Agile jako kultura firmy

Co to jest agile? To dzisiaj w zasadzie mniej więcej chociaż kojarzy praktycznie każdy z nas. Agile bowiem umożliwia nam naprawdę bardzo elastyczne zarządzanie projektami. Co jest istotne to fakt, że agile nie odnosi się tylko i wyłącznie do spraw stricte biznesowych.

24 stycznia 2020
zdjęcie - Agile jako kultura firmy

Agile jako kultura firmy

Co to jest agile? To dzisiaj w zasadzie mniej więcej chociaż kojarzy praktycznie każdy z nas. Agile bowiem umożliwia nam naprawdę bardzo elastyczne zarządzanie projektami. Co jest istotne to fakt, że agile nie odnosi się tylko i wyłącznie do spraw stricte biznesowych.

Ma ono bowiem jak najbardziej także swój aspekt czysto kulturowy - odnosi się w dużej mierze do tego, jak zachowują się pracownicy, jak do siebie mówią itp. Jak dokładniej przedstawia się agile jako kultura firmy?

Agile jako kultura firmy

O czym tutaj trzeba powiedzieć? Przede wszystkim warto wspomnieć ogólne założenia agile. Otóż koncentrują się one wokół tego, że klient jest najważniejszy. Ogólną polityką firmy jest zatem to, żeby z klientem rozmawiać, być przygotowanym na bieżąco do ewentualnej zmiany planów itp. Już samo to pokazuje, że zmienia się stosunek do klienta i kultura prowadzenia z nim rozmów. To on jest najważniejszy.

Dalej trzeba podkreślić także to, że tutaj naprawdę bardzo nisko stoi biurokracja i wszelkie formalności. Są one zasadniczo ograniczone naprawdę do absolutnego minimum. W związku z tym też znacznie łatwiej jest prowadzić wszelkie rozmowy i decyzdować - nie ma sztywnej, formalnej atmosfery w firmie.

Inna jest także hierarchia - generalnie jest ona dość zaburzona w stosunku do sposobu zarządzania klasyczną firmą. Bowiem tutaj stawiane jest przede wszystkim na szanowanie kompetencji każdego pracownika.

Przykładowo w metodyce scrum, jednej z metodyk agile - najpopularniejszej zresztą, w zespole są trzy główne role - product owner, scrum master i scrum developer. Dawne zadania lidera podzielone są tutaj na scrum mastera i product ownera.

Co jednak ciekawe także scrum developer nie jest zwykłym pracownikiem i ma dość duży zakres samodzielnej władzy oraz może o wielu rzeczach samodzielnie decydować. Także w zespole scrum zasadniczo pracownicy zwracają się do siebie po imieniu.

Jednak, aby dowiedzieć się na ten temat więcej, zalecane są już odpowiednie szkolenia, takie jak: szkolenie scrum developer, szkolenie product owner, szkolenia scrum master

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.