Dwuczynnikowa teoria motywacji – Teoria Herzberga

Teoria motywacji herzberga, nazywana rownież dwuczynnikową teorią Herzberga, jest jedną z klasycznych teorii motywacji, opierającą się na podziale czynników motywujących na dwie grupy: czynniki higieny i czynniki motywujące.

Dwuczynnikowa teoria motywacji - Teoria Herzberga

 
Teoria Herzberga

Bywa również nazywana dwuczynnikową teorią Herzberga. Jest to jedna z klasycznych teorii motywacji herzberga opierająca się na podziale czynników motywujących na dwie grupy: czynniki higieny i czynniki motywujące. Model został opracowany na podstawie badań przeprowadzonych na grupie księgowych oraz inżynierów.
 
Więcej informacji i szkoleń związanych z motywacją, rozwojem osobistym, sprzedażą znajdziesz w naszym dziale: "szkolenia otwarte warszawa"
 
Czynniki higieny
Pomimo że czynniki higieny nie wpływają bezpośrednio na poziom satysfakcji z pracy, to jednak wpływają na poziom niezadowolenia z niej. Do tej grupy należy zaliczyć wynagrodzenie, życie osobiste, bezpieczeństwo pracy, warunki pracy czy stosunki międzyludzkie.

Według Herzenberga zapewnienie właściwych warunków higieny utrzymuje efektywność i brak niezadowolenia, nie powoduje jednak wzrostu kreatywności i samodzielności u pracowników. Aby to osiągnąć, musi odwołać się do czynników motywujących. Czynniki higieny bywają nazywane również czynnikami zewnętrznym.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz szkolenia z najskuteczniejszych technik motywacyjnych, zbuduj zaangażowanie swojego zespołu, dowiedz się jak efektywnie zarządzać zespołem i rozwojem w firmie. Wybierz nasze szkolenia: szkolenia z zarządzania, szkolenia dla administracji, szkolenie zarządzanie projektami.

Zapoznaj się z całą listą szkoleń menadżerskich

 
Czynniki motywujące
Inaczej czynniki zadowolenia, odnoszą się do treści pracy. Związane są z osiągnięciami, zainteresowaniem pracą, zakresem odpowiedzialności, możliwością awansu. Herzenberg stwierdził, iż dopiero gdy na poziomie czynników higieny jest stan zerowy / stan spokoju, pracownik w pełni zauważa i docenia to, co jest związane z czynnikami motywującymi.

Teoria ta wskazuje, iż aby działania motywacyjne przedsięwzięte przez pracodawcę były skuteczne, najpierw musi on zapewnić odpowiednie warunki obejmujące czynniki higieny. Swoje obserwacje Herzenberg opisał w swojej książce z 1968 One More Time, How Do You Motivate Employees?
 

Źródła:
B. Kendall, Ludzie przedsiębiorstwa, Prett, Warszawa 1992, s. 77.
S.P Robbins, Zasady zachowania w organizacji, Zysk i Spółka, Poznań 2001, s. 51.
B. S. Collins, Teoria motywacji herzberga, Teoria herzberga, Test motywacji herzberga, Dwuczynnikowa teoria motywacji herzberga,Warszawa 1998.

Gamma - firma szkoleniowa roku. Zapraszamy do zapoznania się z naszymi szkoleniami sprzedażowymi i szkoleniami z rozwoju osobistego jak: szkolenie techniki sprzedaży czy szkolenie zarządzanie ludźmi. Zaufaj naszemu doświadczeniu.



ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

2007 rok obfituje w ważne wydarzenia. W kwietniu Komitet Wykonawczy UEFA ogłasza, że Polska z Ukrainą będą współorganizować piłkarskie Mistrzostwa Europy w 2012 roku. Lato przynosi koncerty legend – największe hity dla polskiej publiczności śpiewają członkowie The Rolling Stones oraz Red Hot Chili Peppers. Gorąco jest również na scenie politycznej – dochodzi do samorozwiązania Sejmu, a w październiku do przyspieszonych...
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
Szanowni Państwo! W czerwcu 1925 roku ukazała się książka „The Psychology of Selling” napisana przez E.K. Stronga, była to pierwsza nowatorska praca opisująca model sprzedaży. Wprowadziła ona koncepcję technik sprzedaży, takich jak cechy i korzyści, radzenie sobie z odmowami, zamykanie sprzedaży czy pytania otwarte w sprzedaży i zamknięte. Ponieważ od tego momentu minęło już prawie 100 lat, pozwalamy sobie przedstawić...
Szanowni Państwo! W tej części przedstawiamy kolejne modele sprzedaży, w tym rewolucyjny The Challenger Sale. Model ten został opracowany na podstawie szeroko zakrojonego badania, w którym bardzo szczegółowo przeanalizowano 70 tysięcy wizyt handlowych przeprowadzonych przez prawie 7 tysięcy handlowców w 95 branżach w różnych krajach . Model ten jest określany jako czwarta rewolucja w sprzedaży. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Video
Video

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

Telefon
Zadzwoń do nas:

tel.:505 273 550,

Miejsce

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Mapa
Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę

lub użyj formularza
kontakt

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

firma szkoleniowa

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.