Asertywność nie ma nic wspólnego z agresją czy ciągłym odmawianiem innym, niezależnie od sytuacji. Asertywność jest wyjątkową umiejętnością polegająca na wyrażaniu swoich prawdziwych uczuć, pragnień oraz myśli, zachowując przy tym sposób, który jest dopuszczalny oraz akceptowalny przez otoczenie. Bardzo ważne jest, aby asertywne zachowania w żaden sposób nie naruszały praw i dóbr osobistych innych ludzi.
Z umiejętnością asertywnego zachowania nikt się nie rodzi, To coś, czego każdy, przy odrobinie starań, jest w stanie się nauczyć, starając się cięgle rozwijać.
Dzięki asertywnym zachowaniom ludzie mają możliwość zachowania własnej odrębności i niezależności w stosunku do innych ludzi. Asertywność rządzi się swoimi pewnymi prawami. Można powiedzieć że wyglądają one mniej więcej w ten właśnie sposób.
- Każdy człowiek ma prawo do do ochrony swoich potrzeb, przekonań i emocji.
- Asertywne zachowania nabywa się wraz z rozwojem własnej osobowości.
Dzięki nabyciu umiejętności zachowań asertywnych w wielu zarówno życiowych jak i zawodowych sytuacjach znacznie łatwiej podejmuje się działania, które w efekcie zmierzają do osiągnięcia wyznaczonego sobie celu. Warto jednak mieć na uwadze, iż sukces stanowi składową wielu elementów i choć asertywność ma duże znaczenie, to jednak samym tego rodzaju zachowaniem nie da się zbudować sukcesu.
Warto również pamiętać o tym, że asertywne zachowania nie oznaczają wcale, że stosując je zarówno w życiu prywatnym jak i zawodowym, potrzeby i emocje innych ludzi nie mają tu znaczenia. Asertywność wcale nie jest jednoznaczna z egoizmem i dbałością jedynie o własne interesy, wbrew całemu otoczeniu. Osoba asertywna odznacza się takimi cechami jak:
- pewność siebie,
- wrażliwość na potrzeby i emocje (zarówno pozytywne jak i negatywne) innych ludzi,
- świadomość swoich zalet,
- świadomość i akceptacja własnych słabości,
- umiejętnością kontroli własnego zachowania i konsekwencji z niego wynikających,
- umiejętnością budowania właściwej komunikacji interpersonalnej.