Autorytet szefa – co to takiego i jak go zbudować?

Bycie szefem tylko z pozoru i w obiegowej opinii może jawić się jako beztroska sielanka. Jeśli podchodzimy do tematu zarządzania zasobami ludzkimi poważnie to musimy mieć świadomość, ze kierowanie ludźmi to nie jest ani łatwe, ani nie oznacza mniejszego zakresu obowiązków i odpowiedzialności niż w przypadku osoby nie zajmującej kierowniczego stanowiska.

zdjęcie - (the_title())

 
Autorytet szefa - co to takiego i jak go zbudować?

Bycie szefem tylko z pozoru i w obiegowej opinii może jawić się jako beztroska sielanka. Jeśli podchodzimy do tematu zarządzania zasobami ludzkimi poważnie to musimy mieć świadomość, ze kierowanie ludźmi to nie jest ani łatwe, ani nie oznacza mniejszego zakresu obowiązków i odpowiedzialności niż w przypadku osoby nie zajmującej kierowniczego stanowiska. Wręcz przeciwnie – bycie dobrym szefem to ogromna odpowiedzialność i umiejętność ponoszenia konsekwencji wynikających z działań zarządzanego zespołu, zarówno sukcesów jak i porażek.

Aby efektywnie zarządzać zespołem trzeba mieć w sobie to „coś” co sprawi, ze ludzie będą nas szanować, słuchać, ale równocześnie nie bać i wyrażać swoje poglądy i opinie, nawet wtedy gdy są odmienne od naszych. Zarządzanie oparte na strachu jest destrukcyjne zarówno dla zespołu, jak i efektywności pracy, a w efekcie także szkodliwe dla firmy. Może prowadzić do braku zaangażowania ze strony pracowników oraz oporów do dzielenie się swoimi kreatywnymi pomysłami w obawie, że i tak nie zostaną zrealizowane jeśli stoją w opozycji do rozwiązań zaproponowanych przez szefa.

Dobry menager powinien mieć to magiczne „coś”, a to „coś” to autorytet szefa. Co to znaczy autorytet? Chodzi o umiejętność skonsolidowania zespołu, zgrania go w całość, zmotywowania do pracy, po prostu zdolność wzbudzenia szacunku i poprowadzenia za sobą ludzi.
Budowanie autorytetu szefa to niekończący się proces. Jeśli chcemy profesjonalnie i efektywnie zarządzać zespołem powinniśmy liczyć się z tym, że autorytet wśród swoich to wartość, na która pracujemy każdego dnia. Raz wypracowany nie jest dany na zawsze, łatwo go stracić w wyniku nietrafionych decyzji czy też braku profesjonalizmu lub wykazania się brakiem wiedzy, kompetencji czy też decyzyjności.

Stracony autorytet trudno w oczach podwładnych odbudować dlatego warto pamiętać o zachowaniu higieny pracy i profesjonalnym podejściu do niej. Kadrze zarządzającej w żadnym wypadku nie wolno przenosić problemów prywatnych, na przykład rodzinnych na grunt zawodowy. Niedopuszczalne jest wyżywanie się na pracownikach, nawet w tak z pozoru nieszkodliwej formie jak zbywanie ich czy opóźnianie podjęcia decyzji. Dobry szef jest to także osoba obiektywna, równo traktująca swoich podwładnych i oceniająca ich po wynikach pracy, osiąganych na gruncie zawodowym, nie zaś na podstawie emocjonalnych odczuć w postaci sympatii.

Warto pamiętać, ze to głównie od szefa zależy jaka atmosfera będzie panować w zespole i czy pracownicy będą tworzyć zespół nie tylko w rozumienia jednostki struktury firmy, ale także w znaczeniu grupy, która umie ze sobą efektywnie współpracować w dobrej atmosferze. Oczywiście znane są przypadki zjednoczenia zespołu w oparciu o wspólną niechęć wobec szefa, ale z całą pewnością taki model integracji grupy nie jest z perspektywy firmy pożądanym.

Jak w każdej innej dziedzinie, tak i w tej natura nie rozdzieliła talentów każdemu w równym stopniu. Istnieją osoby, które są urodzonymi przywódcami, potrafiącymi zbudować swój autorytet w każdej grupie i „pociągnąć za sobą tłumy”. Wzbudzają sympatię i szacunek w naturalny i niewymuszony sposób nadzorując funkcjonowanie zespołu, dokonując sprawiedliwego podziału obowiązków w oparciu o predyspozycje i umiejętności poszczególnych osób.

Nie oznacza to jednak, że jeśli nie możemy poszczycić się taką osobowością i nie urodziliśmy się naturalnym liderem nie możemy być dobrym szefem. Tego typu kompetencje miękkie i umiejętności można w sobie wypracować. Z pomocą powinny przyjść nam szkolenia z zarządzania. Bardzo często nazywane także szkolenia dla szefów. Warto z nich skorzystać nie tylko jeśli dopiero rozpoczynamy swoją karierę na szczeblu kierowniczym, ale także jeśli już od jakiegoś czasu je zajmujemy. Warto raz na jakiś czas odbyć tego typu szkolenie, aby doskonalić umiejętności, aktualizować wiedzę, omówić różne aspekty, podsłuchać ciekawych rad czy też po prostu nabrać dystansu do tego czym zajmujemy się na co dzień, zapobiegając popadnięciu w rutynę.

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.