Zasady prowadzenia ewidencji towarów akcyzowych w transporcie

Postępowanie z wyrobami akcyzowymi jest dość szczególne. Zarówno pochodzenie takich towarów, jak i ich późniejszych obrót muszę zostać poddane specjalnie ewidencji, odbyć się musi z uwzględnieniem pewnych zasad. Wiedzę z tego zakresu możemy uzyskać chodząc na różnego rodzaju szkolenia i kursy, np. wyroby akcyzowe szkolenie.

Gamma - Zasady prowadzenia ewidencji towarów akcyzowych w transporcie


Zasady prowadzenia ewidencji towarów akcyzowych w transporcie

Postępowanie z wyrobami akcyzowymi jest dość szczególne. Zarówno pochodzenie takich towarów, jak i ich późniejszych obrót muszę zostać poddane specjalnie ewidencji, odbyć się musi z uwzględnieniem pewnych zasad. Wiedzę z tego zakresu możemy uzyskać chodząc na różnego rodzaju szkolenia i kursy, np. wyroby akcyzowe szkolenie.

Tego rodzaju ewidencję przede wszystkim powinny być prowadzone w sposób ciągły, dzięki któremu bez najmniejszych przeszkód będzie można zidentyfikować poszczególne fazy obrotu wyrobami akcyzowymi.

Wszystkie podmioty, która tego rodzaju ewidencji prowadzą w formie papierowej, zgodnie z przepisami są zobowiązane do zamknięcia takiej ewidencji i podsumowania jej w każdym miesiącu kalendarzowym. Warto także dodać, że taka ewidencja musi być zamknięta i nie później niż w terminie trzech dni po upływie ostatniego dnia każdego miesiąca.

Jednak niezależnie od tego, ewidencja prowadzona jest w sposób papierowy czy jakikolwiek inny, wszystkie poszczególne wpisy do ewidencji muszą być dokonywane w sposób trwały i wyraźny.

Oczywiście dopuszczalne jest wprowadzenie różnego rodzaju zmian i poprawek. Jednak że muszą być one wprowadzany tak, aby tekst pierwotny został przekreślony w sposób czytelny. ważne jest także albo każda poprawka czy zmiana została potwierdzona podpisem osoby dokonującej takie zmiany to poprawki.

Poza podpisem niezbędna będzie również podanie daty wprowadzenia. zdecydowanie najbardziej wprowadzeniu skomplikowaną jest ewidencja wyrobów akcyzowych wysyłanych z zastosowaniem procedury zawieszenia poboru akcyzy z miejsca importu przez zarejestrowanego wysyłającego. To do każdego opisu należy podać mnóstwo danych, przede wszystkim takich jak:

  • nazwa wyrobów akcyzowych wraz z ich kodami Nomenklatury Scalonej,
  • ilość wyrobów akcyzowych w jednostkach miary właściwie dobranych do rodzaju towaru,
  • imię i nazwisko bądź nazwa importera,
  • numer identyfikacji podatkowej NIP oraz adres zameldowania bądź siedziby importera,
  • data wprowadzenia importowanych towarów do obrotu,
  • jeśli towary takie posiadają konieczne jest podanie numeru e-AD,
  • szczegółowe dane podmiotu do którego wybory akcyzowe zostały wysłane.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Jak zapewne każdy doskonale się orientuje, w tym roku pojawiła się w ustawodawstwie bardzo ważna nowelizacja ustawy o odpadach. Co dokładniej się z nią wiąże? Jakie obowiązki spadną teraz na przedsiębiorców i na firmy? O tym wszystkim powiemy pokrótce poniżej…
Ochrona środowiska to rzecz zdecydowanie bardzo istotna dla każdej firmy i to naprawdę z wielu powodów. Jak dokładniej wyglądają takie powody? Jak firmy mogą chronić środowisko?
Ustawa o odpadach jest dość istotną ustawą dla każdej firmy. Kiedy dokładnie nowe przepisy wejdą w życie? Od kiedy ich przestrzeganie będzie już normalnie egzekwowane? Z czym trzeba się tutaj na pewno liczyć?
Ustawa o ochronie środowiska obowiązuje każdego z nas – bez wyjątku. Warto podkreślić, że określona jest w niej także dokładnie kwestia wycinki drzew. Czy taka wycinka drzew musi być gdziekolwiek zgłaszana? Jak to w zasadzie dokładniej wygląda? Czy z prywatnej posesji można wyciąć cokolwiek?
Prawo wodne to dość skomplikowane prawo w ustawodawstwie polskim. Na czym dokładniej ono polega? Kogo w zasadzie obowiązuje? Jak wygląda egzekwowanie prawa wodnego? Na te pytania odpowiemy pokrótce poniżej.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.