Jakie są obowiązki przedsiębiorcy w zakresie służebności przesyłu?

Służebność przesyłu najczęściej to naprawdę całkiem trudny temat dla obydwu stron konfliktu – firmy oraz właściciela danej posesji czy nieruchomości i gruntu. Dlaczego? Otóż właściciel często jest niemile zaskoczony tym, że w zasadzie nie ma on możliwości zanegowania służebności przesyłu.

Gamma - Jakie są obowiązki przedsiębiorcy w zakresie służebności przesyłu?


Jakie są obowiązki przedsiębiorcy w zakresie służebności przesyłu?

Służebność przesyłu najczęściej to naprawdę całkiem trudny temat dla obydwu stron konfliktu - firmy oraz właściciela danej posesji czy nieruchomości i gruntu. Dlaczego? Otóż właściciel często jest niemile zaskoczony tym, że w zasadzie nie ma on możliwości zanegowania służebności przesyłu, zaś właściciel firmy ma największy problem z tym, że jej oficjalne zapewnienie tak wiele trwa.

Szkolenia - zdecydowanie konieczna inwestycja

Zanim jeszcze w zasadzie przejdziemy do tego, jak powinny wyglądać obowiązki poszczególnych stron, warto powiedzieć, że będą to tylko ogólne informacje i na pewno nie da się tutaj ogarnąć wszystkiego naraz. Co zatem trzeba zrobić?

Otóż zdecydowanie każdy dyrektor w firmie, fabryce itp, powinien zainwestować w szkolenie służebność przesyłu oraz szkolenie prawo energetyczne. Takie ustanowienie służebności przesyłu potrafi bowiem nieraz być naprawdę ciężką sprawą, a fachowa wiedza na temat tego, jak wszystko załatwiać na pewno wiele spraw uprości.

Co to jest służebność przesyłu?

Zanim jednak przejdziemy dalej, powiedzmy trochę na temat tego, co to jest ta służebność przesyłu. Otóż zasadniczo każde przedsiębiorstwo musi być jakoś zaopatrywane w wodę, energię, prąd. Siłą rzeczy jednak nie jest na bezludziu i najczęściej jest tak, że poszczególne drogi doprowadzające te rzeczy muszą przejść przez działki prywatne. Jeśli to jest konieczne dla funkcjonowania firmy - to jak najbardziej mają do tego prawo. I to jest właśnie ta służebność przesyłu.

Jakie są obowiązki przedsiębiorcy w zakresie służebności przesyłu?

I teraz powstaje dość zasadnicze pytanie, a mianowicie co takiego w zasadzie musi zrobić przedsiębiorca? Co musi zagwarantować ze swojej strony? Otóż instalując rurociąg, korzystając z drogi czy cokolwiek innego, zobowiązuje się na pewno robić to wszystko tylko i wyłącznie w zakresie, jaki jest potrzebny do działania firmy. Dalej - zobowiązuje się wypłacać rekompensatę ustaloną przez obydwie strony a także jak najszybciej jest to możliwe usuwać wszelkie awarie oraz zasadniczo działać na dobro klienta.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.