Lęk, Strach przed sukcesem i lęk przed porażką

Lęki są ogromną siłą, która potrafi pchnąć ludzi do niezwykłych czynów, ale i powstrzymać ich przed podjęciem działań.

Profesjonalny Asystent Biura Zarządu i Rady Nadzorczej
2019-11-26
26 listopada 2019 -
2019-11-27
27 listopada 2019
Warszawa
Warszawa
Profesjonalny Asystent Biura Zarządu i Rady Nadzorczej
Czyniąc rzeczy wielkie, zaczynaj od rzeczy drobnych
The sky is the limit - trening pewności siebie
2019-12-11
11 grudnia 2019
2019-12-11
Warszawa
Warszawa
The sky is the limit - trening pewności siebie
Jeśli uważasz, że coś potrafisz lub, że czegoś nie potrafisz, na pewno masz rację

Lęk, Strach przed sukcesem i lęk przed krytyką, porażką


Lęk przed porażką
to obawa przed krytyką lub drwiną ze strony innych, bądź nas samych:

 • Nie będę próbował, bo jeśli mi się nie uda, ludzie pomyślą, że jestem głupi.
 • Jeśli mi się nie uda, to sam o sobie pomyślę, że jestem ciamajda.
 • Już próbowałem i nic z tego nie wyszło.


Lęk przed sukcesem swoje podłoże ma w zdaniach typu „Nie muszę nic zmieniać, tak jest dobrze”, „Lepsze jest wrogiem dobrego”. Częstym przekonaniem jest, że nie zasługujemy na sukces lub obawiamy się, że po osiągnięciu sukcesu będzie od nas wymagana większa ilość pracy i wysiłku w jego utrzymanie.

 • Nie zasługuję na sukces (ponieważ ktoś lub coś utwierdziło mnie w tym przekonaniu).
 • Nie zależy mi na sukcesie, bo bez niego jest mi dobrze.
 • Nie chcę sukcesu, bo nie podoba mi się styl życia, jaki sukces narzuca.
 • Kiedy odniesie się sukces, bardzo łatwo można wszystko stracić. Osoba, która odniosła sukces, już nie może liczyć na nic lepszego.

Ćwiczenia motywacyjne:

 • Ćwiczenie sprawności skauta: Stwórz listę aktywności, które zawsze wywoływały w Tobie zachwyt, sprawiały Ci przyjemność i były Twoją pasją. Ci, którzy świetnie radzą sobie z życiem, potrafią jako dorośli skupiać się bardziej na ulubionych aktywnościach, odsuwając resztę na bok.
 • Ćwiczenie fascynacji: Wśród przygotowanej listy odkryj te rzeczy, które ze względu na uzdolnienia robisz najlepiej i znajdź to, co budzi w Tobie największy entuzjazm.
 • Plan dalszego kształcenia: Stwórz listę tematów, które interesują Cię zawodowo i prywatnie. Stwórz listę najlepszych książek dla każdego z tematów. Zadecyduj, ile książek chcesz lub możesz przejrzeć w ciągu miesiąca. Zarezerwuj sobie codziennie czas na dalsze kształcenie i zadbaj o to, aby aktualnie czytaną książkę mieć zawsze przy sobie. Zapisuj wyniki dalszego kształcenia (najlepsi menadżerowie dochodzą do 2-3 godzin dziennie, poświęconych na dalsze kształcenie).
 • Ćwiczenie identyfikacji jednego czynnika: Jaki konkretny czynnik, który mogę zmienić w moim zachowaniu, będzie miał najbardziej pozytywny wpływ na moją przyszłość.
 • Ćwiczenie cenowe: Sporządź listę swoich życzeń – wszystkich rzeczy, które chciałbyś mieć w życiu. Zadaj sobie potem pytanie, za które z tych celów jesteś naprawdę gotów zapłacić wysoką cenę i poświęcić całe życie – twój czas, energię i pieniądze, aby je osiągnąć. Wszystkie inne życzenia wykreśl z listy.
 • Ćwiczenie filmowe: Jeżeli chcesz zmienić swoje zachowanie, musisz powiązać poprzednie zachowania z bolesnymi filmami, a nowe połączyć z pozytywnymi skojarzeniami. Dzięki temu sportowcy odzyskują kontrolę w głowie po przegranej.
 • Mentalny trening służący przeprogramowaniu naszych uczuć. Sporządź listę wszystkich sytuacji, z którymi chętnie skojarzyłbyś inne uczucia. W stanie odprężenia wyobraź sobie ponownie taką sytuację i puść w swoich myślach film, horror o tym, co wydarzy się przez lata i dziesięciolecia, jeśli nie osiągniesz własnego celu. Wzmacniaj to wyobrażenie tak długo, aż pojawią się nieprzyjemne fizyczne odczucia. Na koniec wyobraź sobie w jasnych, radosnych kolorach film pozytywny, w którym zachowujesz się tak, jak wymaga tego osiągnięcie twojego celu. Pamiętaj: im intensywniejsze będą uczucia w obu twoich filmach, tym lepiej. Nasz mózg najszybciej uczy się przez bezpośredni kontrast.
 • Chwile sukcesu. Pomyśl o sytuacji, w której cały świat leżał u twoich stóp. Pozytywny trening mentalny. Zadaj sobie pytania:
  • Czego zazwyczaj dotyczą moje intensywne obrazy w myślach?
  • Które z tych scen są pozytywne, a które negatywne?
  • Które ze scen negatywnych chciałbym, jako szef, w mojej głowie wykluczyć, a które z pozytywnych filmów chciałbym koniecznie wzmocnić?
 • Zarządzanie nastrojem poprzez zarządzanie ciałem. Ćwiczenie znacznika biologicznego: Zaobserwuj swoją mowę ciała w sytuacjach, gdy się cieszysz, mówisz o rzeczach przyjemnych i w sytuacjach, które mało Cię interesują. Używaj świadomie tych pozytywnych, aby spowodować pozytywną reakcję organizmu.
 • Przełamywanie barier: „Przez ponad rok codziennie wyobrażałem sobie, że przekroczę tę granicę, aż byłem tego pewien do tego stopnia, że moje ciało musiało jedynie zrealizować to, co w mojej głowie zostało już zaakceptowane” – Roger Bannister, biegacz, rekord na 1 milę z 1954 r.
  Sposób na przełamywanie barier: Jakie granice wydają Ci się niemożliwe do przekroczenia? Znajdź przynajmniej jedną granicę myślową, której przełamanie byłoby wskazane dla twojego osobistego rozwoju.
 • Ćwiczenie małych radości. Ciesz się małymi rzeczami. Sporządź listę przynajmniej 25 drobnych rzeczy, którymi prawdziwi mistrzowie radzenia sobie z życiem chętnie się cieszą. Upewnij się, że w ciągu najbliższych miesięcy również sobie zafundujesz drobne przyjemności.

Jak pozbyć się lęku przed porażką i przed sukcesem? Zobacz: szkolenie techniki sprzedaży, szkolenie zarządzanie zespołem, szkolenie zarządzanie zmianą oraz inne, nasze szkolenia sprzedażowe i menadżerskie. Gamma - firma szkoleniowa roku. Warto nas wybrać!
Asertywna komunikacja i rozwiązywanie konfliktów
2019-12-16
16 grudnia 2019 -
2019-12-17
17 grudnia 2019
Warszawa
Warszawa
Asertywna komunikacja i rozwiązywanie konfliktów
Umiejętność komunikowania się, stała się w dzisiejszym świecie towarem, za który gotów jestem płacić więcej, niż za jakikolwiek inny
Szkolenia zamknięte: Efektywność osobista
Pozwalamy opuścić strefę komfortu w bezpieczny sposób i rozwinąć umiejętności

Szkolenia w tym obszarze eksplorują zarówno sferę zawodową jak i prywatną - w duchu life work  balanced. Moduły zaprojektowane są w taki sposób, aby uczestnicy budowali w sobie silną motywację do wprowadzenia zmiany i utrzymania jej na tyle długo by utrwaliła się na dobre. Zapraszamy - szkolenia z efektywności osobistej.

Już niedługo:
Wczoraj kolega, dziś przełożony - budowanie autorytetu nowego menadżera
Zobacz szkolenia powiązane z tematem artykułu:
Menedżer architektem zaangażowania. Recognition i motywowanie 2.0
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Menedżer architektem zaangażowania. Recognition i motywowanie 3.0
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE
Ownership mindset – Menedżer architektem odpowiedzialności
SZKOLENIE NA ZAMÓWIENIE/SZKOLENIE ZAMKNIĘTE

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje, Stanowiska pracy
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów
Artykuły, Artykuły cd.
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Motywacja to proces, który wywołuje, ukierunkowuje i podtrzymuje określone zachowania ludzi w realizacji określnych celów.
Model komfort – ryzyko – panika dotyczy przede wszystkim zmian na poziomie osobistym. Strefa komfortu to bezpieczny psychologicznie obszar naszej swobody. Są to działania, w których czujemy się komfortowo i pewnie.
Pielęgnowanie posiadanych źródeł władzy Każda osoba dysponuje jakimś źródłem władzy, chociaż mało kto zdaje sobie z tego sprawę. Ludzie często przyjmują określoną postawę wobec władzy.
Często zdarza się tak, że w pracy mamy kontakt z klientem, który nie jest zadowolony, ma jakieś „ale”. Wie wszystko i jest negatywnie do nas i naszego produktu nastawiony. Dodatkowo jest nieprzyjemny, arogancki i roszczeniowy. Za pomocą techniki MUS, uda ci się zneutralizować atmosferę oraz zmienić nastawienie klienta.
Przykłady odpowiedzi i zachowań w przypadku zastrzeżeń: osobisty atak na handlowca lub firmę, zastrzeżenia niewypowiedziane, jestem zadowolony z dotychczasowej współpracy. Unikaj i podejmuj następujące działania:
Poprzedni artykuł
Obecny artykuł
Lęk, Strach przed sukcesem i lęk przed porażką
Następny artykuł

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl

Najbliższe terminy szkoleń związane z tym artykułem

Profesjonalny Asystent Biura Zarządu i Rady Nadzorczej
26 listopada 2019 -27 listopada 2019 Warszawa
Szkolenie dla asystentek zarządu zapozna uczestników z elementami kształtowania postawy biznesowej i rozwijania umiejętności interpersonalnych....
The sky is the limit - trening pewności siebie
11 grudnia 2019 Warszawa
Pewność siebie pozwala w pełni korzystać z własnych zasobów i talentów. Szkolenie pewność siebie  pozwoli wypracować szereg technik mentalnych i...

Najpopularniejsze artykuły w tym dziale

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
 ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.