Czym jest zaświadczenie ADR i czy każdy kierowca musi je posiadać?

Czym jest zaświadczenie ADR? Czy każdy kierowca musi to mieć? Co powinien wiedzieć kierowca o swojej pracy? Jakie szkolenia mogą być bardzo przydatne dla niego? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej…

Gamma - Czym jest zaświadczenie ADR i czy każdy kierowca musi je posiadać?


Czym jest zaświadczenie ADR i czy każdy kierowca musi je posiadać?

Czym jest zaświadczenie ADR? Czy każdy kierowca musi to mieć? Co powinien wiedzieć kierowca o swojej pracy? Jakie szkolenia mogą być bardzo przydatne dla niego? Na te wszystkie pytania odpowiemy poniżej...

Co to jest zaświadczenie ADR?

Zanim odpowiemy stricte na to pytanie, warto zastanowić się generalnie, czym jest ADR. Otóż ADR jest to międzynarodowa konwencja dotycząca przewozu towarów i ładunków niebezpiecznych. Wszelkie takie towary zostały dokładnie opisane, określono jakie ładunku uchodzą za niebezpieczne i oczywiście podzielono je na 13 klas zagrożeń, a także określono, w jaki sposób poszczególne towary powinny być oznakowane albo przewożone.

Zaświadczenie ADR to dla kierowcy poświadczenie, że może on przewozić substancje niebezpieczne. Jak się zdobywa takie zaświadczenie ADR? Otóż przede wszystkim, trzeba tutaj napomknąć, że do takiej pracy mogą się zgłosić jedynie osoby powyżej 21 roku życia oraz mające prawo jazdy odpowiedniej kategorii. Do tego konieczne jest obowiązkowo szkolenie ADR 2019 w zakresie podstawowym albo doszkalającym.

Jak zatem widać, nie każdy kierowca musi mieć takie zaświadczenie - tylko osoby przewożące substancje niebezpieczne. Warto jednak podkreślić, że w myśl obecnej ustawy dużo więcej substancji uznanych zostało za niebezpieczne!

Szkolenia dla kierowców

Czy kierowca powinien przejść szkolenie w jakiś innych dziedzinach? Generalnie wskazane jest tutaj prawo celne szkolenie. Oczywiście w Unii Europejskiej wszelkie sprawy celne są naprawdę uproszczone, jednak już wjeżdżając do krajów spoza strefy Schengen zaczynają się często kłopoty.

Ponadto, naprawdę warto, aby kierowca orientował się, o co może być poproszony na granicy, jakie dokumenty musi ewentualnie pokazać, jak wygląda ewentualna kontrola czy też do czego uprawnione są służby celne. Przydatne jest także zarządzanie łańcuchem dostaw szkolenie, uczące nieco zasad logistyki i planowania, a także Intrastat aktualności i zmiany szkolenie, określające, jakie zasady panują w statystyce.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.