Gamma sp. j.

9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA (cz. 3/3)

Wiki >> 9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA (cz. 3/3)
zdjęcie - 9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA (cz. 3/3)
Szanowni Państwo!
Rozwój przywództwa jest niezbędny, ponieważ organizacje nabierają osobowości swoich liderów. Przywódcy kształtują pozytywną kulturę firmy, są wzorcami zachowań, wpływają na przekonania i wierzenia panujące w firmie, tworzą ramy etyczne w pracy, promują właściwe wartości.
W tym tutorialu znajduje się 9 lekcji, których celem jest wsparcie menedżerów, przełożonych, szefów projektów na drodze do stawania się liderem. Służą one do samodzielnej pracy nad kształtowaniem własnego przywództwa. Mogą również stanowić doskonałe ćwiczenie przed szkoleniem z zakresu przywództwa, pomiędzy sesjami, a także jako zadanie domowe po szkoleniu.
Życzymy owocnej nauki!
Zespół Gamma

9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA

7. Lekcja
Plan transformacji

Jak przekształcić pracowników w efektywnych zwolenników?

Pomyśl kolejno o pracownikach, którym przypisałeś typ zwolennika w ćwiczeniu 6,  a następnie zastanów się nad planem ich transformacji w efektywnego zwolennika.

Przy każdym typie jest opisany najważniejszy cel do osiągnięcia z tym pracownikiem. Zapisz swoje pomysły na działania, które pozwolą przekształcić pracowników  w efektywnych zwolenników.

Dodatkowo zapisz pomysły na działania, które sprawią, że aktualny efektywny zwolennik będzie w stanie zastąpić ciebie w roli lidera podczas twojej nieobecności.


Patronowanie doskonałości

Celem rozwoju pracowników jest osiągnięcie przez nich mistrzostwa w tym, co robią. Rozwój i mistrzowskie rezultaty są możliwe tylko wówczas, gdy pracownicy mają w swojej pracy okazję wznieść się na wyżyny swoich umiejętności.

Koncentrując się na doskonaleniu słabych stron pracowników, osiągniesz co najwyżej przeciętność. Doskonałość można osiągnąć poprzez koncentrację na  najmocniejszych stronach ludzi”

– Peter Drucker


Rolą przywódcy jest zbudowanie takiej kultury pracy, w której każdy pracownik ma chęć i możliwości uruchomienia i wykorzystania całego tkwiącego w nim potencjału.
Kultura pracy, która umożliwia pracownikom osiąganie mistrzostwa w tym, co robią, spełnia trzy warunki:
 • Pasja:
  zadania są zgodne z pasją i zamiłowaniami pracownika.

 • Talent:
  zadania w maksymalnym stopniu wykorzystują uzdolnieniai umiejętności, które aktualnie posiada pracownik.

 • Wysiłek:
  zadania są wyzwaniami dla pracownika, które wymagają od niego rozwinięcia posiadanych aktualnie umiejętności i przejścia o jeden poziom wyżej w drodze do mistrzostwa.


Pętla pozytywnej energii w doskonaleniu

W dążeniu do mistrzostwa ważną rolę odgrywają pasja i zamiłowanie, czyli po prostu robienie tego, co najbardziej się lubi. Bez choćby minimalnego poziomu pasji bardzo trudno jest osiągać postęp w tym, co się robi, ponieważ nie ma motywacji ani chęci do podejmowania wysiłku, dzięki któremu można dokonać jakiegoś postępu i rozwoju posiadanych zdolności. Zamiłowanie uruchamia proces pętli pozytywnej energii. Brak zamiłowania tworzy pętlę negatywnej energii, której efektem jest to, że coraz bardziej nie lubimy tego, co robimy.

Poniższy przykład ilustruje działanie pozytywnej i negatywnej pętli energii.

Proces pętli energii dotyczy każdej pracy. Dla przykładu: jeśli handlowcowi nie sprawia radości kontakt z ludźmi, nie lubi przekonywać innych do swoich idei, to nie znajdzie w sobie długodystansowej motywacji do częstych kontaktów z klientami, będą go te kontakty z czasem coraz bardziej męczyć i będzie ich coraz bardziej unikać. Przez ten brak ćwiczenia się w sprzedawaniu jego rezultaty będą na tym samym poziomie, co spowoduje frustrację i jeszcze większą niechęć do kontaktów z klientami.

