Gamma sp. j.

9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA (cz. 3/3)

Wiki >> 9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA (cz. 3/3)
zdjęcie - 9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA (cz. 3/3)
Szanowni Państwo!
Rozwój przywództwa jest niezbędny, ponieważ organizacje nabierają osobowości swoich liderów. Przywódcy kształtują pozytywną kulturę firmy, są wzorcami zachowań, wpływają na przekonania i wierzenia panujące w firmie, tworzą ramy etyczne w pracy, promują właściwe wartości.
W tym tutorialu znajduje się 9 lekcji, których celem jest wsparcie menedżerów, przełożonych, szefów projektów na drodze do stawania się liderem. Służą one do samodzielnej pracy nad kształtowaniem własnego przywództwa. Mogą również stanowić doskonałe ćwiczenie przed szkoleniem z zakresu przywództwa, pomiędzy sesjami, a także jako zadanie domowe po szkoleniu.
Życzymy owocnej nauki!
Zespół Gamma

9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA

7. Lekcja
Plan transformacji

Jak przekształcić pracowników w efektywnych zwolenników?

Pomyśl kolejno o pracownikach, którym przypisałeś typ zwolennika w ćwiczeniu 6,  a następnie zastanów się nad planem ich transformacji w efektywnego zwolennika.

Przy każdym typie jest opisany najważniejszy cel do osiągnięcia z tym pracownikiem. Zapisz swoje pomysły na działania, które pozwolą przekształcić pracowników  w efektywnych zwolenników.

Dodatkowo zapisz pomysły na działania, które sprawią, że aktualny efektywny zwolennik będzie w stanie zastąpić ciebie w roli lidera podczas twojej nieobecności.


Patronowanie doskonałości

Celem rozwoju pracowników jest osiągnięcie przez nich mistrzostwa w tym, co robią. Rozwój i mistrzowskie rezultaty są możliwe tylko wówczas, gdy pracownicy mają w swojej pracy okazję wznieść się na wyżyny swoich umiejętności.

Koncentrując się na doskonaleniu słabych stron pracowników, osiągniesz co najwyżej przeciętność. Doskonałość można osiągnąć poprzez koncentrację na  najmocniejszych stronach ludzi”

– Peter Drucker


Rolą przywódcy jest zbudowanie takiej kultury pracy, w której każdy pracownik ma chęć i możliwości uruchomienia i wykorzystania całego tkwiącego w nim potencjału.
Kultura pracy, która umożliwia pracownikom osiąganie mistrzostwa w tym, co robią, spełnia trzy warunki:
 • Pasja:
  zadania są zgodne z pasją i zamiłowaniami pracownika.

 • Talent:
  zadania w maksymalnym stopniu wykorzystują uzdolnieniai umiejętności, które aktualnie posiada pracownik.

 • Wysiłek:
  zadania są wyzwaniami dla pracownika, które wymagają od niego rozwinięcia posiadanych aktualnie umiejętności i przejścia o jeden poziom wyżej w drodze do mistrzostwa.


Pętla pozytywnej energii w doskonaleniu

W dążeniu do mistrzostwa ważną rolę odgrywają pasja i zamiłowanie, czyli po prostu robienie tego, co najbardziej się lubi. Bez choćby minimalnego poziomu pasji bardzo trudno jest osiągać postęp w tym, co się robi, ponieważ nie ma motywacji ani chęci do podejmowania wysiłku, dzięki któremu można dokonać jakiegoś postępu i rozwoju posiadanych zdolności. Zamiłowanie uruchamia proces pętli pozytywnej energii. Brak zamiłowania tworzy pętlę negatywnej energii, której efektem jest to, że coraz bardziej nie lubimy tego, co robimy.

Poniższy przykład ilustruje działanie pozytywnej i negatywnej pętli energii.

Proces pętli energii dotyczy każdej pracy. Dla przykładu: jeśli handlowcowi nie sprawia radości kontakt z ludźmi, nie lubi przekonywać innych do swoich idei, to nie znajdzie w sobie długodystansowej motywacji do częstych kontaktów z klientami, będą go te kontakty z czasem coraz bardziej męczyć i będzie ich coraz bardziej unikać. Przez ten brak ćwiczenia się w sprzedawaniu jego rezultaty będą na tym samym poziomie, co spowoduje frustrację i jeszcze większą niechęć do kontaktów z klientami.

Firma szkoleniowa Gamma

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą przywództwa i rozwijania swoich kompetencji managerskich? Zobacz szkolenia zamknięte realizowane w Gammie i dotyczące tego tematu. Zapraszamy również do działu szkolenia dla kierowników. Zaufaj firmie szkoleniowej 2016 roku.

  

Ostatnie pytanie do przywódcy

Celem rozwoju pracowników jest osiągnięcie przez nich mistrzostwa w tym, co robią. Rozwój i mistrzowskie rezultaty są możliwe tylko wówczas, gdy pracownicy mają w swojej pracy okazję wznieść się na wyżyny swoich umiejętności.

