Jak stworzyć zespół scrumowy?

Dzisiaj coraz więcej mówi się o czymś takim, jak scrum. Jednak co to w zasadzie jest? Otóż zasadniczo trzeba wrócić nieco do początku…

8 stycznia 2020
zdjęcie - Jak stworzyć zespół scrumowy?

Jak stworzyć zespół scrumowy?

Dzisiaj coraz więcej mówi się o czymś takim, jak scrum. Jednak co to w zasadzie jest? Otóż zasadniczo trzeba wrócić nieco do początku...

Agile i jego metodyki

No właśnie - mówiąc o scrum trudno nie mówić jednocześnie o agile, ponieważ te dwa pojęcia zdecydowanie są bardzo ze sobą skorelowane. O co dokładniej tutaj chodzi? Otóż jakiś już czas temu odkryto, że standardowe metody zarządzania niestety nie do końca odniosły spodziewane efekty. Z tego też powodu powstało zarządzanie agile, czyli zwinne.

Generalnie jednak można je realizować za pomocą różnych metodyk - wiadomo przecież, że nie do każdego zespołu będzie nadawało się dokładnie to samo. Jedną z tych metodyk - de facto zresztą najbardziej popularną - jest właśnie scrum. Techniki scrum możemy poznać podczas odpowiedniego agile szkolenia.

Scrum zasadniczo ma wiele cech, jednak to, co będzie nas tu szczególnie interesowało to jest właśnie zespół scrumowy. Składa się on z trzech zasadniczych ról. A zatem na początek mamy osobę określaną jako product owner - jego można potraktować w zasadzie jako osobę odpowiedzialną za relacje z klientami.

Generalnie to właśnie on zarządza różnymi projektami, zadaniami, podejmuje decyzje. Trochę jak lider, jednak nie do końca. Dlaczego? No właśnie - cześć ról klasycznego lidera przypada bowiem scrum masterowi. Jest to osoba związana bezpośrednio ze sprawdzaniem na bieżąco tego, czy w zasadzie scrum na pewno dobrze jest adaptowany do danej sytuacji.

W zespole znajdują się jeszcze osoby określane mianem zespołu deweloperskiego. Co trzeba stanowczo podkreślić - to nie są po prostu pierwsi lepsi pracownicy - tak naprawdę mają oni także pewne zadania lidera....

Jak stworzyć zespół scrumowy?

Jak zatem widać - zespół scrumowy wcale nie jest wcale taki prosty do stworzenia, jak zwykły zespół. Co trzeba zatem tutaj zrobić? Otóż konieczne są na pewno szkolenia scrum product owner dla osoby mającej pełnić takie stanowisko.

Co więcej szkolenie product owner przyda się także każdej osobie związanej z nadzorowaniem i tworzeniem zespołów. Dodatkowo trzeba zainwestować w szkolenia scrum master dla osób zajmujących w przyszłości takie stanowiska.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

21 kwietnia 2020
Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
21 kwietnia 2020
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
20 kwietnia 2020
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
20 kwietnia 2020
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
20 kwietnia 2020
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.