wykonywania usług transportowych
 • przewoźnik przed wykonaniem usługi ma prawo do sprawdzenia poprawności zapakowania przesyłki ( po to by nie ponosić odpowiedzialności za ewentualne szkody jakich przesyłka doznała zanim jeszcze trafiła w jego ręce)
 • przewoźnik ma prawo do sprawdzenia czy to, co zawiera przesyłka jest zgodne z oświadczeniem nadawcy w liście przewozowym
 • przewoźnik może oddać przesyłkę nadawcy, jeśli jej transport jest uciążliwy
 • przewoźnik może żądać od nadawcy przesyłki załadunku ( o ile wcześniej w umowie kwestia ta nie została uregulowana)
 • jeśli w trakcie transportowania ładunku środek transportowy ulegnie zanieczyszczeniu przewoźnik ma prawo żądać od nadawcy/ odbiorcy jego wyczyszczenia
 • przewoźnik nie musi wykonywać pracy sam, ma prawo do korzystania z usług podwykonawców
 • przewoźnik może sam ustalić trasę jaką zostanie przetransportowany ładunek do odbiorcy
 • ma również prawo do samodzielnego ustalenia stanu przesyłki w trakcie przewozu oraz żądania od nadawcy bądź odbiorcy składania oświadczenie o stanie przesyłki
 • przewoźnik może zniszczyć przesyłkę w przypadku, gdy zaginą dokumenty przewozowe, a ustalenie osoby odpowiedzialnej za przesyłkę jest niemożliwe
 • przewoźnik w niektórych sytuacjach może odmówić wykonania przewozu
 • najważniejszym prawem przewoźnika jest prawo do godziwej zapłaty za wykonaną usługę
 • jeśli nadawca przesyłki nie wywiąże się ze wszystkich punktów umowy przewoźnik ma prawo domagania się od niego odszkodowania adekwatnego do wyrządzonej mu szkody
 • przewoźnik ma prawo do otrzymania odsetek za opóźnienie w zapłacie lub zatrzymania paczki jako zastaw.


Jak skutecznie i sprawnie zarządzać magazynem? Międzynarodowe prawo przewozowe - reklamacja i odszkodowania. Jak sprawnie windykować należności? Bezpieczeństwo prawnie w kontraktowaniu i realizacji usług transportowych. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu, logistyki i prawa!
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Zarządzanie magazynem
Gospodarka magazynowa dla praktyków biznesu
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Transport ładunków niebezpiecznych wymaga wielkiej ostrożności i perfekcyjnego, niemal bezbłędnego przygotowania. Firmy które decydują się oferować klientom taki właśnie rodzaj transportu zanim podejmą jakiekolwiek działania spełnić muszą szereg dość restrykcyjnych wymagań, które wynikają z odpowiednich regulacji prawnych.
Dzięki odbyciu szkolenie z transportu i spedycji zarówno krajowej jak i tej międzynarodowej uczestnicy będą mogli nie tylko pogłębić swoją wiedzę o nowe nieznane im być może zagadnienia, ale również uporządkować te zdobytą do tej pory.
Prawo celne nie tylko w Polsce, ale i w innych krajach całego świata stanowi właśnie te dziedzinę prawa, która dość konkretnie i rzeczowo reguluje wszystkie zasady i sposoby przewozu różnego rodzaju towarów na dany obszar celny skąd aktualnie pochodzi zamówienie (nieco inaczej wyglądają one w przypadku do kraju wspólnoty a nieco odmiennie w transporcie do krajów nie będących członkami UE).
Zarządzanie łańcuchem dostaw opiera się na kierowaniu wszystkimi przepływami pomiędzy wszystkimi ogniwami jakie znajdują się w danym łańcuchu dostaw.
Magazynowanie towarów to zbiór wszystkich czynności jakie wiążą się z czasowym przechowywaniem rozmaitych towarów oraz ich dostarczaniem do odbiorców.
Obecny artykuł
Prawa przewoźnika

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.