Jakie znaczenie ma pochodzenie towarów w wymianie handlowej?
XXI wiek to czas w zasadzie już pełnej wymiany handlowej pomiędzy różnymi krajami. Dzisiaj każdy przedsiębiorca, nawet lokalny, powinien zacząć się interesować kwestiami związanymi z importem oraz eksportem towarów. Dlaczego w zasadzie są one tak bardzo istotne? Otóż nigdy nie wiemy do końca, jaki rynek okaże się najbardziej korzystny dla nas albo też skąd najbardziej będzie opłacać się coś importować.
Przykładowo nie bardzo wiedzieć czemu nasze polskie meble i wina, doskonale sprzedają się na rynku chińskim, my zaś z upodobaniem sprowadzamy stare meble z Francji. Generalnie warto być przygotowanym na różne ciekawe niespodzianki i wiedzieć chociażby, jakie znaczenie ma pochodzenie towarów w wymianie handlowej.
Szkolenia - najważniejsze źródło wiedzy
Skąd jednak czerpać wiedzę na ten temat? Taką ogólną, przygotowującą zasadniczo do podjęcia różnych decyzji można zdobywać poprzez lekturę artykułów takich jak ten właśnie. Dzięki nim zasadniczo będziemy orientować się gdyby co w jakim kierunku iść. W momencie jednak podjęcia decyzji o wkroczeniu na różnego rodzaju rynki międzynarodowe, konieczne będzie podjęcie takiego kursu jak: prawo celne szkolenie, szkolenie Incoterms 2020, czy też szkolenia intrastat 2016.
Znaczenie pochodzenia towarów w wymianie handlowej
Wróćmy jednak do meritum, a mianowicie do tego, jakie w zasadzie ma znaczenie taka wymiana handlowa a konkretniej pochodzenie towarów. Otóż pochodzenie towaru może być znacząco różne od kraju, z którego od przyjeżdża.
Co więcej - pochodzenie towaru może być de facto z wielu krajów, jednak jeden z nich, tam gdzie nadano mu formę ostateczną liczy się jako kraj pochodzenia. Przykładowo w Turcji wyprodukowano samochód z części zakupionych z Iranu. Azerbejdżanu i Gruzji, następnie przewieziono do Rosji skąd sprzedano do Anglii. Takie pozornie absurdalne przypadki są dość częste.
Przede wszystkim właśnie z uwagi na to, jak duże znaczenie ma pochodzenie towarów - na jego podstawie określane są składki celne. Tu szczególnie istotne jest to, że istniej coś takiego jak pochodzenie preferencyjne, zarezerwowane teoretycznie dla krajów o niższej gospodarce, jednak w praktyce sprawa mocno się komplikuje i właśnie może okazać się, że przewiezienie tureckiego samochodu do Rosji i sprzedaż stamtąd będą bardziej się opłacały.