Jakie są cechy idealnego szefa?

Dobry kierownik – menadżer to osoba, której priorytetowym zadaniem jest realizacja poszczególnego procesu zarządzania. W skład zadań, które musi wykonywać każdy skuteczny lider zespołu wchodzi planowanie oraz podejmowanie decyzji dotyczących poprawnego funkcjonowania danej firmy.

zdjęcie - (the_title())

 
Jakie są cechy idealnego szefa?

Dobry kierownik - menadżer to osoba, której priorytetowym zadaniem jest realizacja poszczególnego procesu zarządzania. W skład zadań, które musi wykonywać każdy skuteczny lider zespołu wchodzi planowanie oraz podejmowanie decyzji dotyczących poprawnego funkcjonowania danej firmy.

Realizacja poszczególnych celów przez szefa polega na skutecznym organizowaniu podległego mu zespół, motywowaniu go do działania oraz kontrolowaniu. Zatem jak kierować ludźmi?. Każdy menadżer podejmujący się tak ważnych zadań, które to mają istotny wpływ na działalność całej firmy oraz pracowników powinien charakteryzować się istotnymi cechami charakteru. Ponadto powinien mieć wśród pracowników autorytet.

Co to jest autorytet?

Wiele osób często zastanawia się co to jest autorytet oraz jak go zdobyć wśród poszczególnych członków zespołu. Autorytet posiadają takie osoby które wzbudzają podziw, uznanie oraz poważanie wśród podwładnych.
Osoby które to stanowią podstawę do kreowania ich autorytetami w społecznościach zawodowych ludzi cechuje:

  • zdolność do odkrywania nowych sposobów myślenia oraz działania
  • niejedno osiągnięcie zawodowe w danej dziedzinie
  • umiejętność szybkiego odnajdowania się w każdej sytuacji, która przyczynia się do skutecznego rozwiązywania konkretnych problemów
  • umiejętność organizacji pracy, w taki sposób aby dawała ona widoczne efekty oraz satysfakcję pracownikom
  • profesjonalne reprezentowanie firmy na zewnątrz
  • umiejętność szkolenia personelu

Jaki powinien być dobry kierownik?

Mówiąc o liderze, najczęściej mamy na myśli swojego o szefa managera czy przywódcę. Zatem jaki powinien być dobry kierownik?

Powinna to być stojąca na czele grupy osoba z dużym autorytetem, która nadaje jej właściwy kierunek działania. Dobry kierownik cechuje się tym, że poszczególni ludzie czy organizacje same chcą go naśladować oraz bardzo łatwo poddają się jego przywództwu.

Przywódca cechy które go charakteryzują.

Często pojawia się pytanie czy cechy przywódcze są darem, z którymi człowiek się rodzi, czy też przywództwa można się nauczyć, a poszczególne predyspozycje wrodzone nie muszą koniecznie występować. Doświadczenie oraz praktyka w tej dziedzinie pokazuje, bowiem, że dobry lider, to nie tylko osoba, kto posiada wrodzoną zdolność do przewodzenia czy wywierania wpływu, lecz taka która potrafi skutecznie kierować ludźmi. W tym celu potrzebna mu jest spora wiedza oraz wiele konkretnych umiejętności, których z czasem można się nauczyć.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Jak rozpoznawać potrzeby pracowników i skutecznie ich motywować? Zapraszamy HR i liderów na szkolenia HR. Zobacz też: szkolenie zarządzanie ludźmi, szkolenia managerskie.



Warto wiedzieć o tym, że nie ma jednego bezwzględnie najlepszego stylu kierowania ludźmi. Zalety poszczególnych menadżerów zależą w dużej mierze od sytuacji oraz cech przywódcy, zespołu oraz jego poszczególnych członków. Dobry kierownik to taki który posiada cechy takie jak:

  • samodyscyplina
  • wysokie poczucie własnej wartości
  • asertywność
  • empatia
  • dyrektywność
  • umiejętność zarządzania emocjami i rozładowywania konfliktów
  • umiejętność negocjacji
  • umiejętność stawiania celów sobie i innym osobom
  • umiejętność motywowania do wykonywania zadań
  • odporność na stres
  • dobra kondycja psychofizyczna

Jak kierować ludźmi?

We współczesnych realiach biznesowych każdy kierownik zespołu musi być wyśmienitym menedżerem. Z jednej strony powinien on być oparciem dla swoich pracowników, natomiast z drugiej ogromnym autorytetem.

Dobry szef nigdy nie powinien się obawiać, że bardziej przyjazne kontakty, zburzą jego wizerunek jako osoby zarządzającej. Z tego też powodu spełniający się zawodowo lider powinien doskonale znać swój zespół oraz mieć z nim dobry oraz częsty kontakt. Musi on często pojawiać się wśród pracowników oraz rozmawiać z nimi na ważne tematy. Poruszanie istotnych kwestii na określone tematy jest postawą zintegrowania oraz scalenia każdego zespołu. Osoby zarządzające zespołem to również jednostki:

  • bardzo pomysłowe
  • zawsze otwarte na nową wiedzę
  • ambitne
  • szanujące drugiego człowieka
  • dbające o profesjonalne doskonalenie zespołu pracowniczego.

Każdy wartościowy szef w swoim działaniu kieruje się zawsze cnotą sprawiedliwości. Według niego uczciwe jest zawsze to, co bazuje na obiektywnych przesłankach oraz jest jasno i przejrzyście artykułowane. Poszczególni członkowie zespołu pracowniczego powinni mieć zawsze jasno i zrozumiale ustalony zakres obowiązków oraz spoczywającej na nich odpowiedzialności. Na bazie tych najważniejszych kryteriów realizowana jest rzetelna oraz systematyczna ocena pracowników.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.