Inne strony: GAMMA DISCOVER

Czym różnią się dane zwykłe od danych wrażliwych?

Dane osobowe to pojęcie, które jest zapewne wielu osobom znajome. Jednak spora część osób nie wie, że dane osobowe dzieli się na dane zwykłe oraz dane wrażliwe. Jaka jest między nimi różnica i na czym polega podział?

zdjęcie - Czym różnią się dane zwykłe od danych wrażliwych?

Czym różnią się dane zwykłe od danych wrażliwych?


Otóż w ustawie o ochronie danych osobowych nie używa się podziału na dane zwykłe i wrażliwe, jednak w praktyce terminy te są bardzo często stosowane, również przez GIODO.

Otóż za wrażliwe dane uważa się te, które muszą być szczególnie chronione, a ich przetwarzanie odbywa się na innych zasadach niż dane zwykłe.

Najpierw najłatwiej uzmysłowić sobie, które dane można zaliczyć do danych zwykłych. Otóż przede wszystkim jest to imię i nazwisko, ale także adres, PESEL, wykształcenie, adres e-mail. Natomiast danymi wrażliwymi będą np. czyjeś poglądy religijne i polityczne, dane etniczne i radowe, przynależność do konkretnego wyznania, związku itd., a także kod genetyczny, stan zdrowia, informacje o życiu seksualnym, nałogach, skazaniach.

Warto mieć świadomość tego, że nie zawsze dane wrażliwe mogą być przetwarzane. Może to się odbywać tylko wtedy, gdy są ku temu przesłanki.

W jakich sytuacjach może to mieć miejsce?

Otóż przede wszystkim wówczas, gdy osoba, której dane mają być przetwarzane, zgodzi się na to pisemnie. Może to się zdarzyć również wtedy, gdy przepis jakiejś ustawy pozwala na to, ale należy przy tym zagwarantować ochronę danych.

Przetwarzanie danych wrażliwych może nastąpić także w przypadku konieczności ochrony interesów żywotnych danej osoby, podczas gdy ona nie jest zdolna do udzielenia zgody na to.

Kolejnymi przypadkami są: przetwarzanie danych potrzebnych w sądzie, zatrudnianie pracowników, działania kościołów, stowarzyszeń itd. (musi to być określone ich statutem oraz gwarantować ochronę danych i dotyczyć tylko członków i osób silnie związanych z daną organizacją).

W przypadku konieczności ochrony zdrowia, leczenia itd. również można przetwarzać dane wrażliwe. Poza tym, jeśli ktoś publicznie je wyjawi, również można je przetwarzać.

Istotne jest także to, że pozarządowe organizacje mogą mieć w posiadaniu i dane zwykłe, i dane wrażliwe, choć oczywiście nie mogą z nimi tak samo postępować, należy też przestrzegać ściśle określonych reguł.

Przede wszystkim konieczne jest zarejestrowanie informacji o zbiorze danych wrażliwych, bowiem dopiero wtedy można zacząć jakiekolwiek działania z nimi związane.

Szkolenia Eksperckie. Zobacz nasze szkolenia:
Wybierz najlepszych ekspertów z dziedziny prawa, IT, nieruchomości. Zapraszamy
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
OCHRONA DANYCH OSOBOWYCH W DZIAŁACH KADR I HR
OMÓWIENIE UNIJNEGO ROZPORZĄDZENIE RODO
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Ochrona danych osobowych jest czymś, o czym wbrew pozorom mówi się dość często, ale bardzo mało osób stosuje się do rad, których udzielają ludzie mający jakąś wiedzę w tym zakresie. Prawa ochrony danych osobowych są niestety bardzo często łamane, ale najgorsze jest to, że sami przyczyniamy się do tego. Warto zatem wiedzieć, co można zrobić, aby chronić swoje dane.
Ochrona danych osobowych jest czymś, o czym wbrew pozorom mówi się dość często, ale bardzo mało osób stosuje się do rad, których udzielają ludzie mający jakąś wiedzę w tym zakresie. Prawa ochrony danych osobowych są niestety bardzo często łamane, ale najgorsze jest to, że sami przyczyniamy się do tego. Warto zatem wiedzieć, co można zrobić, aby chronić swoje dane.
Całkiem niedawno pojawiło się zupełnie nowe stanowisko związane z ochroną danych osobowych. Powstała bowiem taka funkcja jak IOD, czyli Inspektor Ochrony Danych Osobowych. Cała ustawa dopiero ma wejść w życie, ale warto wiedzieć już teraz, jakie są zadania IOD i na czym dokładnie to wszystko polega.
Coraz więcej osób decyduje się na powołanie ABI, czyli Administratora Bezpieczeństwa Informacji. Oczywiście ma to zarówno swoje plusy, jak i minusy. Nie sposób wymienić wszystkich, ale warto wiedzieć o tych najważniejszych.
ADO to skrót od nazwy Administrator Danych Osobowych. Nazywany jest tak organ lub też jednostka organizacyjna albo osoba, która ma moc decydowania o celach oraz środkach związanych z przetwarzaniem danych osobowych. Istotne jest to, aby przetwarzanie tych danych odbywało się zgodnie z prawem.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Czym różnią się dane zwykłe od danych wrażliwych?
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.