9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA (cz. 3/3)

Szanowni Państwo!
Rozwój przywództwa jest niezbędny, ponieważ organizacje nabierają osobowości swoich liderów. Przywódcy kształtują pozytywną kulturę firmy, są wzorcami zachowań, wpływają na przekonania i wierzenia panujące w firmie, tworzą ramy etyczne w pracy, promują właściwe wartości.
W tym tutorialu znajduje się 9 lekcji, których celem jest wsparcie menedżerów, przełożonych, szefów projektów na drodze do stawania się liderem. Służą one do samodzielnej pracy nad kształtowaniem własnego przywództwa. Mogą również stanowić doskonałe ćwiczenie przed szkoleniem z zakresu przywództwa, pomiędzy sesjami, a także jako zadanie domowe po szkoleniu.
Życzymy owocnej nauki!
Zespół Gamma

zdjęcie - 9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA (cz. 3/3)

9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA

7. Lekcja
Plan transformacji

Jak przekształcić pracowników w efektywnych zwolenników?

Pomyśl kolejno o pracownikach, którym przypisałeś typ zwolennika w ćwiczeniu 6,  a następnie zastanów się nad planem ich transformacji w efektywnego zwolennika.

Przy każdym typie jest opisany najważniejszy cel do osiągnięcia z tym pracownikiem. Zapisz swoje pomysły na działania, które pozwolą przekształcić pracowników  w efektywnych zwolenników.

Dodatkowo zapisz pomysły na działania, które sprawią, że aktualny efektywny zwolennik będzie w stanie zastąpić ciebie w roli lidera podczas twojej nieobecności.


Patronowanie doskonałości

Celem rozwoju pracowników jest osiągnięcie przez nich mistrzostwa w tym, co robią. Rozwój i mistrzowskie rezultaty są możliwe tylko wówczas, gdy pracownicy mają w swojej pracy okazję wznieść się na wyżyny swoich umiejętności.

Koncentrując się na doskonaleniu słabych stron pracowników, osiągniesz co najwyżej przeciętność. Doskonałość można osiągnąć poprzez koncentrację na  najmocniejszych stronach ludzi”

– Peter Drucker


Rolą przywódcy jest zbudowanie takiej kultury pracy, w której każdy pracownik ma chęć i możliwości uruchomienia i wykorzystania całego tkwiącego w nim potencjału.
Kultura pracy, która umożliwia pracownikom osiąganie mistrzostwa w tym, co robią, spełnia trzy warunki:
 • Pasja:
  zadania są zgodne z pasją i zamiłowaniami pracownika.

 • Talent:
  zadania w maksymalnym stopniu wykorzystują uzdolnieniai umiejętności, które aktualnie posiada pracownik.

 • Wysiłek:
  zadania są wyzwaniami dla pracownika, które wymagają od niego rozwinięcia posiadanych aktualnie umiejętności i przejścia o jeden poziom wyżej w drodze do mistrzostwa.


Pętla pozytywnej energii w doskonaleniu

W dążeniu do mistrzostwa ważną rolę odgrywają pasja i zamiłowanie, czyli po prostu robienie tego, co najbardziej się lubi. Bez choćby minimalnego poziomu pasji bardzo trudno jest osiągać postęp w tym, co się robi, ponieważ nie ma motywacji ani chęci do podejmowania wysiłku, dzięki któremu można dokonać jakiegoś postępu i rozwoju posiadanych zdolności. Zamiłowanie uruchamia proces pętli pozytywnej energii. Brak zamiłowania tworzy pętlę negatywnej energii, której efektem jest to, że coraz bardziej nie lubimy tego, co robimy.

Poniższy przykład ilustruje działanie pozytywnej i negatywnej pętli energii.

Proces pętli energii dotyczy każdej pracy. Dla przykładu: jeśli handlowcowi nie sprawia radości kontakt z ludźmi, nie lubi przekonywać innych do swoich idei, to nie znajdzie w sobie długodystansowej motywacji do częstych kontaktów z klientami, będą go te kontakty z czasem coraz bardziej męczyć i będzie ich coraz bardziej unikać. Przez ten brak ćwiczenia się w sprzedawaniu jego rezultaty będą na tym samym poziomie, co spowoduje frustrację i jeszcze większą niechęć do kontaktów z klientami.

Firma szkoleniowa Gamma

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą przywództwa i rozwijania swoich kompetencji managerskich? Zobacz szkolenia zamknięte realizowane w Gammie i dotyczące tego tematu. Zapraszamy również do działu szkolenia dla kierowników. Zaufaj firmie szkoleniowej 2016 roku.