Firma szkoleniowa Gamma

Chcesz poszerzyć swoją wiedzę dotyczącą przywództwa i rozwijania swoich kompetencji managerskich? Zobacz szkolenia zamknięte realizowane w Gammie i dotyczące tego tematu. Zapraszamy również do działu szkolenia dla kierowników. Zaufaj firmie szkoleniowej 2016 roku.

  

Ostatnie pytanie do przywódcy

Celem rozwoju pracowników jest osiągnięcie przez nich mistrzostwa w tym, co robią. Rozwój i mistrzowskie rezultaty są możliwe tylko wówczas, gdy pracownicy mają w swojej pracy okazję wznieść się na wyżyny swoich umiejętności.

A co z twoim przywództwem? Podobnie jak w każdym innym przypadku – jeśli nie znajdujesz przyjemności w przewodzeniu innym, to nie znajdziesz w sobie wystarczającej motywacji do podejmowania często dużego wysiłku nad budowaniem swojej osobistej wiarygodności, zarażania pracowników misją i wartościami, inspirowania poprzez wizję, dzielenia się energią i pozyskiwania zwolenników, wspierania pracowników w doskonaleniu się i osiąganiu przez nich mistrzowskich rezultatów. Dlatego odpowiedz na ostatnie pytanie. Tak naprawdę powinno ono być pierwszym pytaniem, na które powinieneś sobie szczerze odpowiedzieć:

CZY CHCESZ
BYĆ LIDEREM ?


8. Lekcja
Czy właściwi ludzie są we właściwym miejscu?

Efektywność pracowników na zajmowanych stanowiskach

 1. Zrób listę ludzi pracujących w twoim zespole.
 2. Przy każdym z pracowników odpowiedz na pytanie: „Czy zatrudniłbyś tę osobę ponownie na tym stanowisku? Dlaczego?”.

Czy zatrudniłbyś pracownika ponownie na to samo stanowisko?

Tak i Dlaczego?

Nie i Dlaczego?

 

9. Lekcja
Ku mistrzostwu

Roszady i rozwój – pierwsze kroki, zmiany

1.Zapisz inicjały osób, co do których masz wątpliwości, czy zatrudniłbyś je ponownie na tym samym stanowisku

2.Przy każdej osobie wpisz odpowiedź na dwa pytania:

 • Czy tej osobie brakuje jakichś istotnych umiejętności/zdolności potrzebnych do osiągania mistrzowskich rezultatów? Jakich?
 • Czy widzisz jakieś inne, bardziej odpowiednie stanowisko dla tej osoby? Jakie?

(POBIERZ TABELĘ)

 

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

287Rows - 290
Poprzednia strona
Obecna strona
9 LEKCJI Z PRZYWÓDZTWA (cz. 3/3)

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem

Wczoraj kolega, dziś przełożony - budowanie autorytetu nowego menadżera
Wczoraj kolega, dziś przełożony - budowanie autorytetu nowego menadżera

Ten dzień, kiedy nagle musisz wydawać polecenia swoim dotychczasowym kolegom i zarządzać ich pracą a Prezes zwraca się do Ciebie po imieniu i zabiera na lunch – to pierwszy dzień Twojego nowego życia. Życia menadżera. Jak poradzić z pułapkami dotychczasowych relacji i jak zbudować nowe? 

Zarządzanie talentami wg Gallupa - jak wydobyć talenty pracowników i zbudować na nich mocne strony organizacji?
Zarządzanie talentami wg Gallupa - jak wydobyć talenty pracowników i zbudować na nich mocne strony organizacji?

Znajdź sposób na swoją osobistą  efektywność! Odkryj talenty swoje i swoich pracowników, podejmuj świadome decyzje o ścieżkach  rozwoju zespołu, którym zarządzasz! Idź drogą MISTRZOSTWA OSOBISTEGO. Nie trać czasu i energii na niwelowanie swoich słabych stron i słabych stron swoich pracowników.

Leadership według Jacka Rozenka
Leadership według Jacka Rozenka

Czy przywództwa można się uczyć? Czy istnieją sposoby, aby stawać się coraz lepszym i skuteczniejszym liderem? Tak, jednakże pod warunkiem, że posiada się dostęp do unikalnej, fachowej wiedzy na ten temat. Inwestując swój czas i pieniądze w warsztaty biznesowe z Jackiem Rozenkiem spodziewaj się zysku z inwestycji i maksymalizacji satysfakcji.

726 736 710

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiamy o twoich potrzebach
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550, biuro@projektgamma.pl
*wymagane
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone