Jakie umiejętności są przydatne w kierowaniu zespołem?

Wielu początkujących managerów zastanawia się, jakie umiejętności są przydatne w kierowaniu zespołem. Nie ma na to prostej recepty, jednak jest pewien zbiór uniwersalnych cech i zachowań dobrego kierownika. Warto przyjrzeć się im bliżej.

zdjęcie - (the_title())


Jakie umiejętności są przydatne w kierowaniu zespołem?

Wielu początkujących managerów zastanawia się, jakie umiejętności są przydatne w kierowaniu zespołem. Nie ma na to prostej recepty, jednak jest pewien zbiór uniwersalnych cech i zachowań dobrego kierownika. Warto przyjrzeć się im bliżej.

Realizowanie wizji i celów strategicznych firmy

Do podstawowych zadań kierownika zespołu należy realizowanie wizji, planów i celów strategicznych firmy. Zatem kierownik musi być świadomy polityki firmy i tego w jaki sposób powinny być realizowane poszczególne zadania, czy nastawiona jest na terminowość, a potem wprowadzanie ewentualnych poprawek na życzenie klienta, czy jednak stosowanie takich działań kontroli, aby projekt był dopracowany w każdym detalu i ustalanie w miarę możliwości elastycznego czasu wykonania zadania, z nastawieniem na jakość, a nie czas wykonania.

Kierownik nie jest bowiem już odpowiedzialny jedynie za swoją pracę i musi potrafić koordynować pracę całego zespołu, rozdzielać odpowiednio zadania, w taki sposób aby żaden pracownik nie był nadmiernie obciążony.

Nie jest jednak zasadne, aby kierownik stawał się "ratunkiem" dla danego projektu i wykonywał zadania za któregoś z członków zespołu, gdyż nie to leży w jego kompetencjach. W ten sposób zaniedbuje on swoje obowiązki i może przeoczyć pewne błędy, które wychwyciłby, gdyby zajmował się jedynie zarządzaniem projektem, a nie jego realizacją.

Motywowanie pracowników ma kluczowe znaczenie

Jakie umiejętności są przydatne w kierowaniu zespołem? Duże znaczenie ma umiejętność motywowania pracowników. Nie chodzi tu jedynie o obiecywanie dodatkowych gratyfikacji finansowych dla osób z najlepszymi wynikami, choć to oczywiście dobry sposób. Motywacją może być samo nakreślenie wizji pięcia się po szczeblach kariery w firmie, a więc połączenie samorealizacji z motywacją finansową. Ważne, by można było tu podać jakiegoś pracownika jako wzór.

Dzięki temu członek zespołu wie do czego może dążyć i że osiągnięcie celu jest jak najbardziej możliwe. Dla nowych pracowników motywacją może być sama pochwała. O tej prostej formie motywacji nie można zapominać także w przypadku bardziej doświadczonych pracowników.

Jeśli jakiś pracownik ma zamiar z jakichś powodów odejść z firmy, to zadaniem kierownika jest zmotywowanie go do pracy przy ostatnim zadaniu i podkreślenie jego znaczenia dla jego powodzenia. Tutaj kierownik może zaproponować np. wystawienie jak najlepszych referencji, które mogą się przydać w dalszej perspektywie kariery zawodowej.

Każdy kierownik musi umieć egzekwować wykonywanie zadań przez pracowników. Może się to odbywać w formie wystawiania ocen każdemu z osobna za wykonywane zadania. W ten sposób można na bieżąco kontrolować efektywność zespołu.

Warto także zdobyć specjalistyczną wiedzę. Zatem dobrym wyborem jest szkolenie zarządzanie ludźmi, czy zarządzanie projektami szkolenie dofinansowane. Wbrew pozorom inwestycja w kadry ma duże znaczenie dla osiągnięcia wyższych zysków. Tym bardziej, że dostępne jest szkolenie dofinansowane z EFS.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.