Czym tak naprawdę jest zarządzanie projektami?

Dzisiaj dość wiele się mówi na temat zarządzania projektami, porusza się zagadnienia kierowników projektu.. Zasadniczo jednak często wiele osób niespecjalnie wie tak w zasadzie, czym w zasadzie jest to zarządzanie projektami i tak naprawdę na czym polega..

Gamma - Czym tak naprawdę jest zarządzanie projektami?


Czym tak naprawdę jest zarządzanie projektami?

Dzisiaj dość wiele się mówi na temat zarządzania projektami, porusza się zagadnienia kierowników projektu.. Zasadniczo jednak często wiele osób niespecjalnie wie tak w zasadzie, czym w zasadzie jest to zarządzanie projektami i tak naprawdę na czym polega..

Kwestii jest tu naprawdę wiele, a omówią je dokładniej takie kursy jak szkolenia dla kierowników czy też szkolenia menedżerskie Wrocław. Warto trochę o tym opowiedzieć.

Czym jest projekt?

Na samym wstępie warto w zasadzie określić, czym może być taki projekt i o co tutaj chodzi z tymi projektami? Otóż dzisiaj firmy zupełnie inaczej funkcjonują niż kiedyś. Nawet jeśli nie wprowadzają one zasad zwinnego zarządzania, to i tak muszą jakoś dostosować się do warunków rynkowych, które stawiają na specjalistów oraz na bardzo zmienne warunki.

Dlaczego ma nas obchodzić, że dzisiaj rynek złożony jest ze specjalistów? Cóż - no właśnie każdą pracę trzeba jakoś podzielić. Przykładowo dawniej jak budowano dom, to w zasadzie był potrzebny jeden architekt i kilku budowniczych.

Dzisiaj zaś potrzebny jest architekt, konstruktor, kierownik budowy, robotnicy - w tym osobna ekipa od budowania, osobna od wykonania mebli i jeszcze inna zajmująca się generalnie wprowadzeniem porządku.

Co więcej - konieczne było podzielenie pracy na pewne etapy, ponieważ dzisiaj naprawdę dość szybko zmieniają się różnego rodzaju trendy i w efekcie nieraz mamy do czynienia z tym, że to co było aktualne na początku, potem niestety niespecjalnie się sprawdza.

I tak powstały projekty. Najczęściej projektem nazywane są pewne zadania, które po połączeniu z innymi dają obraz firmy. To znaczy, że projektem może być zarówno stworzenie loga, jak i sadzenie kapusty albo uszycie kostiumów. Takie rzeczy jednak są dokładniej wyjaśnione podczas project management szkolenia.

Czym jest zatem zarządzanie projektami?

Otóż generalnie znajduje się tu wiele czynności. Będzie to : budowanie odpowiednich zespołów, odpowiedni podział zadań, monitoring, zachowanie właściwej komunikacji, zarządzanie jakością, rozmowy z kontrahentami, motywowanie zespołu, nadzór poszczególnych czynności, kontakt z klientem, kompatybilność z pracą innych zespołów...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.