Służebność przesyłu – linia orzecznicza

Tematyka służebności przesyłu obok powstanie obowiązków po stronie wielu przedsiębiorców rodzi również szereg roszczeń po stronie właścicieli nieruchomości.

zdjęcie - (the_title())

Tym samym powstaje sytuacja, w której instytucje prawne mogą stanowić pole do działań, na które nie zawsze będzie wystarczała wiedza tak samych właścicieli nieruchomości, jak i przedsiębiorców. Co za ty idzie można zauważyć coraz większą ilość firm, kancelarii pranych, które w swojej praktyce skupiają się przede wszystkim na tym, by skutecznie dochodzić roszczeń z tytułu służebności przesyłu.

Unormowania prawne, które dotyczą służebności przesyłu pochodzą z noweli Kodeksu Cywilnego z roku 2008. Są to zatem przepisy stosunkowo nowe, wciąż jeszcze obrastające wykładnią i interpretacją tak sądów, jak i doktryny. Wiele rozstrzygnięć w tym zakresie wciąż pozostaje jeszcze niespójna. Tym samym linia orzecznicza może rodzić szereg nieścisłości w oczekiwaniach co do finalnego rozstrzygnięcia.

 

W obszarze szkoleń dla działów nieruchomości, budowlanych, inwestycji proponujemy m.in: szkolenie ze służebności przesyłu, odprawy celne szkolenie, czas pracy szkolenie. Zobacz inne obszary szkoleń eksperckich: szkolenia excel, szkolenia prawo pracy, szkolenia logistyka. Zapraszamy

 

Bardzo wiele orzeczeń zapada po wielu latach, nierzadko opierając się nawet o Sąd Najwyższy. Tym samym zagmatwane normy, które nie wynikają wprost z przepisów Kodeksu Cywilnego powodują, że dla przysłowiowego Kowalskiego uzyskanie od przedsiębiorcy wynagrodzenia z tytułu służebności przesyłu może stanowić spory problem, zwłaszcza jeżeli sprawa trafi na drogę sądową.

W oczywisty sposób rozwój potrzeb w zakresie usług prawnych pomocnych w dochodzeniu roszczeń z tytułu służebności przesyłu zaowocował powstaniem wielu kancelarii prawnych, które specjalizują się właśnie w takiej tematyce. Doświadczenie, wiedza merytoryczna oraz łatwość poruszania się w niuansach prawnych powoduje, że prowadzenia spraw w tym zakresie przez specjalistów jest gwarancją dającą sporę dozę pewności co do jej pozytywnego rozstrzygnięcia.

Trzeba jednak pamiętać, że obsługa taka nie odbywa się bezpłatnie. Najczęściej jednak wynagrodzeniem kancelarii będzie udział w uzyskanej przed sądem zapłacie za służebność przesyłu. Można zatem być spokojnym o motywację pracowników kancelarii.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia budownictwo i nieruchomości. Profesjonalni trenerzy. Nowe tematy. Służebność przesyłu, Wycena nieruchomości, Prawo budowlane, Zaszłości inwestycyjne. Zobacz:

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.