Jak kierować zespołem i efektywnie rozmawiać z pracownikami?

Nie da się ukryć, że każdy człowiek chciałby dobrze zarabiać. Wysokie wynagrodzenie pozwala nam nie tylko na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale również na realizację naszych największych marzeń. Aby jednak zarabiać więcej, należy wykazać się pewnymi umiejętnościami. Musimy udowodnić, że jesteśmy potrzebni danej organizacji.

zdjęcie - (the_title())

 
Jak kierować zespołem i efektywnie rozmawiać z pracownikami?

Nie da się ukryć, że każdy człowiek chciałby dobrze zarabiać. Wysokie wynagrodzenie pozwala nam nie tylko na zaspokojenie podstawowych potrzeb, ale również na realizację naszych największych marzeń. Aby jednak zarabiać więcej, należy wykazać się pewnymi umiejętnościami. Musimy udowodnić, że jesteśmy potrzebni danej organizacji. Tylko wówczas będziemy mogli cieszyć się wyższym wynagrodzeniem. Awans nie wiąże się jednak tylko z wyższą pensją. Każde wyższe stanowisko to również większa odpowiedzialność. Najbardziej odpowiedzialne są zaś stanowiska kierownicze. Nie jest to oczywiście dużym zaskoczeniem.

Jeżeli bowiem podlega nam jakiś zespół, jesteśmy odpowiedzialni za jego zwycięstwa i porażki. Jeżeli nasz zespół odniesie sukces, możemy otrzymać premię. Jeśli jednak nasz zespół poniesie porażkę, musimy przygotować się na reprymendę od szefa. Aby uniknąć tego rodzaju przykrych konsekwencji, należy opanować trudną sztukę kierowania zespołem pracowniczym. Wiele osób zastanawia się jak kierować zespołem i rozmawiać z pracownikami. Na to pytanie nie ma rzecz jasna jednoznacznej odpowiedzi. Kierując się jednak kilkoma zasadami możemy zwiększyć skuteczność naszego przekazu. Przede wszystkim warto byłoby przyjrzeć się sposobowi w jaki rozmawiamy z podwładnymi. Czy nie traktujemy ich z góry patrząc na nich wyniośle? Jeśli tak, warto podjąć kroki w celu zmiany tego.

Dobrym pomysłem będzie empatyczna rozmowa z podwładnymi. Nawet jeżeli podwładny jest winien opóźnień w realizacji zadań służbowych, nie karćmy go zbyt surowo. Okazanie wyrozumiałości sprawi, że pracownikom lepiej będzie się z nami rozmawiało. Będą również uważniej nas słuchać i reagować na nasze polecenia. Nie każdy od razu zrozumie jak kierować ludzmi w pracy. Z całą pewnością jednak możemy ten proces przyśpieszyć. Oprócz wspomnianej już wyżej empatii, na stanowisku kierowniczym przyda się stanowczość. Jeżeli wydajemy podwładnym polecenia, nie możemy pozwolić sobie na niedopowiedzenia. Jeżeli podwładny okaże jawny sprzeciw wobec naszego polecenia, musimy umieć sobie z tym poradzić. Nie oznacza to oczywiście, że nie należy brać pod uwagę mądrych rad podwładnych. Jeżeli jednak jesteśmy pewni, że nasz pomysł jest dobry, a negatywny komentarz podwładnego wynika z czystej złośliwości, musimy okazać niezłomną i stanowczą postawę.

Dzięki temu nasz autorytet kierownika nie ucierpi. Bardzo pomocne mogą być szkolenia dla szefów i szkolenia z zarządzania. Tego rodzaju szkolenia sprawiają, że łatwiej jest nam przyswoić sobie podstawowe zasady zarządzania zasobami ludzkimi. Łatwiej jest nam również wykształcić w sobie pewne cechy, których posiadanie znacząco ułatwia pracę na stanowisku kierowniczym. W każdej firmie regularni winny być organizowane szkolenia dla kadr menedżerskich oraz kierowniczych. Dzięki takowym szkoleniom przełożeni bardziej zrozumieją swoich podwładnych. Nie wolno zapominać o tym, że szkolenie powinno zostać przeprowadzone przez doświadczoną oraz wykwalifikowaną firmę szkoleniową.

Tylko taka firma będzie w stanie poprowadzić szkolenie w sposób skuteczny. W ocenie skuteczności szkolenia może rzecz jasna pomóc późniejsza ewaluacja szkolenia, którą warto byłoby przeprowadzić po jego zakończeniu. Podsumowując wyżej zebrane rozważania z całą pewnością można stwierdzić, że trudno udzielić jednej odpowiedzi na pytanie jak kierować pracownikami. Jeżeli zależy nam na tym, by posiadać autorytet wśród pracowników, warto byłoby stosować się jednak do kilku zasad. Przede wszystkim starajmy się w stanowczy sposób formułować polecenia służbowe. Czuwajmy nad realizacją zadań przez podwładnych. Nie zapominajmy jednak o wyrozumiałości oraz empatii.

Te dwie cechy są niezwykle ważne na stanowisku kierowniczym. Warto zadbać o to, by nie traktować pracownika z góry. Warto utrzymywać nienachalny kontakt wzrokowy z naszymi podwładnymi podczas rozmowy. Pomocne mogą okazać się także szkolenia dla kadr kierowniczych oraz menedżerskich. Ważne, by były one organizowane systematycznie. Prowadzić powinna je doświadczona firma szkoleniowa.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.