Przykłady pozytywnego motywowania pracowników.

Motywowanie pracowników jest bardzo ważnym elementem, od którego może zależeć zaangażowanie pracowników, skuteczność w osiąganiu celów i efektywność wypełniania zadań. W pewnym momencie każdy pracownik zaczyna mieć coraz mniejszą chęć do pracy, jego wydajność i motywacja znacznie się obniżają. Odpowiedzialny, świadomy i kompetentny lider, menedżer czy kierownik powinien dostrzec niepokojące symptomy tego, aby móc w porę zareagować.

     
    Motywowanie pracowników jest bardzo ważnym elementem, od którego może zależeć zaangażowanie pracowników, skuteczność w osiąganiu celów i efektywność wypełniania zadań. W pewnym momencie każdy pracownik zaczyna mieć coraz mniejszą chęć do pracy, jego wydajność i motywacja znacznie się obniżają. Odpowiedzialny, świadomy i kompetentny lider, menedżer czy kierownik powinien dostrzec niepokojące symptomy tego, aby móc w porę zareagować.
     
    Kiedy pracownik traci swoją motywację i zaangażowanie do pracy, a jego działania nie są wydajne, należy jak najszybciej zastosować skuteczne techniki motywowania pracownika, najlepiej poprzez pozytywne metody, nie zaś stosując negatywne korygowanie, czy inne negatywne metody mające na celu zmotywowanie pracownika. Jeśli np. odbierzemy takiemu pracownikowi premię, bez wątpienia zupełnie odechce się jemu pracować.

    ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

    Szkolenie zarządzanie zespołem pracowniczym - jak zbudować silny zespół? Wznieś na wyższy poziom swoje umiejętności zarządzania zespołem. Szkolenie przeznaczone dla menagerów i liderów.
    Tematy powiązane z tym szkoleniem: szkolenie online - zarządzanie zespołem, szkolenia menedżerskie. inne szkolenia online

    Reprymenda również może spowodować zamknięcie się w sobie pracownika i ogromną niechęć do dalszej pracy. Jedynym rozsądnym rozwiązaniem w takiej sytuacji będzie sięgnięcie po pozytywne sposoby motywowania pracowników do pracy. Jakie są jednak przykłady pozytywnego motywowania pracowników? Na co się zdecydować?
     
    Bardzo skuteczne może okazać się wprowadzenie rankingów pracowników i nagradzanie tych najwydajniejszych. Tutaj można zdecydować się zarówno na comiesięczne sprawdzanie efektywności w pracy, jak i na okresowe, w większych odstępach czasu. Podobnie prezentuje się nagradzanie pracowników po wykonaniu jakichś ważnych projektów. Jeśli na zakończenie tych szczególnie ważnych pracownik otrzyma np. premię, albo inny rodzaj nagrody, bez wątpienia będzie miał większą motywację do realizacji projektów.
     
    Na wielu pracowników bardzo pozytywnie wpływają imprezy firmowe, podczas których można przyjemnie spędzić czas, rozerwać się i świetnie bawić, zapominając o codziennych sprawach. Firmowe wyjazdy, czy imprezy integracyjne wspierające współprace w zespole pracowników również mogą okazać się zbawienne. Bez względu na metodę motywacji, na jaką się zdecyduje kierownik, ważne by była to pozytywna stymulacja pracowników.

    ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

    z tej strefy wiedzy

    Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
    AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
    Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
    Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
    Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

    strefy wiedzy

    WikiGamma
    WikiGamma

    Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

    Gamma Q&A
    Gamma Q&A

    Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

    Artykuły eksperckie
    Artykuły eksperckie

    Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

    Video
    Video

    WikiGamma w formacie video.

    Recenzje książek
    Recenzje, Stanowiska pracy

    Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

    Artykuły
    Artykuły, Artykuły cd., Prawo

    Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

    ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

    powiązane z tematem artykułu

    Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

    Telefon
    Zadzwoń do nas:

    tel.:505 273 550,

    Miejsce

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa

    Mapa
    Znajdź nas na mapie

    Zobacz mapę

    lub użyj formularza
    kontakt

    ul. Farysa 64
    01-971 Warszawa
    NIP: 113-26-90-108

    firma szkoleniowa

    Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
    © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
    Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.