Jakie znaczenie ma pochodzenie towarów w wymianie handlowej?

XXI wiek to czas w zasadzie już pełnej wymiany handlowej pomiędzy różnymi krajami. Dzisiaj każdy przedsiębiorca, nawet lokalny, powinien zacząć się interesować kwestiami związanymi z importem oraz eksportem towarów.

23 stycznia 2020
zdjęcie - Jakie znaczenie ma pochodzenie towarów w wymianie handlowej?

Jakie znaczenie ma pochodzenie towarów w wymianie handlowej?

XXI wiek to czas w zasadzie już pełnej wymiany handlowej pomiędzy różnymi krajami. Dzisiaj każdy przedsiębiorca, nawet lokalny, powinien zacząć się interesować kwestiami związanymi z importem oraz eksportem towarów. Dlaczego w zasadzie są one tak bardzo istotne? Otóż nigdy nie wiemy do końca, jaki rynek okaże się najbardziej korzystny dla nas albo też skąd najbardziej będzie opłacać się coś importować.

Przykładowo nie bardzo wiedzieć czemu nasze polskie meble i wina, doskonale sprzedają się na rynku chińskim, my zaś z upodobaniem sprowadzamy stare meble z Francji. Generalnie warto być przygotowanym na różne ciekawe niespodzianki i wiedzieć chociażby, jakie znaczenie ma pochodzenie towarów w wymianie handlowej.

Szkolenia - najważniejsze źródło wiedzy

Skąd jednak czerpać wiedzę na ten temat? Taką ogólną, przygotowującą zasadniczo do podjęcia różnych decyzji można zdobywać poprzez lekturę artykułów takich jak ten właśnie. Dzięki nim zasadniczo będziemy orientować się gdyby co w jakim kierunku iść. W momencie jednak podjęcia decyzji o wkroczeniu na różnego rodzaju rynki międzynarodowe, konieczne będzie podjęcie takiego kursu jak: prawo celne szkolenie, szkolenie Incoterms 2020, czy też szkolenia intrastat 2016.

Znaczenie pochodzenia towarów w wymianie handlowej

Wróćmy jednak do meritum, a mianowicie do tego, jakie w zasadzie ma znaczenie taka wymiana handlowa a konkretniej pochodzenie towarów. Otóż pochodzenie towaru może być znacząco różne od kraju, z którego od przyjeżdża.

Co więcej - pochodzenie towaru może być de facto z wielu krajów, jednak jeden z nich, tam gdzie nadano mu formę ostateczną liczy się jako kraj pochodzenia. Przykładowo w Turcji wyprodukowano samochód z części zakupionych z Iranu. Azerbejdżanu i Gruzji, następnie przewieziono do Rosji skąd sprzedano do Anglii. Takie pozornie absurdalne przypadki są dość częste.

Przede wszystkim właśnie z uwagi na to, jak duże znaczenie ma pochodzenie towarów - na jego podstawie określane są składki celne. Tu szczególnie istotne jest to, że istniej coś takiego jak pochodzenie preferencyjne, zarezerwowane teoretycznie dla krajów o niższej gospodarce, jednak w praktyce sprawa mocno się komplikuje i właśnie może okazać się, że przewiezienie tureckiego samochodu do Rosji i sprzedaż stamtąd będą bardziej się opłacały.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

7 kwietnia 2020
Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
7 kwietnia 2020
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
7 kwietnia 2020
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
7 kwietnia 2020
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
7 kwietnia 2020
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.