Inne strony: GAMMA DISCOVER

Prawo pracy w prawie cywilnym

Poddając dokładniejszej analizie artykuł 300 Kodeksu Pracy zauważyć można, że tak naprawdę prawo pracy dość mocno powiązane jest z prawem cywilnym.

zdjęcie - Prawo pracy w prawie cywilnym

Najistotniejsze normy wynikające z prawa cywilnego odnoszące się do prawa pracy to:

 • przepisy odnoszące się do czynności prawnych
 • umowy przedwstępne
 • wady jakie niosą za sobą oświadczenia woli
 • skutki prawne wynikające z braku wywiązania się z zawartych umów
 • przedstawicielstwo
 • wybrane aspekty z zakresu odnoszącego się do odpowiedzialności kontraktowej
 • bezpodstawne bogacenie się
 • zdefiniowanie pojęcia dóbr osobistych.

 

Rozwiń swoją wiedzę ekspercką. Zapoznaj się ze szkoleniami z obszaru prawa pracy, IT, HR. Dowiedz się jak powinna przebiegać współpraca ze związkami zawodowymi. Poznaj przykłady i błędy popełniane przez kadrę menadżerską w prawie pracy. Dowiedz się jak używac programy MS Excel w dziale personalnym. Zapoznaj się z nowymi zasadami w zakresie ochrony danych osobowych. Zobacz: Gamma. Firma szkoleniowa roku.

 

Należy jednak pamiętać, że praco cywilne wprawie pracy znaczenia ma tylko wtedy, gdy sprawa w jakikolwiek sposób odnosi się do stosunku pracy. Oczywiście, by w danej sytuacji łączyć regulacje obu tych praw nie mogą one być względem siebie sprzeczne. Najczęściej prawo cywilne odnoszące się do zatrudnienia stosować można w następujących przypadkach:

 • w przypadku zawarcia pomiędzy stronami umowy przedwstępnej - chodzi tu o to, że zanim podpisana zostanie właściwa umowa o prace, poprzedza się ją tak zwaną umową przedwstępną. Z różnych przyczyn tak się dzieje. W przypadku takiej umowy pracodawca podpisuje zobowiązanie do zatrudnienia na stałe w najbliższym czasie danego pracownika. W umowie przedwstępnej zawiera się mnóstwo informacji dotyczących przyszłej umowy właściwej takich jak np. rodzaj pracy, termin przesyłania wynagrodzenia, jego wysokość czy okres obowiązywania umowy;

 • ochrona dóbr osobistych - to jeden z największych obowiązków pracodawców odnoszących się do praw pracowniczych. Niestety prawo pracy nie reguluje wystarczająco kwestii odnoszących się do ochrony dóbr osobistych. Dlatego w razie jakichkolwiek wątpliwości w celu zasięgnięcia informacji warto zajrzeć do artykułu 23 Kodeksu Cywilnego;

 • dokonywanie czynności prawnej - nie wszystkie zagadnienia dotyczące zawierania i rozwiązywania umów szczegółowo i zrozumiale opisuje praco pracy. W tym wypadku uzupełnieniem dla prawa pracy jest Kodeks Cywilny, a dokładniej rzecz ujmując artykuł 61.

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Wielu właścicieli nieruchomości coraz częściej uzyskuje świadczenia w postaci wynagrodzenia za służebność przesyłu od przedsiębiorców, którzy z tego prawa korzystają.
Tematyka służebności przesyłu obok powstanie obowiązków po stronie wielu przedsiębiorców rodzi również szereg roszczeń po stronie właścicieli nieruchomości.
Ustanawianie służebności przesyłu jest kojarzone przede wszystkim z własnością gruntów, na których mają być lub już są usadowione urządzenia przesyłowe.
Tematyka służebności przesyłu pomimo pozornej klarowności przepisów niesie ze sobą wiele niejasności, które muszą być wyjaśnianie przez wyższe instancje niż Sąd Rejonowy.
Dla wielu osób tematyka służebności przesyłu jest po pierwsze czymś nowym, po drugie przede wszystkim nie zrozumiałą instytucją prawną.
Obecny artykuł
Prawo pracy w prawie cywilnym

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.