Jakie są najważniejsze założenia i obowiązki ustawy prawo energetyczne?
XXI wiek to czas, w którym energia ma coraz większe znaczenie - dokładniej zaś chodzi o kwestie optymalnego rozdysponowania. Z tego też powodu istniej w Polsce ustawa określana jako Prawo Energetyczne. Do czego ona tak w zasadzie się odnosi?
Szkolenia z prawa energetycznego - najważniejsze informacje
Zanim jednak przejdziemy do tego, co dokładniej reguluje Prawo Energetyczne, to warto podkreślić, że zasadniczo inwestując w firmę, fabrykę, zakład produkcyjny itp, a już szczególnie - inwestując w odnawialne źródła energii absolutnie koniecznie i bezwarunkowo trzeba zapoznać się z zasadami Prawa Energetycznego.
Oczywiście można je po prostu przeczytać, niemniej w ten sposób wielu informacji nie uda nam się zdobyć. Trzeba bowiem jeszcze mieć wiedzę odnośnie tego, jak w zasadzie wygląda zastosowanie tego prawa w praktyce, jakie kruczki prawne można wykorzystać, jakie zaś mogą nam dość poważnie grozić. Z tego też powodu konieczna jest inwestycja w szkolenie prawo energetyczne oraz bardzo mocno powiązane zagadnienie - szkolenie służebność przesyłu.
Prawo Energetyczne - najważniejsze fakty
Co trzeba takiego szczególnego w zasadzie wiedzieć o tym prawie? Otóż odnosi się ono w dość szeroki sposób do wszelkich kwestii związanych z energetyką. Określone są tutaj zasady dostarczenia paliw i energii - tu ostatnio zaszły zaś pewne zmiany, z którymi trzeba się zapoznać. Dalej Prawo to także reguluje informacje związane z ogólną polityką energetyczną państwa. Między innymi tutaj możemy znaleźć informacje, że energetyka polska stawia coraz bardziej na wykorzystanie odnawialnych źródeł energii.
Niestety procent wykorzystania takiej energii ciągle jest dość nisko ustawiony. Do końca 2030 roku bowiem 15% energii ma pochodzić ze źródeł odnawialnych. W porównaniu do innych państw Unii jest to ciągle mało, bo one poprzeczkę ustawiły już na 20%. Dalej Prawo to także określa kompetencje i zadania Urzędu Energetyki oraz odnosi się do wszelkiego rodzaju opłat oraz kwestii związanych z przesyłem energii i służebnością przemysłu w tym zakresie.