Asertywność w biznesie: kluczowa zdolność menedżerska

Stanowiska zarządcze w każdym przedsiębiorstwie wiążą się z dużą odpowiedzialnością. To dlatego osoby, które aplikują na tego typu posady muszą posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę i wieloletnie doświadczenie branżowe, ale również powinny cechować się szeregiem kompetencji, które wpływają na ich zdolności przywódcze

Gamma - Asertywność w biznesie: kluczowa zdolność menedżerska

   

  Stanowiska zarządcze w każdym przedsiębiorstwie wiążą się z dużą odpowiedzialnością. To dlatego osoby, które aplikują na tego typu posady muszą posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę i wieloletnie doświadczenie branżowe, ale również powinny cechować się szeregiem kompetencji, które wpływają na ich zdolności przywódcze. Do najważniejszych z nich należy właśnie asertywność a jej wpływ jest nieoceniony w każdym obszarze działalności menedżerskiej.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Jak wyrażać swoje zdanie odważnie, spokojnie i bez lęku ? Jak komunikować swoje emocje  w sposób który nie narusza terytorium drugiej osoby? Jak zachować się w sytuacji konfliktowej? Zapraszamy do udziału w szkoleniach z asertywności i komunikacji interpersonalnej. Zobacz również szkolenia z rozwoju osobistego.

  Asertywność a kierownictwo

  W pracy z ludźmi - szczególnie z podwładnymi - trzeba codziennie wykazywać się dużą asertywnością. Przydaje się ona nie tylko w trakcie negocjowania warunków pracy, ale również w codziennym rozwiązywaniu konfliktów czy podejmowaniu decyzji związanych z wdrażanymi projektami. Jednak jedynie cienka linia oddziela asertywność od uporu: a ten drugi zawsze przynosi więcej szkód niż pożytku. Dobry menedżer w każdej sytuacji powinien wysłuchać wszystkich stron oraz odrzucić własne korzyści na rzecz korzyści całego przedsiębiorstwa: to właśnie asertywność, która objawia się zarówno w stosunku do samego kierownika, jak i współpracowników, podwładnych a nawet szefostwa.

  Asertywność w kontaktach biznesowych

  Wielu menedżerów na co dzień współpracuje także z przedstawicielami innych przedsiębiorstw: negocjuje umowy z dostawcami, kontrahentami i klientami biznesowymi. W tym przypadku asertywność jest bez wątpienia jedną z najbardziej pożądanych cech: dobry negocjator skutecznie wypracuje kompromis ale także odmówi w momencie, w którym interesy drugiej strony zaczną zagrażać korzyściom własnego przedsiębiorstwa, które płyną z istoty samego kontaktu.

  Odmawianie to bez wątpienia bardzo trudna sztuka. Odrzucenie własnych korzyści, wyłączenie pewnych uczuć względem drugiej osoby oraz skupienie się na celu jedynie pomagają w podjęciu decyzji, jednak asertywność jest często cechą charakteru, niezwykle trudną do nabycia w przypadku niektórych osób. To także decydujący czynnik odnoszenia sukcesu: mądra odmowa pozwala na zachowanie odpowiednich kontraktów biznesowych oraz wykluczenie tych, które nie przynoszą żadnych pozytywnych efektów.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.