A co z twoim przywództwem? Podobnie jak w każdym innym przypadku – jeśli nie znajdujesz przyjemności w przewodzeniu innym, to nie znajdziesz w sobie wystarczającej motywacji do podejmowania często dużego wysiłku nad budowaniem swojej osobistej wiarygodności, zarażania pracowników misją i wartościami, inspirowania poprzez wizję, dzielenia się energią i pozyskiwania zwolenników, wspierania pracowników w doskonaleniu się i osiąganiu przez nich mistrzowskich rezultatów. Dlatego odpowiedz na ostatnie pytanie. Tak naprawdę powinno ono być pierwszym pytaniem, na które powinieneś sobie szczerze odpowiedzieć:

CZY CHCESZ
BYĆ LIDEREM ?


8. Lekcja
Czy właściwi ludzie są we właściwym miejscu?

Efektywność pracowników na zajmowanych stanowiskach

 1. Zrób listę ludzi pracujących w twoim zespole.
 2. Przy każdym z pracowników odpowiedz na pytanie: „Czy zatrudniłbyś tę osobę ponownie na tym stanowisku? Dlaczego?”.

Czy zatrudniłbyś pracownika ponownie na to samo stanowisko?

Tak i Dlaczego?

Nie i Dlaczego?

 

9. Lekcja
Ku mistrzostwu

Roszady i rozwój – pierwsze kroki, zmiany

1.Zapisz inicjały osób, co do których masz wątpliwości, czy zatrudniłbyś je ponownie na tym samym stanowisku

2.Przy każdej osobie wpisz odpowiedź na dwa pytania:

 • Czy tej osobie brakuje jakichś istotnych umiejętności/zdolności potrzebnych do osiągania mistrzowskich rezultatów? Jakich?
 • Czy widzisz jakieś inne, bardziej odpowiednie stanowisko dla tej osoby? Jakie?

(POBIERZ TABELĘ)

 

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

360Rows - 424
Obecna strona
9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA (cz. 3/3)

Przejdź do działu strefy wiedzy:

Wiki
WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Pytania i odpowiedzi
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Wyzwania
Wyzwania
Case studies – najczęstsze problemy i nasze rozwiązania
Wideo
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń
726 736 710

Zobacz poprzednie artykuły z tego działu:

Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management

Szanowni Państwo!Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania ...

Ospały zespół
Ospały zespół

Większość działów sprzedażowych pracuje albo na zamówieniach od stałych klientów albo na leadach sprzedażowych z akcji marketingowych (mailingi, zapytania ofertowe itp.). Taka sytuacja prowadzi do uśpienia zespołu. Handlowcy mają poczucie, że nieustannie pracują na wysokich obrotach, a sprzedaż jest realizowana wyłącznie dzięki ich działaniom. Jest jednak różnica między zbieraniem zamówień i obsługą stałych klientów (farmerstwo), a prawdziwą sprzedażą – zdobywaniem nowych klientów ...

Open Space Technology
Open Space Technology

Metoda Open Space Technology to praca z dużymi grupami (do 2500 osób), która pozwala na efektywne wypracowywanie rozwiązań złożonych problemów ...

Sukcesja w zakładach produkcyjnych
Sukcesja w zakładach produkcyjnych

Szanowni Państwo! W zakładach produkcyjnych w ubiegłych latach małą uwagę zwracano na przygotowywanie następców na stanowiska kierowników i brygadzistów. Brak takich działań często powodował, że pracownik, który nagle został mianowany na stanowisko zarządzania, nie radził sobie z wyzwaniami. Postanowiliśmy zebrać nasze doświadczenia ze współpracy z zakładami produkcyjnymi i podzielić się z Państwem naszymi dobrymi praktykami. Życzymy owocnej lektury! Zespół ...

RAPORT Z WYDARZENIA - ONBOARDING 2.0
RAPORT Z WYDARZENIA - ONBOARDING 2.0

Gamma przeprowadziła w marcu osiem specjalistycznych pokazów dotyczących Onboardingu 2.0, w których udział wzięło ponad 160 ekspertów. Ideą pokazu było możliwie dokładne odwzorowanie pierwszego dnia nowego pracownika w szeregach organizacji. Uczestnicy pokazów wcielili się w nowo zrekrutowanych specjalistów ds. HR w firmie Gamma, mieli szansę wejść w buty adepta. ...

PRZEGLAD KONCEPCJI LEADERSHIPOWYCH
PRZEGLAD KONCEPCJI LEADERSHIPOWYCH

Przywództwo – podobnie jak wiele innych dziedzin życia – podlega zmiennym modom i trendom, a kreatorami tych mód są firmy doradcze, prorocy i szamani zarządzania, kaznodzieje biznesowi, mówcy motywacyjni, celebryci. Jednak w tym zalewie koncepcji istnieją modele, które przetrwały próbę czasu i są dla wielu praktyków źródłem inspiracji i swoistym przewodnikiem przywództwa. Myśli takich klasyków, jak: Peter Drucker, Henry Mintzberg, Tom Peters, Steven Covey, John Maxwell, Ken Blanchard, Michael Porter, ...

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiamy o twoich potrzebach
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550, biuro@projektgamma.pl
*wymagane
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone