Służebność przesyłu – czy zawsze trzeba się na to zgadzać?

Służebność przesyłu to całkiem medialny temat. Dzisiaj naprawdę często na łamach różnych gazet można spotkać się z informacją, że gdzieś ktoś nie zgodził się na służebność przesyłu, firma nie chciała wypłacić odszkodowania i wiele innych informacji.

Gamma - Służebność przesyłu - czy zawsze trzeba się na to zgadzać?


Służebność przesyłu - czy zawsze trzeba się na to zgadzać?

Służebność przesyłu to całkiem medialny temat. Dzisiaj naprawdę często na łamach różnych gazet można spotkać się z informacją, że gdzieś ktoś nie zgodził się na służebność przesyłu, firma nie chciała wypłacić odszkodowania i wiele innych informacji. Co to jednak tak w zasadzie oznacza? O co tak dokładniej chodzi z tą służebnością przesyłu?

Co to jest służebność przesyłu?

Na początek warto w ogóle powiedzieć o tym, co to jest ta służebność przesyłu. Otóż naturalnym jest, że dzisiaj firmy i fabryki potrzebują mediów. Urządzenia do przesyłu mediów w związku z tym często znajdują się na terytoriach prywatnych. Prawo służebności przemysłu, a w niej także służebności przesyłu, jasno określa, że jeśli jest to niezbędne dla istnienia danej firmy, właściciel gruntu musi się zgodzić na postawienie danych urządzeń na jego terenie.

Służebność przesyłu odnosi się także do wszystkim firm telekomunikacyjnych itp. Prawo służebności jest z gruntu rzeczy naprawdę całkiem sensowne - w końcu jeśli chcemy, aby każdy obywatel Polski miał dostęp np. do telewizji, to trzeba umożliwić postawienie odpowiednich urządzeń, które to zapewnią.

Czy na służebność przesyłu można się nie zgodzić?

Generalnie istnieje kilka sytuacji, w których wcale nie trzeba się godzić na służebność przesyłu. Przede wszystkim - jeśli nie jest ona naprawdę konieczna i można dane urządzenie z powodzeniem postawić gdzie indziej. Dalej, jeśli firma przekracza swoje uprawnienia w zakresie eksploatacji urządzenia. Również można się nie zgodzić, jeżeli służebność przesyłu spowoduje określone skutki zdrowotne czy szkody na danym terenie.

Warto jednak zaznaczyć, że istnieje coś takiego jak zasiedzenie służebności przesyłu. Nawet jeśli firma celowo nie informowała np. o danym urządzeniu itp. to i tak po 30 latach uznaje się, że właściciel nieruchomości nie ma już prawa do regularnych opłat za służebność.

Szkolenia ze służebności

Zasadniczo jednak nie są to proste kwestie, dlatego też naprawdę warto zainwestować w szkolenie służebność przesyłu oraz szkolenie prawo energetyczne.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.