Postawa asertywna

Asertywność termin popularny nie tylko w psychologii, ale także w naszym codziennym życiu. Praktycznie od małego jesteśmy uczeni aby nie dopuścić do zgadzania się na wszystko co inni nam zaoferują. W praktyce asertywność ma nas chronić przed podejmowaniem błędnych decyzji, jak i zapewnić nam umiejętność odmawiania. Czym więc tak naprawdę jest asertywność? Zagłębiając się w tą terminologie, możemy bez przeszkód wyjaśnić to pojęcie. Termin owy oznacza posiadanie własnego zdania, jak i zdolność do jego wyrażenia. 

9 lipca 2018
zdjęcie - Postawa asertywna
 
Asertywność termin popularny nie tylko w psychologii, ale także w naszym codziennym życiu. Praktycznie od małego jesteśmy uczeni aby nie dopuścić do zgadzania się na wszystko co inni nam zaoferują. W praktyce asertywność ma nas chronić przed podejmowaniem błędnych decyzji, jak i zapewnić nam umiejętność odmawiania. Czym więc tak naprawdę jest asertywność? Zagłębiając się w tą terminologie, możemy bez przeszkód wyjaśnić to pojęcie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak zachować life work balance? Jak nie bać się zmian? Jak opanować paraliżujący stres w życiu prywatnym i zawodowym? Jak przeciwdziałać wypaleniu zawodowemu? Jak zachować równowagę w emocjach? Zapoznaj się z naszymi szkoleniami interpersonalnymi:szkolenie asertywność, stres szkolenie, zarządzanie czasem szkolenie.

Zapoznaj się z naszym działem szkoleń sprzedażowych.

Termin owy oznacza posiadanie własnego zdania, jak i zdolność do jego wyrażenia. Podobnie zresztą odnosi się to do wyrażanie emocji i postaw w granicach, które nie naruszają naszych praw, jak i naszego psychologicznego terytorium.

Można więc stwierdzić, że asertywność to swego rodzaju autentyczność, której nikt nie jest nam w stanie odebrać. Pojawia się więc zasadnicze pytanie, czy osoby, które wykazują postawę asertywną są odpowiednimi pracownikami.
 
Jak można łatwo zauważyć, osoba asertywna to taka, która posiada jasno wytyczony cel, za jakim podąża, jak i potrafi kontrolować własne emocje, dzięki czemu jest odporna na manipulacje. W ten oto sposób, idealnie nadaje się ona na stanowiska kierownicze, jak i bez trudu będzie mogła prowadzić naszą firmę, czy też grupy pracowników. Ta zdolność do unikania manipulacji, jest ceniona przez wielu osób.

Z drugiej jednak strony nic nie wygląda tak kolorowo, jak mogłoby się wydawać za pierwszym razem. Mowa tutaj o aspekcie, w którym to owe osoby są aż za bardzo zapatrzone na samego siebie, przez co odmawiają praktycznie w każdym możliwym przypadku.
 
Takie działanie może doprowadzić do wielu kłopotliwych kwestii, jak i przynosić liczne konsekwencje zarówno na szczeblach pracowniczych, jak i mieć negatywny wpływ na pracę całej organizacji. Warto więc dobrze kontrolować swoje emocje i być asertywnym, jednakże nie można popadać w żadne skrajności. Dodatkowo warto pamiętać o jednym ostatnim aspekcie jakim jest zaufanie, to ono będzie w znacznym stopniu warunkowało nasze relacje pracownicze, jak i nasze zachowanie w pracy i nastawienie do niej.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.