Inne strony: GAMMA DISCOVER

Jak usunąć słup elektryczny z działki?

Słup energetyczny to niezbyt estetyczny dodatek do działki. Oprócz tego, że nie dodaje jej urody, może w dużym stopniu utrudniać prace budowlane. Czy istnieje sposób, żeby pozbyć się takiej konstrukcji?

zdjęcie - Jak usunąć słup elektryczny z działki?

Służebność Przesyłu - Urządzenia przesyłowe na działce budowlanej

 
Żeby odpowiedzieć na to pytanie, trzeba najpierw sprawdzić, czy słup stoi legalnie. Jeśli słup pochodzi z lat 50 ubiegłego wieku, kiedy to przeprowadzano powszechną elektryfikację, prawdopodobnie jego budowa została przeprowadzona zgodnie z prawem.

W tamtych czasach zgodnie z zapisem w ustawie każdy właściciel wyrażał zgodę na ustawienie słupa.

Sytuacja wygląda inaczej jeśli konstrukcję postawiono w latach 70. W takim przypadku istnieje szansa, że linia powstała bez odpowiedniego dokumentu. Szczegółowa informacja na ten temat powinna znajdować się w księdze wieczystej lub akcie notarialnym.

Trzeba jednak pamiętać, że słup może być legalny, a brak odpowiedniego wpisu wynika z zaniedbania zakładu energetycznego.

Dlatego należy zgłosić się do zakładu, który może na przykład dysponować umową cywilno-prawną. Słup został wzniesiony legalnie także w przypadku, gdy ustanowiono służebność przesyłu.

Przepis dotyczący służebności przesyłu wprowadzono do Kodeksu cywilnego w 2008 roku w celu dokładnego określenia zasad, na których przedsiębiorstwo przesyłowe może korzystać z działki, na której znajduje się urządzenie przesyłowe.

Zagadnienia związane z tą kwestią wyjaśniają szczegółowo między innymi szkolenia służebność przesyłu.

 

Szkolenia Eksperckie. W obszarze szkoleń prawnych: nieruchomości i budownictwo proponujemy szkolenia: Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia abi, logistyka. Zapraszamy.

 

Jeśli okaże się, że słup na działce został wzniesiony niezgodnie z prawem, właściciel ma prawo domagać się usunięcia tej konstrukcji lub też wypłacenia rekompensaty lub ustanowienia służebności przesyłu.

To właściciel działki musi skierować sprawę do sądu. Szczegóły regulowania takich spraw są kreślone przez szkolenie prawo budowlane. Warto pamiętać, że usunięcie słupa, nawet jeśli powstał on nielegalnie, będzie stosunkowo trudne.

Lepszym rozwiązaniem jest dochodzenie rekompensaty, chociaż jej uzyskanie będzie zależało od tego ile czasu upłynęło od budowy słupa.

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Służebność Przesyłu
Najnowsze trendy w orzecznictwie Sądu Najwyższego i Sądów administracyjnych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Osoby, które spotkały się z pojęciem służebności przesyłu często zbyt optymistycznie podchodzą do tego tematu, niejako z urzędu licząc na określone korzyści majątkowe.
Istnieje kilka form ustanowienia służebności przesyłu. Może to nastąpić w oparciu o umowę zawartą między właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości a przedsiębiorstwem przesyłowym lub na podstawie decyzji sądu.
Służebność gruntowa to prawo, które obciąża nieruchomość w celu podniesienia użyteczności innej nieruchomości.
Służebność przesyłu to skomplikowane zagadnienie i wielu właścicieli nieruchomości nie orientuje się dokładnie jakie prawa przysługują im w przypadku zawierania tego typu umowy z przedsiębiorstwem przesyłowym.
Ustanowienie służebności przesyłu następuje na mocy umowy zawieranej między przedsiębiorcą przesyłowym a właścicielem lub użytkownikiem wieczystym nieruchomości.
Obecny artykuł
Jak usunąć słup elektryczny z działki?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.