Stanowiska zarządcze w każdym przedsiębiorstwie wiążą się z dużą odpowiedzialnością. To dlatego osoby, które aplikują na tego typu posady muszą posiadać nie tylko odpowiednią wiedzę i wieloletnie doświadczenie branżowe, ale również powinny cechować się szeregiem kompetencji, które wpływają na ich zdolności przywódcze. Do najważniejszych z nich należy właśnie asertywność a jej wpływ jest nieoceniony w każdym obszarze działalności menedżerskiej.
Asertywność a kierownictwo
W pracy z ludźmi - szczególnie z podwładnymi - trzeba codziennie wykazywać się dużą asertywnością. Przydaje się ona nie tylko w trakcie negocjowania warunków pracy, ale również w codziennym rozwiązywaniu konfliktów czy podejmowaniu decyzji związanych z wdrażanymi projektami. Jednak jedynie cienka linia oddziela asertywność od uporu: a ten drugi zawsze przynosi więcej szkód niż pożytku. Dobry menedżer w każdej sytuacji powinien wysłuchać wszystkich stron oraz odrzucić własne korzyści na rzecz korzyści całego przedsiębiorstwa: to właśnie asertywność, która objawia się zarówno w stosunku do samego kierownika, jak i współpracowników, podwładnych a nawet szefostwa.
Asertywność w kontaktach biznesowych
Wielu menedżerów na co dzień współpracuje także z przedstawicielami innych przedsiębiorstw: negocjuje umowy z dostawcami, kontrahentami i klientami biznesowymi. W tym przypadku asertywność jest bez wątpienia jedną z najbardziej pożądanych cech: dobry negocjator skutecznie wypracuje kompromis ale także odmówi w momencie, w którym interesy drugiej strony zaczną zagrażać korzyściom własnego przedsiębiorstwa, które płyną z istoty samego kontaktu.
Odmawianie to bez wątpienia bardzo trudna sztuka. Odrzucenie własnych korzyści, wyłączenie pewnych uczuć względem drugiej osoby oraz skupienie się na celu jedynie pomagają w podjęciu decyzji, jednak asertywność jest często cechą charakteru, niezwykle trudną do nabycia w przypadku niektórych osób. To także decydujący czynnik odnoszenia sukcesu: mądra odmowa pozwala na zachowanie odpowiednich kontraktów biznesowych oraz wykluczenie tych, które nie przynoszą żadnych pozytywnych efektów.