Każdy z nas posiada jakiś talent? Nie mowa tutaj o walucie, którą kiedyś operowano, lecz o umiejętnościach jakie posiadamy. Można więc powiedzieć, że ktoś ma talent do jakieś czynności np. do malowania, pisania, grania na instrumentach, czy też śpiewania. Podane przykłady są dość ogólne, lecz z pewnością pokazują sedno całej sprawy.
Jednakże, czy kiedykolwiek zastanawialiście się czy i jak można określić czyiś talent? Pewien instytut im. Gallupa od ponad 40 lat prowadzi różnego rodzaju badania dotyczące talentów.
Jego zadaniem jest ustalenie co wyróżnia nas na tle innych, a także jak można odkryć swoje talenty i wykorzystać je do bycia najlepszy. Owy instytut zdefiniował talent jako pewnego rodzaju wzorzec, który w sposób naturalny powtarza się w naszym zachowaniu. Mowa tutaj zarówno we wzorcu myślenia, odczuwania oraz zachowania, który może zostać przekuty w bardzo pożyteczną rzecz.
Aktualnie test Gallupa, bo tak został określony test mający za zadanie określenie naszych talentów posiada w sobie 34 różnego rodzaju cechy zwane właśnie talentami, które to zostały wyróżnione na ponad 150 różnego rodzaju rolach, jakie można wykonywać w życiu. Udowodniono, że te talenty, które są u nas najsilniejsze mają kluczowy wpływ na zachowanie danej osoby, oraz na zdobyte przez nią osiągnięcia.
Każdy człowiek posiada 5 głównych talentów (z pośród odkrytych 34). które to nie zmieniają się przez całe nasze życie. Stanowią one swego rodzaju naturalny potencjał do działania, pozwalający na osiąganie znakomitych efektów w danych dziedzinach życia.
Kwestia zależy od tego czy jesteśmy w stanie je odpowiednio wykorzystać. Wśród owych talentów możemy wymienić m. in. osiąganie, odnoszące się do dużego zapasu sił życiowych i chęci do działania, aktywator, czyli zdolność do realizacji zadań, elastyczność, analityk, organizator, pryncypialność czyli posiadanie pewnych fundamentalnych zasad niezmiennych dla danej osoby, dowodzenie, komunikatywność, rywalizacja, współzależność, empatia, czy też dyscyplina.