  

Ostatnie pytanie do przywódcy

Celem rozwoju pracowników jest osiągnięcie przez nich mistrzostwa w tym, co robią. Rozwój i mistrzowskie rezultaty są możliwe tylko wówczas, gdy pracownicy mają w swojej pracy okazję wznieść się na wyżyny swoich umiejętności.

A co z twoim przywództwem? Podobnie jak w każdym innym przypadku – jeśli nie znajdujesz przyjemności w przewodzeniu innym, to nie znajdziesz w sobie wystarczającej motywacji do podejmowania często dużego wysiłku nad budowaniem swojej osobistej wiarygodności, zarażania pracowników misją i wartościami, inspirowania poprzez wizję, dzielenia się energią i pozyskiwania zwolenników, wspierania pracowników w doskonaleniu się i osiąganiu przez nich mistrzowskich rezultatów. Dlatego odpowiedz na ostatnie pytanie. Tak naprawdę powinno ono być pierwszym pytaniem, na które powinieneś sobie szczerze odpowiedzieć:

CZY CHCESZ
BYĆ LIDEREM ?


8. Lekcja
Czy właściwi ludzie są we właściwym miejscu?

Efektywność pracowników na zajmowanych stanowiskach

 1. Zrób listę ludzi pracujących w twoim zespole.
 2. Przy każdym z pracowników odpowiedz na pytanie: „Czy zatrudniłbyś tę osobę ponownie na tym stanowisku? Dlaczego?”.

Czy zatrudniłbyś pracownika ponownie na to samo stanowisko?

Tak i Dlaczego?

Nie i Dlaczego?

 

9. Lekcja
Ku mistrzostwu

Roszady i rozwój – pierwsze kroki, zmiany

1.Zapisz inicjały osób, co do których masz wątpliwości, czy zatrudniłbyś je ponownie na tym samym stanowisku

2.Przy każdej osobie wpisz odpowiedź na dwa pytania:

 • Czy tej osobie brakuje jakichś istotnych umiejętności/zdolności potrzebnych do osiągania mistrzowskich rezultatów? Jakich?
 • Czy widzisz jakieś inne, bardziej odpowiednie stanowisko dla tej osoby? Jakie?

(POBIERZ TABELĘ)

 

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Wyzwania
Case studies – najczęstsze problemy i nasze rozwiązania
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma
Szanowni Państwo! Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma
Szanowni Państwo! Rozwój przywództwa jest niezbędny, ponieważ organizacje nabierają osobowości swoich liderów. Przywódcy kształtują pozytywną kulturę firmy, są wzorcami zachowań, wpływają na przekonania i wierzenia panujące w firmie, tworzą ramy etyczne w pracy, promują właściwe wartości. W tym tutorialu znajduje się 9 lekcji, których celem jest wsparcie menedżerów, przełożonych, szefów projektów na drodze do stawania się liderem. Służą one do samodzielnej pracy nad kształtowaniem własnego przywództwa. Mogą również stanowić doskonałe ćwiczenie przed szkoleniem z zakresu przywództwa, pomiędzy sesjami, a także jako zadanie domowe po szkoleniu. Życzymy owocnej nauki! Zespół Gamma
Szanowni Państwo! Rozwój przywództwa jest niezbędny, ponieważ organizacje nabierają osobowości swoich liderów. Przywódcy kształtują pozytywną kulturę firmy, są wzorcami zachowań, wpływają na przekonania i wierzenia panujące w firmie, tworzą ramy etyczne w pracy, promują właściwe wartości. W tym tutorialu znajduje się 9 lekcji, których celem jest wsparcie menedżerów, przełożonych, szefów projektów na drodze do stawania się liderem. Służą one do samodzielnej pracy nad kształtowaniem własnego przywództwa. Mogą również stanowić doskonałe ćwiczenie przed szkoleniem z zakresu przywództwa, pomiędzy sesjami, a także jako zadanie domowe po szkoleniu. Życzymy owocnej nauki! Zespół Gamma
Szanowni Państwo! 1100 klientów zostało przebadanych pod kątem oceny skuteczności handlowców. Okazuje się, że najbardziej skuteczni są handlowcy typu challenger (model partnerski, nacisk na rozwiązania). Badanie 7000 handlowców potwierdziło, że tego typu handlowcy mają wyniki 200% powyżej przeciętnej! Handlowy relacyjni mają wyniki wyższe o 7% od przeciętnej. Tym samym odkryto, że sprzedaż oparta na relacjach już nie działa! Zapraszamy do zapoznania się z naszym najnowszym raportem sprzedaży. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma
Obecny artykuł
9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA (cz. 3/3)

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.