Czy asertywność w pracy przydaje się?

Asertywność, najczęściej rozumiana jako zdolność do wyrażania własnej opinii bez poczucia winy, sprawia problem większości z nas – zwłaszcza w życiu zawodowy. Obawiamy się, że nasi współpracownicy poczują się zranieni, dotknięci lub urażeni. Jednakże w ten sposób nigdy nie wynegocjujemy podwyżki ani urlopu, będziemy też ponosić odpowiedzialność za błędy popełnione w trakcie prac zespołowych. Zatem czy asertywność w pracy przydaje się? Jak najbardziej, a my podpowiadamy, jak ją wyćwiczyć!

Gamma - Czy asertywność w pracy przydaje się?
   
  Asertywność, najczęściej rozumiana jako zdolność do wyrażania własnej opinii bez poczucia winy, sprawia problem większości z nas - zwłaszcza w życiu zawodowy. Obawiamy się, że nasi współpracownicy poczują się zranieni, dotknięci lub urażeni.

  Jednakże w ten sposób nigdy nie wynegocjujemy podwyżki ani urlopu, będziemy też ponosić odpowiedzialność za błędy popełnione w trakcie prac zespołowych. Zatem czy asertywność w pracy przydaje się? Jak najbardziej, a my podpowiadamy, jak ją wyćwiczyć!
   
  Kluczowym elementem każdej rozmowy, mającej na celu przeforsowanie swojej opinii, jest odpowiednia argumentacja. Przygotowując wcześniej listę przesłanek „za” Twoim pomysłem oraz „przeciw” niemu, nie tylko będziesz wiedział, jak konstruktywnie uzasadnić swoje rozwiązanie, lecz również przygotujesz się na ewentualne zarzuty współpracowników. Przewidując ich krytykę, przygotujesz sobie zawczasu odpowiednie kontrargumenty.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Zapraszamy na szkolenia z asertywności. Dowiesz się na nim, m. in.: jakie są umiejętności asertywne, jak radzić sobie z manipulacją i agresją, jaki jest związek pomiędzy poczuciem własnej wartości z postawą asertywną. Zobacz również warsztaty z komunikacji interpersonalnej oraz szkolenia z efektywności osobistej.

  Jeśli pracujecie akurat nad wspólnym projektem, możesz przeanalizować również rozwiązanie proponowane przez drugą osobę i ustalić, dlaczego to właśnie Twój pomysł jest lepszy i powinien zostać zrealizowany.
   
  Powodem braku asertywności bywa również strach przed popełnieniem błędu. Boimy się mówić głośno o swoich oczekiwaniach lub pomysłach, bo mogą one zostać skrytykowane. Musisz jednak pamiętać, że wszyscy - zarówno Ty, jak i Twoi współpracownicy - jesteśmy tylko ludźmi, a prawo do pomyłki bądź niewiedzy ma każdy. Grunt to wyciągać wnioski i nie powielać tych samych błędów. Gdy tylko dasz sobie przyzwolenie na ewentualne potknięcie, będzie Ci dużo łatwiej przedstawiać otwarcie swoje plany i rozwiązania.
   
  Asertywność w pracy jest niezwykle ważna również podczas negocjowania urlopów, awansów czy podwyżek - w takich sytuacjach wynika ona zwykle z poczucia niższości względem przełożonego. W wielu firmach nagminnie i celowo wywołuje się w pracownikach poczucie, że są oni mniej ważni i nie zasługują na uznanie (zwłaszcza finansowe).

  Przeanalizuj więc swoje obowiązki, wypisz mocne strony i gdy uda Ci się przekonać samego siebie, jak ogromną rolę odgrywasz w organizacji, będzie Ci znacznie łatwiej negocjować z szefem.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.