Fluktuacja czy team building?

Fluktuacja, czyli wymiana pracowników w zespole danej firmy, statystycznie jest obecnie zjawiskiem częstszym niż kilkadziesiąt lat temu. Mnogość możliwości zawodowych oraz rozwój sposobów przyciągania pracownika spowodowały, że zmiana miejsca zatrudnienia jest obecnie prostsza, trwa krócej, a także jest mniej ważnym momentem w życiu dorosłego człowieka niż jeszcze niedawno.

Bądź częścią opowieści…
Gry integracyjne - Team building realizowany na kanwie gier scenariuszowych daje ogrom możliwości. Zabawy integracyjne pozwalają wcielić się uczestnikom w załogę łodzi podwodnej, członków ekipy...
Budujemy zaangażowanie, współpracę i silne emocje!
Gry terenowe - team building w tych projektach jest naturalny – wynika z charakteru zadania. Uczestnicy współpracując i korzystając ze swoich talentów i zasobów potrafią zbudować konstrukcje lotne...

Fluktuacja czy team building?

Fluktuacja, czyli wymiana pracowników w zespole danej firmy, statystycznie jest obecnie zjawiskiem częstszym niż kilkadziesiąt lat temu. Mnogość możliwości zawodowych oraz rozwój sposobów przyciągania pracownika spowodowały, że zmiana miejsca zatrudnienia jest obecnie prostsza, trwa krócej, a także jest mniej ważnym momentem w życiu dorosłego człowieka niż jeszcze niedawno.

Coraz rzadziej spotykaną postawą jest również lojalność wobec firmy czy zespołu - jej podstawy są z reguły bardziej chwiejne, a przejawy mniej widoczne niż kiedyś.

Jednocześnie, nowoczesny menedżer wie, że zbyt wielka fluktuacja wiąże się ze sporym ryzykiem dla firmy, więc w sytuacjach problematycznych korzysta z metod teambuildingu.

Teambuilding to ważny element funkcjonowania współczesnego biznesu. Pod tym pojęciem kryje się ogół czynności mających na celu integrację zespołu, pogłębianie wzajemnych relacji pomiędzy jego poszczególnymi członkami, naukę współpracy i poprawę efektywności pracy zespołowej. Jest to więc pojęcie węższe niż integracja, gdyż ogranicza się do sytuacji tworzenia zespołu ze sztucznie (oraz w dużej mierze przypadkowo) dobranej grupy ludzi.

Do najpopularniejszych metod teambuildingowych należą wyjazdy firmowe, wspólne szkolenia, edutainment oraz różne formy wspólnego, pozasłużbowego spędzania czasu.

Jest oczywistym, że profesjonalny teambuilding przynosi firmie wymierne korzyści, a jego zaniedbanie negatywnie odbija się na efektywności i jakości świadczonych usług.

Firmowe imprezy integracyjne są idealną okazją na nawiązanie relacji między pracownikami.  Impreza integracyjna,podczas której uczestnicy doświadczają atrakcyjnych w formie gier szkoleniowych, a następnie z pomocą trenera pozyskują wiedzę na temat zjawisk i procesów, które zaszły, może stać się solidnym fundamentem dalszych relacji służbowych.

Poznaj nasze rozwiązania zaprojektowane w duchu team building :


Wśród bezpośrednich korzyści płynących z teambuildingu znajduje się zasygnalizowane wcześniej ograniczenie fluktuacji.

Nie jest tajemnicą, że we współczesnym biznesie koszta wymiany pracownika zespołu na inną osobę są znaczące i nie ograniczają się jedynie do wartości finansowych (odprawa dla odchodzącej osoby, rekrutacja oraz wyszkolenie nowego pracownika).

Nowy pracownik to człowiek nieznający organizacji, specyfiki danego stanowiska, a także kolegów i koleżanek z zespołu. Powoduje to ryzyko popełniania przez niego w początkowym okresie błędów, powstawania przestojów w pracy czy problemów z komunikacją.

Oczywiście, istnieje również ryzyko, że nowemu pracownikowi nie spodoba się stanowisko i szybko z niego zrezygnuje, marnując jednocześnie czas i pieniądze zainwestowane w jego adaptację. Z tego względu menedżerowie zdają sobie sprawę, iż zwykle znacznie taniej i mniej ryzykownie jest postarać się zatrzymać niezbyt zadowolonego pracownika, niż z góry założyć rekrutację nowego.

Jak widać, dobra atmosfera oraz profesjonalna budowa zespołu skutkuje nie tylko lepszym samopoczuciem pracowników i menedżerów, ale przynosi również wymierne korzyści finansowe i zmniejsza ryzyko wystąpienia różnych problemów. Warto więc zainwestować w integrację, zanim będzie za późno.

Szkolenie z „twistem” integracyjnym. Rozwija i napędza do współpracy!
Zdarza się, że na gry szkolniowe stawiane są dwa cele – ten rozwojowy oraz ten związany z motywacją, odbiorem wydarzenia jako nagrody. Szkolenia integracyjne z „twistem” integracyjnym odróżniają...

