Obowiązki pracodawcy w zakresie przeciwdziałania mobbingowi

Zgodnie z art. 94. 3 ustawy Kodeks Pracy od 1 stycznie 2004 r. „pracodawca jest odpowiedzialny za stosowanie wobec pracownika mobbingu przez innych pracowników nawet wówczas, gdy sam mobbingu nie stosował, a nawet nie orientował się, że zjawisko takiego występuje w jego firmie”.

     
    Zgodnie z art. 94. 3 ustawy Kodeks Pracy od 1 stycznie 2004 r. „pracodawca jest odpowiedzialny za stosowanie wobec pracownika mobbingu przez innych pracowników nawet wówczas, gdy sam mobbingu nie stosował, a nawet nie orientował się, że zjawisko takiego występuje w jego firmie”.

    Oznacza to, że pracodawca nie może, w sytuacji zaistnienia zjawiska mobbingu w jego przedsiębiorstwie, zasłonić się niewiedzą na temat tego zjawiska.

    Obowiązkiem każdego pracodawcy jest przeciwdziałanie zjawisku mobbingu poprzez tworzenie stosownych warunków w miejscu pracy, które uniemożliwią jego stosowanie wobec pracowników przedsiębiorstwa.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jeden z najbardziej uznanych ekspertów prawnych, Łukasz Prasołek,  prowadzi szkolenie dotyczące przeciwdziałania dyskryminacji i mobbingowi – w oparciu o orzecznictwo sądowe. Zapraszamy PRZECIWDZIAŁANIE MOBBINGOWI I DYSKRYMINACJI W MIEJSCU PRACY

    Uczestników tego szkolenia interesuje również:


    Na pełny obowiązek pracodawcy w tym zakresie składają się trzy podstawowe elementy: poszanowanie godności osobistej pracownika oraz respektowanie równych praw wszystkim pracowników firmy z tytułu jednakowego wypełniania przez nich identycznych obowiązków pracowniczych (w szczególności dotyczy do równego traktowania kobiet i mężczyzn w miejscu pracy), skierowanie do pracowników zakazu mobbingu w miejscu pracy (mobbing może być stosowany nie tylko przez pracodawcę wobec pracownika, ale także przez pracownika wobec pracownika, a nawet przez pracownika wobec pracodawcy!), w końcu pracodawca jest zobowiązany do eliminacji tego typu praktyk przez osoby trzecie względem pracowników firmy.

    W kontekście uregulowań prawnych warto też pamiętać, iż w związku z wyrokiem Sądu Najwyższego z dnia 3 sierpnia 2011 r., I PK 35/11 od dnia 1 stycznia 2011 r. obowiązuje stosowanie polityki antydyskryminacyjnej w miejscu pracy zgodnie z ustawą z 3 grudnia 2010 r. o wdrożeniu niektórych przepisów Unii Europejskiej w zakresie różnego traktowania (Dz. U. z 2010 r. Nr 254 poz. 1700).

    Co za tym idzie należy chronić pracowników przez dyskryminacją ze względu na: płeć, narodowość, pochodzenie etniczne, rasę, światopogląd, wyznanie, religię, niepełnosprawność, wiek, orientację seksualną.

    Aby skutecznie zwalczać zjawisko mobbingu pracodawca powinien podjąć skuteczne działania. Jednym z nich mogą być szkolenia antymobbingowe prowadzone w miejscu pracy. Na rynku funkcjonuje wiele podmiotów, które organizują tego typu szkolenia. Skuteczna edukacja jest najlepszym sposobem na przeciwdziałanie i szybkie wykrywanie zjawiska mobbingu w przedsiębiorstwie.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Jeśli zauważyłeś niepokojące sygnały, które mogą świadczyć o tym, że w twoim miejscu pracy ma miejsce problem mobbingu,  warto rozważyć  udział w szkoleniu antymobbingowym dla pracowników. Sprawdź również naszą ofertę szkoleń dla administracji publicznej,Sprawdź też nasze szkolenia menadżerskie oraz szkolenia HR

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
    Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
    Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
    Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
    Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.