Negocjacje w sprzedaży: jak skutecznie bronić się przed wpływem kontrahenta?

Technik negocjacji w sprzedaży jest mnóstwo: jedne wydadzą się niemal okrutnymi manipulacjami, inne – choć brzmią zupełnie irracjonalnie – sprawdzają się w niemal każdym przypadku.

Gamma - Negocjacje w sprzedaży: jak skutecznie bronić się przed wpływem kontrahenta?

   

  Technik negocjacji w sprzedaży jest mnóstwo: jedne wydadzą się niemal okrutnymi manipulacjami, inne - choć brzmią zupełnie irracjonalnie - sprawdzają się w niemal każdym przypadku. Najlepsi negocjatorzy to ci, którzy nawet nie sprawiają wrażenia, że stosują psychomanipulację w celu odniesienia najwyższych korzyści - to jednak oni doskonalą swoje zdolności oraz odnoszą największe sukcesy. Choć każdy z nas ma swoje ulubione techniki negocjacyjne, to na te najbardziej subtelne, które mają za zadanie poruszenie naszych uczuć i odejście od profesjonalizmu, powinniśmy uważać.

  Dobry i zły glina

  Chyba każdy z nas pamięta z filmów dwie postacie: złego, krzyczącego policjanta, który w momencie negocjacji wychodzi i dobrego, który za wszelką cenę próbuje ugrać coś z przesłuchiwaną osobą, umacniając ją w przekonaniu, że nie tylko jest kimś godnym zaufania, ale także sam weźmie na barki doprowadzenie sytuacji do końca. To właśnie jedna z metod negocjacyjnych, które przez wielu mogą być uważane za niemoralne, równocześnie charakteryzują się dużą skutecznością. Często możemy spotkać także całkowicie inne zagrania: oferowanie dwóch wariantów postępowania, z których jeden jest absolutnie nie do przyjęcia (o czym oczywiście osoba wysnuwająca propozycję doskonale wie) lub wymigiwanie się od decyzji uzasadnieniem o braku kompetencji. To zagrania doskonale przemyślane, które mają na celu zasianie w nas niepewności, która wpłynie na ostateczną decyzję.

  Uczucia - wróg każdego negocjatora

  Wpływanie na osobiste odczucia negocjatorów to bardzo popularne techniki, które mogą kończyć się wygraniem tylko jednej strony. I chodzi tutaj niemal o każdy rodzaj odczuć: sympatię (w końcu więcej jesteśmy zaproponować ludziom, do których ją odczuwamy), zaangażowanie (bo już zmarnowaliśmy tyle czasu w daną sprawę, że chcemy dociągnąć ją do końca) lub niepewność (kiedy negocjator sugeruje, że nie jesteśmy osobami kompetentnymi lub wystarczająco decyzyjnymi, możemy zaoferować mu więcej, by zniwelować jego obawy i zaspokoić własne ego). To taktyki, które stosowane są niemal cały czas a tego typu psychomanipulacja może sprawić, że choć ułaskawimy swoje sumienia, całkowicie przegramy w negocjatorskim starciu.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Szkolenia z negocjacji - weź udział w negocjacyjnej grze i zdobądź praktyczne umiejętności z zakresu negocjacji. Zwiększ pewność siebie, poznaj zasady komunikacji w negocjacjach i skutecznie prowadź rozmowy. Wszystkich zainteresowanych zapraszamy do zapoznania się z programem szkolenia z negocjacji.

  Mogą Cię również zainteresować: szkolenie techniki sprzedaży, szkolenia dla sprzedawców.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.