Uwalniamy dobre emocje – od środka na zewnątrz

Szkolenia outdoor - uwalniamy dobre emocje od środka na zewnątrz. Poznaj nasze szkolenia outdoor - na słońce i na deszcz!
Zobacz szkolenia powiązane z tym tematem:
INTEGRACJA/EDUTAINMENT
INTEGRACJA/EDUTAINMENT
INTEGRACJA/EDUTAINMENT

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Przejdź do działu strefy wiedzy

WikiGamma
Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy
Gamma Q&A
Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR
Artykuły eksperckie
Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi
Wideo
WikiGamma w formacie video
Recenzje, Stanowiska pracy
Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów
Artykuły, Artykuły cd.
Standardowe informacje z obszaru szkoleń

Najbardziej poczytne materiały WikiGamma:

Szanowni Państwo! Od momentu powstania, metodyki zwinne zyskują coraz większą popularność w różnych dziedzinach biznesu, wspierając organizacje z niemal wszystkich branży w sprawnym zarządzaniu projektami oraz codziennymi działaniami w takich obszarach, jak: informatyka, strategia, komunikacja, sprzedaż, marketing oraz HR. Metodyki Agile umożliwiają efektywne i szybkie budowanie wartościowych rozwiązań wysokiej jakości, wspierają usprawnianie procesów i rozwój kompetencji w zespołach wytwórczych dzięki koncentracji takich koncepcji, jak: inspekcja, adaptacja, ciągłe doskonalenie czy samoorganizacja, bez których żadna firma chcąca działać w dynamicznym środowisku nie jest w stanie budować przewagi rynkowej.
Główną przyczyną, dla której firmy i organizacje decydują się podnieść kompetencje swoich pracowników w obszarze zarządzania projektami jest dynamika otaczającego nas świata. Kapryśna ekonomia, skracające się cykle produkcyjne, zmiany technologiczne, polityczne, prawne, demograficzne i kulturowe kształtują coraz wyższe oczekiwania klientów.
Grywalizacja lub gamifikacja to w Polsce stosunkowo młoda forma motywowania określonych grup m.in. takich jak zespół sprzedażowy, dział IT lub HR czy studenci i uczestnicy szkoleń, działających we wspólnym celu. Aby odczarować nieco ten temat dobrze jest przyjrzeć się mu od podstaw.
Rynek pracy staje się rynkiem pracownika, rotacja pracowników stale rośnie. Stare metody zarządzania tracą na efektywności i współcześni menadżerowie stają przed koniecznością wypracowania nowych modeli, dostosowanych do nowej rzeczywistości. Te wyzwania to coś, do czego warto się przyzwyczaić, bo millenialsi niedługo będą dominującą grupą pokoleniową na rynku pracy.
Sukces firmy zależy od ludzi w niej pracujących, a kluczowi pracownicy mają kluczowe znaczenie dla tego sukcesu, zwłaszcza w perspektywie długoterminowej.
Szanowni Państwo! Model mocnych stron Gallupa jest dzisiaj tak aktualny jak nigdy wcześniej. Zmiany pokoleniowe, motywacja 3.0 , tzw. rynek pracownika oraz poszukiwanie rozwiązań HR-owych, które jednocześnie podnoszą efektywność organizacji i satysfakcję pracowników z wykonywanej pracy – wszystkie te zjawiska stanowią ogromne wyzwania dla działów HR w Polsce i na świecie. Praca na talentach i mocnych stronach wg metodologii Gallupa na pewno pomaga zamienić wyzwania w rezultaty. Życzymy owocnej lektury! Zespół Gamma

Kolejne artykuły

Hasło "team building" większości kojarzy się z korporacyjną nowomową i nowoczesnymi metodami zarządzania zespołem pracowników, jednak często nie zdajemy sobie sprawy, co tak dokładnie kryje się pod tym pojęciem. Tymczasem większość działających współcześnie firm - zarówno małych i dużych, prywatnych jak i państwowych - w jakimś zakresie stosuje team building. O co jednak chodzi?
Klienci kontraktują team building relatywnie rzadko – dużo rzadziej niż szkolenie. Zwykle w organizacji jest to jedna, góra dwie imprezy integracyjne do roku. Jako, że jest oczekiwanie, żeby każda była inna trudno nabyć odpowiednie doświadczenie w kontraktowaniu team buildingu.  
Jeżeli wybieramy się na film, na który nie mamy wielkiej ochoty, ale z jakiś powodów zdecydowaliśmy się na ten seans to zwykle nie mamy dużych oczekiwań. Prawdopodobieństwo, że film ocenimy jednak wysoko wzrasta. Jeśli jednak czekaliśmy na premierę odliczając dni i godziny jest spore ryzyko rozczarowania.
Istotą większości gier jest wygrywanie, rywalizacja. Konkurowanie ze sobą pojedynczych uczestników bądź całych zespołów mocno angażuje ludzi, wyzwala, energię, autentyczne emocje i adrenalinę . Można by więc założyć, że to idealny sposób na udany team buliding.
Obecny artykuł
Fluktuacja czy team building?

SKONTAKTUJ SIĘ Z NAMI

Porozmawiajmy o Twoich potrzebach:
tel: 22/266 08 48, tel. kom.: 505 273 550,
biuro@projektgamma.pl
Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
 ul. Mysłowicka 15, 01-612 Warszawa. Wszelkie prawa zastrzeżone.