Jakie przepisy o ochronie środowiska powinien znać każdy obywatel?

Jakie są skutki działalności człowieka na środowisko? Dopóki nie zobaczymy efektów na własne oczy, ciężko sobie to wyobrazić. Niewłaściwa gospodarka śmieciami sprawia, że pojawiają się one w lasach, czyli miejscach, gdzie być ich nie powinno.

Gamma - Jakie przepisy o ochronie środowiska powinien znać każdy obywatel?


Jakie przepisy o ochronie środowiska powinien znać każdy obywatel?

Jakie są skutki działalności człowieka na środowisko? Dopóki nie zobaczymy efektów na własne oczy, ciężko sobie to wyobrazić. Niewłaściwa gospodarka śmieciami sprawia, że pojawiają się one w lasach, czyli miejscach, gdzie być ich nie powinno. Rozkładając się w glebie, emitują niekorzystnie wpływające toksyny, które zaburzają pH gleby i sprawiają, że naturalnie występujący ekosystem jest modyfikowany i niszczony.

Zbiorniki wodne, zanieczyszczone, sprawiają, że coraz mniej gatunków ryb się w nich rozmnaża, a w pewnych okolicznościach mogą tworzyć również zagrożenie dla życia ludzkiego. Kąpiele podczas upalnego lata mogą zostać zakazane.

Jest wiele przepisów, które mówią o tym, w jaki sposób można dbać o ochronę środowiska - w tym jakie działania powinny być podejmowane przez firmy, które w pierwszej kolejności powinny być odpowiedzialne za ilość zanieczyszczeń produkowanych do środowiska. Tak naprawdę, zwykły obywatel, choć przyczynia się do zanieczyszczania środowiska w pewnym stopniu, nie jest w stanie wyrządzić aż takich szkód, jak duże koncerny przemysłowe.

Ustawa o ochronie środowiska 2019 to jeden z tych przepisów prawnych, z którym każdy obywatel powinien się zapoznać i wziąć pod uwagę, by dbać o wspólne dobro. Ustawa o odpadach i zmiany do niej wprowadzone dotyczą lepszej segregacji śmieci, sortowania ich, a także regulują miejsca, gdzie można oddać odpady w zależności od ich rodzaju i regulują stawki za ich wywóz.

Ponadto, wielkie firmy są zobowiązane do prowadzenia rejestru elektronicznego, który będzie łatwiejszym sposobem na regulowanie gospodarki odpadami, a ponadto może pomóc uniknąć kar finansowych za niewłaściwe stosowanie się do przepisów.

Zmianie uległo także prawo wodne 2019, regulujące pewne działania mające na celu podniesienie jakości wód w zbiornikach wodnych. Elementy ochrony środowiska zostały zaktualizowane w taki sposób, aby odpowiedzieć na potrzeby naszych czasów i podnieść świadomość każdego obywatela w zakresie tego, jak możemy wpływać i chronić świat dookoła nas.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.