Służebność konieczna i inne jej typy

Służebność, jest to zagadnienie występujące w polskim prawie. Polega ona na wykorzystaniu w określony sposób części gruntu jednego właściciela przez właściciela innego gruntu. Wyróżnia się trzy rodzaje służebności. Pierwsza z nich to służebność gruntowa, pozwala właścicielowi nieruchomości władnącej na pełne wykorzystanie możliwości prawa własności. Ponadto dzieli się ona na czynną i bierną.

zdjęcie - (the_title())


Służebność konieczna i inne jej typy

Służebność, jest to zagadnienie występujące w polskim prawie. Polega ona na wykorzystaniu w określony sposób części gruntu jednego właściciela przez właściciela innego gruntu.

Wyróżnia się trzy rodzaje służebności. Pierwsza z nich to służebność gruntowa, pozwala właścicielowi nieruchomości władnącej na pełne wykorzystanie możliwości prawa własności. Ponadto dzieli się ona na czynną i bierną.

Czynna jest wtedy gdy regularnie wykorzystuje się jakiś element posesji. Może to być na przykład czerpanie ze studni czy umożliwienie przejazdu przez naszą posesję na inną.

Bierna natomiast to zakaz wykonywania pewnych, określonych czynności które wpływały by niekorzystnie na drugą nieruchomość. Może to być zakaz sadzenia drzew w miejscach które pozbawiały by światła inną nieruchomość.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jeżeli interesują Cię aktualne zmiany w prawie budowlanym i praktyczne ich konsekwencje, zapraszamy na szkolenie Prawo Budowlane po zmianach

Uczestników tego szkolenia interesuje również:

Kolejny rodzaj to służebność osobista. W skrócie można ją przedstawić na podanym przykładzie.

Polega ona na tym, że mamy prawo do zamieszkania w pewnym domu bądź mieszkaniu które znajduje się na działce innego właściciela. Osoba, na rzecz której ustanowiono służebność mieszkalną uzyskuje niezbywalne, dożywotnie prawo do zamieszkania w danej nieruchomości.

Ostatni rodzaj służebności to służebność przesyłu. Jest to prawo według i na mocy którego przedsiębiorca chcący wybudować urządzenia przesyłowe na nieruchomości nie należącej do niego, może dojść do porozumienia z jej właścicielem.

Wiemy już jakie mamy rodzaje służebności i w jakich wypadkach korzysta się z każdej z nich. Więc jak ustanowić służebność. Najbardziej popularnym sposobem jest ustanowienie jej przez umowę.

Podpisuje się ją miedzy obydwoma zainteresowanymi podmiotami, określają oni w niej warunki jakie będą obowiązywać oraz wynagrodzenie jaki zostanie wypłacone. Jeśli natomiast nie dojdzie do zgody, konieczna będzie interwencja sądu.

Tutaj to sąd decyduje, po rozpatrzeniu sprawy o warunkach i opłatach przyznanych na rzecz każdej ze stron. Jest to o wiele bardziej czasochłonne i skomplikowane.

Ponadto może to również nastąpić na mocy decyzji administracyjnej oraz zasiedzenia. Każdy z nich ma swoje plusy i minusy, lecz to od sytuacji wynika jaki sposób zostanie wybrany.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.