Gamma sp. j.

Lęk, Strach przed sukcesem i lęk przed porażką

Artykuły >> Lęk, Strach przed sukcesem i lęk przed porażką
zdjęcie - Lęk, Strach przed sukcesem i lęk przed porażką
Lęki są ogromną siłą, która potrafi pchnąć ludzi do niezwykłych czynów, ale i powstrzymać ich przed podjęciem działań.

Lęk, Strach przed sukcesem i lęk przed krytyką, porażką


Lęk przed porażką
to obawa przed krytyką lub drwiną ze strony innych, bądź nas samych:

 • Nie będę próbował, bo jeśli mi się nie uda, ludzie pomyślą, że jestem głupi.
 • Jeśli mi się nie uda, to sam o sobie pomyślę, że jestem ciamajda.
 • Już próbowałem i nic z tego nie wyszło.


Lęk przed sukcesem swoje podłoże ma w zdaniach typu „Nie muszę nic zmieniać, tak jest dobrze”, „Lepsze jest wrogiem dobrego”. Częstym przekonaniem jest, że nie zasługujemy na sukces lub obawiamy się, że po osiągnięciu sukcesu będzie od nas wymagana większa ilość pracy i wysiłku w jego utrzymanie.

 • Nie zasługuję na sukces (ponieważ ktoś lub coś utwierdziło mnie w tym przekonaniu).
 • Nie zależy mi na sukcesie, bo bez niego jest mi dobrze.
 • Nie chcę sukcesu, bo nie podoba mi się styl życia, jaki sukces narzuca.
 • Kiedy odniesie się sukces, bardzo łatwo można wszystko stracić. Osoba, która odniosła sukces, już nie może liczyć na nic lepszego.

Ćwiczenia motywacyjne:

 • Ćwiczenie sprawności skauta: Stwórz listę aktywności, które zawsze wywoływały w Tobie zachwyt, sprawiały Ci przyjemność i były Twoją pasją. Ci, którzy świetnie radzą sobie z życiem, potrafią jako dorośli skupiać się bardziej na ulubionych aktywnościach, odsuwając resztę na bok.
 • Ćwiczenie fascynacji: Wśród przygotowanej listy odkryj te rzeczy, które ze względu na uzdolnienia robisz najlepiej i znajdź to, co budzi w Tobie największy entuzjazm.
 • Plan dalszego kształcenia: Stwórz listę tematów, które interesują Cię zawodowo i prywatnie. Stwórz listę najlepszych książek dla każdego z tematów. Zadecyduj, ile książek chcesz lub możesz przejrzeć w ciągu miesiąca. Zarezerwuj sobie codziennie czas na dalsze kształcenie i zadbaj o to, aby aktualnie czytaną książkę mieć zawsze przy sobie. Zapisuj wyniki dalszego kształcenia (najlepsi menadżerowie dochodzą do 2-3 godzin dziennie, poświęconych na dalsze kształcenie).
 • Ćwiczenie identyfikacji jednego czynnika: Jaki konkretny czynnik, który mogę zmienić w moim zachowaniu, będzie miał najbardziej pozytywny wpływ na moją przyszłość.
 • Ćwiczenie cenowe: Sporządź listę swoich życzeń – wszystkich rzeczy, które chciałbyś mieć w życiu. Zadaj sobie potem pytanie, za które z tych celów jesteś naprawdę gotów zapłacić wysoką cenę i poświęcić całe życie – twój czas, energię i pieniądze, aby je osiągnąć. Wszystkie inne życzenia wykreśl z listy.
 • Ćwiczenie filmowe: Jeżeli chcesz zmienić swoje zachowanie, musisz powiązać poprzednie zachowania z bolesnymi filmami, a nowe połączyć z pozytywnymi skojarzeniami. Dzięki temu sportowcy odzyskują kontrolę w głowie po przegranej.
 • Mentalny trening służący przeprogramowaniu naszych uczuć. Sporządź listę wszystkich sytuacji, z którymi chętnie skojarzyłbyś inne uczucia. W stanie odprężenia wyobraź sobie ponownie taką sytuację i puść w swoich myślach film, horror o tym, co wydarzy się przez lata i dziesięciolecia, jeśli nie osiągniesz własnego celu. Wzmacniaj to wyobrażenie tak długo, aż pojawią się nieprzyjemne fizyczne odczucia. Na koniec wyobraź sobie w jasnych, radosnych kolorach film pozytywny, w którym zachowujesz się tak, jak wymaga tego osiągnięcie twojego celu. Pamiętaj: im intensywniejsze będą uczucia w obu twoich filmach, tym lepiej. Nasz mózg najszybciej uczy się przez bezpośredni kontrast.
 • Chwile sukcesu. Pomyśl o sytuacji, w której cały świat leżał u twoich stóp. Pozytywny trening mentalny. Zadaj sobie pytania:
  • Czego zazwyczaj dotyczą moje intensywne obrazy w myślach?
  • Które z tych scen są pozytywne, a które negatywne?
  • Które ze scen negatywnych chciałbym, jako szef, w mojej głowie wykluczyć, a które z pozytywnych filmów chciałbym koniecznie wzmocnić?
 • Zarządzanie nastrojem poprzez zarządzanie ciałem. Ćwiczenie znacznika biologicznego: Zaobserwuj swoją mowę ciała w sytuacjach, gdy się cieszysz, mówisz o rzeczach przyjemnych i w sytuacjach, które mało Cię interesują. Używaj świadomie tych pozytywnych, aby spowodować pozytywną reakcję organizmu.
 • Przełamywanie barier: „Przez ponad rok codziennie wyobrażałem sobie, że przekroczę tę granicę, aż byłem tego pewien do tego stopnia, że moje ciało musiało jedynie zrealizować to, co w mojej głowie zostało już zaakceptowane” – Roger Bannister, biegacz, rekord na 1 milę z 1954 r.
  Sposób na przełamywanie barier: Jakie granice wydają Ci się niemożliwe do przekroczenia? Znajdź przynajmniej jedną granicę myślową, której przełamanie byłoby wskazane dla twojego osobistego rozwoju.
 • Ćwiczenie małych radości. Ciesz się małymi rzeczami. Sporządź listę przynajmniej 25 drobnych rzeczy, którymi prawdziwi mistrzowie radzenia sobie z życiem chętnie się cieszą. Upewnij się, że w ciągu najbliższych miesięcy również sobie zafundujesz drobne przyjemności.

