Inne strony: GAMMA DISCOVER

Zmiany w prawie pracy

W 2017 roku zostały wprowadzone pewne istotne zmiany w przepisach dotyczących prawa pracy. Zapoznać się z nimi powinni zarówno pracownicy, jak i pracodawcy. Zmieniły się pewne istotne rzeczy, a informacje dotyczące nowych przepisów można znaleźć w różnych źródłach - chociażby takich, jak odpowiednie książki i internet.
 
zdjęcie - Zmiany w prawie pracy

Zmiany w prawie pracy w 2017r.


Można również skorzystać z porady prawnika, bądź też jednego z organizowanych co pewien czas w różnych miastach szkoleń z prawa pracy.

Oto kilka istotnych zmian, które weszły w życie wraz ze styczniem roku 2017.

Zmiany terminu wnoszenia odwołań do sądu pracy - od roku 2017 czas na odwołanie się do sądu pracy w przypadku rozwiązania umowy pomiędzy pracownikiem a pracodawcą bez jej wypowiedzenia, bądź też odwołanie dotyczące wypowiedzenia umowy o pracę, wynosi dwadzieścia jeden dni.

Przed rokiem 2017 (w latach 2016 i wcześniejszych) czas ten wynosił czternaście dni w pierwszym przypadku, a siedem dni w przypadku drugim.

Wyższe minimalne wynagrodzenie za pracę - ta zmiana jest istotna głównie dla osób pracujących za najniższą krajową pensję (ich sytuacja finansowa zapewne ulegnie pewnej poprawie), a także dla pracodawców zatrudniających takich pracowników.

Dotychczas wynagrodzenie to wynosiło 1850 złotych brutto. Od roku 2017 minimalne wynagrodzenie za pracę wynosi 2000 złotych brutto. Wprowadzono także przepisy określające minimalną wysokość stawki godzinowej, zarabianej przez pracownika.

Zmiany wprowadzone w 2017 roku powodują, iż obowiązek wprowadzania regulaminów pracy i wynagradzania dotyczy pracodawców zatrudniającym 50 lub więcej pracowników.

Pracodawcy, którzy zatrudniają od 20 do 50 osób mogą, ale nie muszą wprowadzać tego typu regulaminów. Mają jednak taki obowiązek w sytuacji, gdy z wnioskiem o wprowadzenie tych regulaminów wystąpi zakładowa organizacja związkowa.

Przed rokiem 2017 obowiązek ten dotyczył wszystkich pracodawców, zatrudniających przynajmniej 20 osób. Od 2017 roku pracodawca nie ma również obowiązku wydawania świadectwa pracy pracownikowi, jeśli zamierza z nim nawiązać następny stosunek pracy w ciągu siedmiu dni od wygaśnięcia albo rozwiązania poprzedniego.

Szkolenia Eksperckie. Oferujemy Państwu między innymi: szkolenie prawo budowlane – nowelizacje i wprowadzane zmiany w prawie budowlanym, szkolenie audyt nieruchomości, inwestycje sieciowe, procedury zmiany organizacji ruchu czy służebność przesyłu w praktyce. Zapraszamy.
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje
Recenzje książek
Artykuły
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Zmiany w prawie pracy w Polsce w 2017 roku Rozpoczęcie się nowego roku często łączy się z wejściem w życie określonych rozwiązań prawnych. Wraz z zakończeniem się roku 2016 i rozpoczęciem się roku 2017 nastąpiły zmiany w przepisach dotyczących prawa pracy.  
Jakie zmiany zaszły w prawie pracy w 2017 roku? Czas wejścia w życie nowych rozwiązań prawnych często pokrywa się z zakończeniem starego, i rozpoczęciem nowego roku.  
Z roku na rok obowiązujące prawa są modyfikowane, zmieniane i przekształcane. Prawo pracy nie jest w tej kwestii wyjątkiem. Często momentem wejścia w życia nowych przepisów jest zakończenie się bieżącego roku i rozpoczęcie się kolejnego roku.
Nowy rok - czas zmian w prawie. Wraz z nadejściem nowego roku wiele się zmienia. Niektórzy z nas tworzą listy postanowień noworocznych, inni decydują się zupełnie zmienić swoje życie.
Często wraz z rozpoczęciem nowego roku wchodzą w życie nowe rozwiązania prawne, bądź też zmiany w rozwiązaniach już istniejących. Z taką właśnie sytuacją mieliśmy do czynienia w roku 2017, kiedy to zmieniły się przepisy dotyczące prawa pracy.
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Zmiany w prawie pracy

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Gamma sp. j. ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.