Czym różnią się negocjacje twarde od miękkich?

Negocjacje są jednym z najważniejszych  wyznaczników działalności firm na rynku biznesowym. Są one traktowane jako jeden z najbardziej skutecznych sposobów na rozwiązywanie konfliktowych sytuacji. Czym różnią się negocjacje twarde od miękkich?

zdjęcie - Czym różnią się negocjacje twarde od miękkich?

 Czym różnią się negocjacje twarde od miękkich?

Negocjacje są jednym z najważniejszych  wyznaczników działalności firm na rynku biznesowym. Są one traktowane jako jeden z najbardziej skutecznych sposobów na rozwiązywanie konfliktowych sytuacji. Czym różnią się negocjacje twarde od miękkich?

Negocjacje są dwustronnym procesem komunikowania się, którego najważniejszym celem jest dążenie do osiągnięcia porozumienia obu stron.
Negocjacji nie można traktować jako formy współpracy, ani też jako bezpośredniego starcia ze stroną przeciwną. Tworzą one połączenie kooperacji, czyli nastawienia na współdziałanie z zachowaniem asertywności, która to rozumiana jest jako umiejętność konsekwentnego oraz stanowczego mówienia "nie".
Niezwykle istotny jest fakt, aby do negocjacji  wcześniej się dobrze przygotować. W tym celu warto zebrać oraz rzetelnie przeanalizować wszystkie cele, które to mają być ostatecznym oraz zadowalającym wynikiem rozmów.
Podczas negocjacji niezwykle ważne znaczenie ma czynnik psychologiczny oraz charakter i osobowość jednostek prowadzących rozmowy negocjacyjne. Ogromną rolę odgrywa ubiór, sposób wysławiania się oraz posiadana przez negocjatora kultura osobista. Wyróżnia się negocjacje twarde oraz miękkie.

Jakie wyróżnia się style negocjacji?

Negocjacje są bardzo czasochłonnym procesem, w którym każda strona chce przedstawić swoje racje oraz zyskać jak największe korzyści dla siebie. Niemniej, aby osiągnąć zamierzony sukces warto wybrać taki styl negocjacji, który będzie dobrze dopasowany do danej sytuacji, potrzeb oraz możliwości negocjatora.
Negocjacje mogą być prowadzone przez strony posiadające identyczny status lub gdy jedna strona ma znacznie wyższy status.
Ponadto strony negocjacji mogą ze sobą współpracować lub też spierać się. Mogą być aktywne lub bierne.

Wyróżnia się następujące style negocjowania:

  • styl aktywno - kooperacyjny – wyróżnia go dogłębna analiza, kierowanie się rozsądkiem oraz odrzucanie emocji. Niemniej zdarza się, że może on być nieco agresywny.
  • styl pasywno - współpracujący – wówczas to w grę wchodzi współpraca oraz uległość na ogólnie akceptowanych zasadach.
  • styl aktywno - walczący – wówczas to podczas rozmów przeważają emocje oraz impulsywne zachowanie. Obie strony wykazują znaczną aktywność oraz spontaniczność.
  • styl pasywno - walczący – charakteryzuje się bardzo spokojnym i dyplomatycznym podejściem do tematu, bez przejmowania inicjatywy przez którąkolwiek stronę

Niektórzy specjaliści z tej dziedziny wyróżniają również negocjacje twarde oraz negocjacje miękkie.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia z negocjacji - weź udział w negocjacyjnej grze i zdobądź praktyczne umiejętności z zakresu negocjacji. Zwiększ pewność siebie, poznaj zasady komunikacji w negocjacjach i skutecznie prowadź rozmowy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z programem szkolenia z negocjacji.

Mogą Cię również zainteresować: szkolenie techniki sprzedaży, szkolenia dla sprzedawców.Na czym polegają negocjacje twarde?

Podczas prowadzenia negocjacji twardych najbardziej istotny jest zaistniały problem, a nie relacje pomiędzy negocjatorami. Wówczas to druga strona jest zawsze uważana za przeciwnika i w związku z tym nie ma mowy o rywalizacji. W tym przypadku mamy raczej do czynienia z walką, wywieraniem presji oraz próbą wygranej nawet za wysoką cenę. Ostatecznym rozwiązaniem może tutaj być „wygrana – przegrana” lub „przegrana – przegrana”. Negocjacje twarde nie uwzględniają odniesienia korzyści przez obydwie strony.
Często podczas prowadzenia negocjacji twardych negocjatorzy pozwalają sobie na stosowanie szantażu oraz umyślnie wprowadzają przeciwną stronę w błąd. Niemniej zachowanie takie na dłuższą metę się nie opłaca, gdyż wówczas nie nie ma szans na dalszą, owocną współpracę.
Negocjacje twarde charakteryzują się stawianiem przeciwnej stronie zdecydowanych oraz konkretnych wymagań oraz zdecydowanie unikane są wszelkie kompromisy.

Na czym polegają negocjacje miękkie?

Styl miękki jest odwrotnością negocjacji twardych. Podczas prowadzenia tego typu negocjacji ważniejsze od problemu są uczucia negocjatorów. W rozmowach tych unika się konfliktów, a obie strony dążą do tego, aby jak najszybciej dojść do wspólnego kompromisu. Zazwyczaj jedna strona szuka takiego rozwiązania, które zadowoli również drugą stronę. W tym przypadku nie ma mowy o upieraniu się tylko i wyłącznie przy swoich racjach, a negocjatorzy podczas rozmów z łatwością zmieniają zdanie i są w pełni otwarci na propozycje

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

Zapraszamy do naszej

gamma Wiki +

Znajdziesz tam:
  • 800 pigułek wiedzy
  • 40 filmów edukacyjnych
  • ~14h nagrań raportów w wersji audiobook i wiele więcej.
Raporty HR
Raporty HR

Okręty flagowe naszej strefy wiedzy w wersji audio.

Video
Video

Szereg koncepcji, narzędzi i idei w wersji video.

Audio
Audio

Audiopigułki wiedzy w drodze do pracy czy w – trakcie spaceru.

Artykuły
Artykuły

Do przeczytania w lub do pobrania w formacie pdf.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.