Jak pozbyć się lęku przed porażką i przed sukcesem? Zobacz: szkolenie techniki sprzedaży, szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie zarządzanie zmianą oraz inne, nasze szkolenia sprzedażowe i menadżerskie. Gamma - firma szkoleniowa roku. Warto nas wybrać!
372Rows - 399
Obecna strona
Lęk, Strach przed sukcesem i lęk przed porażką
Następna strona

Przejdź do działu strefy wiedzy:

Wiki
WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Wyzwania
Wyzwania
Case studies – najczęstsze problemy i nasze rozwiązania
Wideo
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń
84 743 188

Zobacz poprzednie artykuły z tego działu:

Wprowadzenie do automotywacji
Wprowadzenie do automotywacji

Motywacja to proces, który wywołuje, ukierunkowuje i podtrzymuje określone zachowania ludzi w realizacji określnych ...

Model komfort –ryzyko –panika
Model komfort –ryzyko –panika

Model komfort – ryzyko – panika dotyczy przede wszystkim zmian na poziomie osobistym. Strefa komfortu to bezpieczny psychologicznie obszar naszej swobody. Są to działania, w których czujemy się komfortowo i ...

Obszary wpływu
Obszary wpływu

Pielęgnowanie posiadanych źródeł władzyKażda osoba dysponuje jakimś źródłem władzy, chociaż mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Ludzie często przyjmują określoną postawę wobec ...

Technika MUS – alternatywny sposób na radzenie sobie z obiekcjami
Technika MUS – alternatywny sposób na radzenie sobie z obiekcjami

Często zdarza się tak, że w pracy mamy kontakt z klientem, który nie jest zadowolony, ma jakieś „ale”. Wie wszystko i jest negatywnie do nas i naszego produktu nastawiony. Dodatkowo jest nieprzyjemny, arogancki i roszczeniowy. Za pomocą techniki MUS, uda ci się zneutralizować atmosferę oraz zmienić nastawienie ...

Przykłady odpowiedzi i zachowań w przypadku zastrzeżeń 2/2
Przykłady odpowiedzi i zachowań w przypadku zastrzeżeń 2/2

Przykłady odpowiedzi i zachowań w przypadku zastrzeżeń: osobisty atak na handlowca lub firmę, zastrzeżenia niewypowiedziane, jestem zadowolony z dotychczasowej współpracy. Unikaj i podejmuj następujące ...

Przykłady odpowiedzi i zachowań w przypadku zastrzeżeń 1/2
Przykłady odpowiedzi i zachowań w przypadku zastrzeżeń 1/2

Przykłady odpowiedzi i zachowań w przypadku zastrzeżeń: nie mam czasu, cena, konkurencja. Unikaj i podejmuj następujące ...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiamy o twoich potrzebach
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550, biuro@projektgamma.pl
*wymagane
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone