Inne strony: GAMMA DISCOVER

Wycena służebności przesyłu

Kodeks Cywilny w artykule 305 stanowi, iż nieruchomość może być obciążona na rzecz przedsiębiorcy ograniczonym prawem rzeczowym. Przedsiębiorca może w oznaczonym charakterze korzystać z nieruchomości, zgodnie z wykorzystaniem urządzeń przesyłowych.
zdjęcie - Wycena służebności przesyłu

Ma więc on dostęp do nieruchomości w zakresie montażu urządzeń przesyłowych, serwisowania ich, czy też dokonywania stosownych modyfikacji w zakresie ich budowy i funkcjonalności przesyłowej.

Korzystanie z tego prawa, jakim jest służebność przesyłu wiąże się z pewnymi niedogodnościami dla właściciela nieruchomości obciążonej. Może on zgodnie z Kodeksem Cywilnym rościć sobie odpowiednie wynagrodzenie z tytułu utrudnienia korzystania z nieruchomości i redukcji wartości działki.

Jakie elementy są najczęściej wyceniane w związku z umiejscowieniem infrastruktury przesyłowej?

Wartość ustanowionej służebności przesyłu, czyli zapłata za prawo do korzystania z nieruchomości.
Zmniejszenie wartości działki spowodowane obecnością sieci przesyłowej

  • Odszkodowanie za korzystanie z nieruchomości bez umocowania prawnego, jest ono należne do 10 lat wstecz.
  • Wyłączenie nieruchomości obciążonej z produkcji rolnej, gdy np. słupy uniemożliwiają gospodarowanie rolne na jej terenie

Dodatkowo dla sieci przesyłowych będących w planach:

  • Zadośćuczynienie za straty i uszkodzenia wynikające z budowy infrastruktury.

Więcej informacji na temat wyceny zawierają szkolenia służebność przesyłu. Są tam odniesienia do faktycznych kazusów oraz opracowań rzeczoznawców!

 

Obrót towarowy z zagranicą, Łańcuch dostaw - praktyka polskich i zagranicznych firm. Obrót wyrobami akcyzowymi w kontekście nowych zmian. Gospodarka magazynowa dla praktyków biznesu. Zobacz nasze szkolenia z zakresu transportu i logistyki!

 

Jakie elementy są istotne dla oszacowania?

 

  • Przeznaczenie gruntu zapisane w miejscowym planie zagospodarowania przestrzennego
  • Wielkość obszaru służebności przesyłu, czyli strefa konieczna dla prawidłowej eksploatacji urządzeń przesyłowych oraz odcinek gruntu, nad którym znajdują się druty energetyczne. Wycena tutaj jest zależna od rodzaju sieci przesyłowej i przeznaczenia nieruchomości.
  • Sposób przecięcia linii przesyłowej przebiegający przez działkę (czy wzdłuż granicy, czy przez środek działki)
  • Charakter przecięcia nieruchomości przez linię przesyłową – inaczej ma się to w przypadku przebiegu przez środek nieruchomości, a inaczej gdy linia biegnie równolegle do granicy.
  • Stosunek obszaru służebności do areału całej nieruchomości.
  • Rodzaj linii przesyłowej – gaz, prąd, woda itd.
  • Obecność innej infrastruktury przesyłowej w obrębie nieruchomości!

 

Szkolenia prawo budowlane pozwalają wszystkim, nawet tym niezorientowanym poznać swoje prawa i móc uzyskać określone świadczenia pieniężne! Jest to bardzo cenne narzędzie!

Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
Służebność Przesyłu
Najnowsze trendy w orzecznictwie Sądu Najwyższego i Sądów administracyjnych
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Ostatnie dziesięciolecie obfitowało w wiele pozytywnych zmian w polskim prawodawstwie, które to znacząco ułatwiły proces realizacji inwestycji budowlanych, skróciły ścieżki administracyjne i pozwoliły o wiele prościej przygotowywać inwestycje o charakterze komercyjnym. |
Sąd najwyższy podjął dnia 16 maja 2017 roku dwie bardzo ważne decyzje odnoszące się do artykułu 305 Kodeksu Cywilnego, a więc do prawie o służebności przesyłu.
Proces dochodzenia swoich roszczeń należy poprzedzić dokładnym sprawdzeniem tego, czy słupy są postawione na działce w niezgodzie z prawem.
Służebności są jednym z elementów Kodeksu Cywilnego, należących do tak zwanych ograniczonych praw rzeczowych. Powstają one poprzez umowę, orzeczenie sądowe.
Umowne ustalenie służebności przesyłu pomiędzy właścicielem gruntów a przedsiębiorstwem posiadającym lub planującym infrastrukturę przesyłową stanowi najwygodniejszą formę obciążenia nieruchomości służebnością.
Obecny artykuł
Wycena służebności przesyłu

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.