Inne strony: GAMMA DISCOVER

Urlopy pracownicze przewidziane w Kodeksie Pracy

Urlop jest czasem wolnym pracownika od wykonywanej przez niego pracy zawodowej u danego pracodawcy.

zdjęcie - Urlopy pracownicze przewidziane w Kodeksie Pracy

Przepisy Kodeksu Pracy dość jasno regulują długość oraz zasady udzielania takich urlopów. Pracownik wnioskuje o udzielenie mu czasu wolnego od wykonywanych obowiązków, jednak nie zawsze pracodawca musi wyrazić na to zgodę. Polskie prawo wyróżnia następujące rodzaje urlopów.

  1. Urlop wypoczynkowy - przysługuje każdemu pracownikowi. który zatrudniony jest u danego pracodawcy w oparciu o umowę o pracę. Ilość dni wolnych od pracy w ciągu roku uzależnione jest od stażu pracy. W przypadku, gdy wynosi on mniej niż 10 lat pracownik ma prawo do 20 dni urlopu, natomiast w przypadku powyżej 10 lat pracy zawodowej czas ten wydłuża się do 26 dni.

  2. Urlop bezpłatny udzielany jest po pisemnej prośbie pracownika. W okresie przebywania na takim urlopie pracownik nie ma prawa do wynagrodzenia, jednak w tym czasie nie może zostać również zwolniony.

  3. Urlop macierzyński dotyczy kobiet, które w trakcie trwania umowy o pracę urodziły dziecko. Ma on na celu zapewnienie kobiecie odpoczynku o trudach porodu oraz możliwość samodzielnej opieki nad dzieckiem przez jego pierwszy rok życia. Wynagrodzenie za taki urlop wypłaca ZUS.

  4. Urlop tacierzyński odbywa się niemal na takich samych zasadach jak macierzyński.

  5. Urlop ojcowski przysługuje ojcom, których pociechy nie ukończyły jeszcze 24 miesiąca życia. Taki urlop trwa 14 dni, a zapłatę za niego ponosi ZUS.

  6. Urlop rodzicielski przysługuje zarówno ojcu jak i matce po bezpośrednim zakończeniu urlopu macierzyńskiego.

  7. Urlop wychowawczy jest bezpłatnym urlopem mającym na celu możliwość sprawowania przez rodzica bezpośredniej opieki nad dzieckiem.

  8. Prawo do corocznego zwolnienia z pracy w związku z wychowywaniem dziecka przysługuje każdemu z rodziców do momentu ukończenia przez dziecko 14 roku życia. Taki urlop trwa 2 dni.

  9. Urlop na żądanie maksymalnie wynosić może 4 dni.

  10. Urlop okolicznościowy przysługuje pracownikowi na takie okoliczności jak pogrzeb, ślub, narodziny dziecka. W zależności od rodzaju zdarzenia taki urlop trwa 1-2 dni.
Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawa pracy i IT proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Jeśli chodzi o zawarcie umowy o pracę pomiędzy pracodawcą a pracownikiem zawarta może być ona na kilka sposobów np. na czas nieokreślony lub określony, na zastępstwo itd.
Poddając dokładniejszej analizie artykuł 300 Kodeksu Pracy zauważyć można, że tak naprawdę prawo pracy dość mocno powiązane jest z prawem cywilnym.
Wielu właścicieli nieruchomości coraz częściej uzyskuje świadczenia w postaci wynagrodzenia za służebność przesyłu od przedsiębiorców, którzy z tego prawa korzystają.
Tematyka służebności przesyłu obok powstanie obowiązków po stronie wielu przedsiębiorców rodzi również szereg roszczeń po stronie właścicieli nieruchomości.
Ustanawianie służebności przesyłu jest kojarzone przede wszystkim z własnością gruntów, na których mają być lub już są usadowione urządzenia przesyłowe.
Obecny artykuł
Urlopy pracownicze przewidziane w Kodeksie Pracy

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.