Służebność przesyłu - czy zawsze trzeba się na to zgadzać?
Służebność przesyłu to całkiem medialny temat. Dzisiaj naprawdę często na łamach różnych gazet można spotkać się z informacją, że gdzieś ktoś nie zgodził się na służebność przesyłu, firma nie chciała wypłacić odszkodowania i wiele innych informacji. Co to jednak tak w zasadzie oznacza? O co tak dokładniej chodzi z tą służebnością przesyłu?
Co to jest służebność przesyłu?
Na początek warto w ogóle powiedzieć o tym, co to jest ta służebność przesyłu. Otóż naturalnym jest, że dzisiaj firmy i fabryki potrzebują mediów. Urządzenia do przesyłu mediów w związku z tym często znajdują się na terytoriach prywatnych. Prawo służebności przemysłu, a w niej także służebności przesyłu, jasno określa, że jeśli jest to niezbędne dla istnienia danej firmy, właściciel gruntu musi się zgodzić na postawienie danych urządzeń na jego terenie.
Służebność przesyłu odnosi się także do wszystkim firm telekomunikacyjnych itp. Prawo służebności jest z gruntu rzeczy naprawdę całkiem sensowne - w końcu jeśli chcemy, aby każdy obywatel Polski miał dostęp np. do telewizji, to trzeba umożliwić postawienie odpowiednich urządzeń, które to zapewnią.
Czy na służebność przesyłu można się nie zgodzić?
Generalnie istnieje kilka sytuacji, w których wcale nie trzeba się godzić na służebność przesyłu. Przede wszystkim - jeśli nie jest ona naprawdę konieczna i można dane urządzenie z powodzeniem postawić gdzie indziej. Dalej, jeśli firma przekracza swoje uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzenia. Również można się nie zgodzić, jeżeli służebność przesyłu spowoduje określone skutki zdrowotne czy szkody na danym terenie.
Warto jednak zaznaczyć, że istnieje coś takiego jak zasiedzenie służebności przesyłu. Nawet jeśli firma celowo nie informowała np. o danym urządzeniu itp. to i tak po 30 latach uznaje się, że właściciel nieruchomości nie ma już prawa do regularnych opłat za służebność.
Szkolenia ze służebności
Zasadniczo jednak nie są to proste kwestie, dlatego też naprawdę warto zainwestować w szkolenie służebność przesyłu oraz szkolenie prawo energetyczne.