Własność urządzeń przesyłowych – kto jest właścicielem?

Pomimo tego że urządzenia przesyłowe bardzo często wznoszone są na prywatnych gruntach, nie oznacza to, iż właściciel gruntu staje się automatycznie właścicielem urządzeń przesyłowych. Wszystko zależy wyłącznie od ich rodzaju i charakteru.

Gamma - Własność urządzeń przesyłowych - kto jest właścicielem?


Własność urządzeń przesyłowych - kto jest właścicielem?

Pomimo tego że urządzenia przesyłowe bardzo często wznoszone są na prywatnych gruntach, nie oznacza to, iż właściciel gruntu staje się automatycznie właścicielem urządzeń przesyłowych. Wszystko zależy wyłącznie od ich rodzaju i charakteru.

Bywa bowiem, że urządzenia przesyłowe pozostały wzniesione po to, aby zapewnić dostęp do energii znajdującej się na danej działce nieruchomości, takiej jak na przykład zakład pracy. W takiej sytuacji właściciel zakładu ma prawo wystąpić z roszczeniem o przeniesienie własności, ale tylko w sytuacji, gdy są one faktycznie podłączone do danej sieci oraz służą do przesyłania w jej obrębie energii. W pozostałych przypadkach stanowią one własność firm, które zajmują się realizowaniem inwestycji energetycznych.

Ważne jest także to, kto poniósł koszty związane z realizacja urządzeń przesyłowych. Jeżeli bowiem całość inwestycji została sfinansowana przez właściciela gruntu, wówczas jest to jego własność. Dzieje się tak na przykład w sytuacji gdy nieruchomość ma być podłączona do energii, a jej właściciel z własnych pieniędzy sfinansuje całość realizowanego podłączenia.

Kwestie związane z własnością urządzeń przesyłowych często są przedmiotem rozważań, dlatego też firmy, które związane są z branżą energetyczną stawiają na dobrą znajomość prawa przez swoich pracowników. Nie dziwi więc fakt, że zapewniają im dostęp do różnorodnych kursów, które mają na celu przede wszystkim zapoznanie pracowników z odpowiednimi przepisami prawa i nabycie umiejętności ich właściwej interpretacji.

Szkolenie dostęp do urządzeń sieciowych na pewno zaliczyć należy do tych, których popularność z każdym rokiem jest coraz większa. Jednakże także szkolenie prawo energetyczne cieszy się bardzo dużym zainteresowaniem, wiele firm zamawia przeprowadzenie takiego kursu z uwzględnieniem wskazanych przez siebie zakresów.

Obecnie gdy chodzi o prawo energetyczne szkolenie zapoznające z planowanymi zmianami jest jednym z popularniejszych. Duża ilość nowelizacji często powoduje problemy w działaniu firm, dlatego wcześniejsze zapoznanie się z nimi i umiejętność ich odpowiedniego zastosowania po wejściu w życie pomaga uniknąć problemowych sytuacji.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.