Zachowanie asertywne w kontaktach międzyludzkich

Asertywność nie ma nic wspólnego z agresją czy ciągłym odmawianiem innym, niezależnie od sytuacji. Asertywność jest wyjątkową umiejętnością polegająca na wyrażaniu swoich prawdziwych uczuć, pragnień oraz myśli, zachowując przy tym sposób, który jest dopuszczalny oraz akceptowalny przez otoczenie. Bardzo ważne jest, aby asertywne zachowania w żaden sposób nie naruszały praw i dóbr osobistych innych ludzi. 


  Asertywność nie ma nic wspólnego z agresją czy ciągłym odmawianiem innym, niezależnie od sytuacji. Asertywność jest wyjątkową umiejętnością polegająca na wyrażaniu swoich prawdziwych uczuć, pragnień oraz myśli, zachowując przy tym sposób, który jest dopuszczalny oraz akceptowalny przez otoczenie. Bardzo ważne jest, aby asertywne zachowania w żaden sposób nie naruszały praw i dóbr osobistych innych ludzi.

  Z umiejętnością asertywnego zachowania nikt się nie rodzi, To coś, czego każdy, przy odrobinie starań, jest w stanie się nauczyć, starając się cięgle rozwijać.

  ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

  Chcesz rozwijać swoje umiejętności? Czas na perfekcyjne prezentowanie - zarządzanie wizerunkiem. Bądź gotowy na nowe wyzwania! Wybierz szkolenie które zwiększy twój potencjał innowacyjności i kreatywności. Zobacz nasze szkolenia interpersonalne: szkolenie z asertywności, szkolenia po angielsku, szkolenie zarządzanie czasem.

  Dzięki asertywnym zachowaniom ludzie mają możliwość zachowania własnej odrębności i niezależności w stosunku do innych ludzi. Asertywność rządzi się swoimi pewnymi prawami. Można powiedzieć że wyglądają one mniej więcej w ten właśnie sposób.

  • Każdy człowiek ma prawo do do ochrony swoich potrzeb, przekonań i emocji.
  • Asertywne zachowania nabywa się wraz z rozwojem własnej osobowości.

  Dzięki nabyciu umiejętności zachowań asertywnych w wielu zarówno życiowych jak i zawodowych sytuacjach znacznie łatwiej podejmuje się działania, które w efekcie zmierzają do osiągnięcia wyznaczonego sobie celu. Warto jednak mieć na uwadze, iż sukces stanowi składową wielu elementów i choć asertywność ma duże znaczenie, to jednak samym tego rodzaju zachowaniem nie da się zbudować sukcesu.

  Warto również pamiętać o tym, że asertywne zachowania nie oznaczają wcale, że stosując je zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, potrzeby i emocje innych ludzi nie mają tu znaczenia. Asertywność wcale nie jest jednoznaczna z egoizmem i dbałością jedynie o własne interesy, wbrew całemu otoczeniu. Osoba asertywna odznacza się takimi cechami jak:

  • pewność siebie,
  • wrażliwość na potrzeby i emocje (zarówno pozytywne jak i negatywne) innych ludzi,
  • świadomość swoich zalet,
  • świadomość i akceptacja własnych słabości,
  • umiejętnością kontroli własnego zachowania i konsekwencji z niego wynikających,
  • umiejętnością budowania właściwej komunikacji interpersonalnej.

  ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

  z tej strefy wiedzy

  Project management (czyli zarządzanie projektami) to szereg czynności mających na celu zrealizowanie wszystkich związanych z danym projektem założeń. Zajmują się nim osoby wchodzące w skład specjalnych zespołów projektowych, a ich praca stanowi podstawę działalności wielu przedsiębiorstw.
  AGILE to coraz popularniejsze w każdej większej (i mniejszej) firmie pojęcie związane z realizacją projektów biznesowych. Z pewnością każda osoba zatrudniona w takim miejscu choć raz się z nim spotkała.
  Nawet zespół złożony z doskonale wykształconych i kompetentnych pracowników nie będzie w stanie sprawnie realizować swoich zadań, jeśli zabraknie w nim odpowiedniego kierownictwa. Zawsze niezbędna jest osoba nadzorująca wszystkie czynności wykonywane przez pracowników.
  Aby proces produkcyjny w zakładzie przemysłowym mógł przebiegać sprawnie, potrzebna jest przynajmniej jedna kompetentna osoba kontrolująca prawidłowe wykonywanie wszystkich prac. Zadanie to spoczywa na barkach mistrza zakładu produkcyjnego.
  Profesjonalny zakład przemysłowy przypomina żywy organizm. Cały proces produkcji składa się z wielu etapów, które z kolei powiązane są z konkretnymi częściami zakładu oraz maszynami. Jeśli na którymkolwiek z tym etapów pojawią się opóźnienia lub błędy, zawsze ucierpi na tym cały proces.

  strefy wiedzy

  WikiGamma
  WikiGamma

  Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

  Gamma Q&A
  Gamma Q&A

  Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

  Artykuły eksperckie
  Artykuły eksperckie

  Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

  Video
  Video

  WikiGamma w formacie video.

  Recenzje książek
  Recenzje, Stanowiska pracy

  Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

  Artykuły
  Artykuły, Artykuły cd., Prawo

  Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

  Daj nam poznać TWOJE POTRZEBY

  Telefon
  Zadzwoń do nas:

  tel.:505 273 550,

  Miejsce

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa

  Mapa
  Znajdź nas na mapie

  Zobacz mapę

  lub użyj formularza
  kontakt

  ul. Farysa 64
  01-971 Warszawa
  NIP: 113-26-90-108

  firma szkoleniowa

  Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
  © Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
  Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.