Wpływ integracji na relacje w zespole

Integracja jest dziś powszechnie stosowany przez wiele większych i mniejszych firm. Nie każdy jednak wie, czym właściwie jest dobra integracja i jakie są cele jego stosowania.

21 grudnia 2018
zdjęcie - Wpływ integracji na relacje w zespole

Wpływ integracji na relacje w zespole

Teambuilding jest dziś powszechnie stosowany przez wiele większych i mniejszych firm. Nie każdy jednak wie, czym właściwie to jest i jakie są cele jego stosowania.

Niektórzy utożsamiają go z zabawą i rozrywką, niemającą większego celu, inni uważają iż jest to tylko i wyłącznie forma integracji. W rzeczywistości jednak integracja ma znacznie szersze zastosowanie i każdy profesjonalista w tej dziedzinie wie, że podczas zabaw i zajęć w grupach nie ma elementów przypadkowych.

Wszystkie konkurencje i konieczne do pokonania przeszkody są przemyślane i zaprojektowane w sposób, który umożliwia osiągnięcie określonych celów.

Cel teambuildingu to nie jest tylko i wyłącznie integracja - ta może bowiem dokonywać się w zespołach samoistnie i nie wymaga zewnętrznej ingerencji.

Integracja pozwala jednak na budowanie od początku poprawnych relacji w zespole, a także budowanie w nim odpowiedniej atmosfery, motywacji i entuzjazmu.

Każdy wie, że jeśli w danym zespole panuje odpowiednia atmosfera, pozbawiona niepotrzebnych nerwów, stresu i konfliktów, praca wykonywana jest znacznie szybciej, a obowiązki przestają być przykrą koniecznością.

Taka strategia znacznie zwiększa efektywność pracy poszczególnych zespołów, a w konsekwencji - wydajność pracy firmy i jej zyski.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Projektując szkolenia team building dokładamy staranności w doborze aktywności dla uczestników, wyborze charyzmatycznego prowadzącego oraz profesjonalnej ekipy wspierającej i animującej wydarzenie.

Firmowe imprezy integracyjne to nasza specjalność! Sprawdź sam:

Doświadczony manager wie, że znacznie bardziej opłaca się zainwestować w pracowników tak, aby zmienili oni swoje złe nawyki i nieodpowiednie podejście do pracy, niż poszukiwać nowych pracowników. To właśnie dlatego szkolenia o charakterze teambuildingu cieszą się tak wielką popularnością wśród firm.

Znacznie łatwiej jest skorygować nieodpowiednią atmosferę w grupie lub nauczyć jej członków współpracy, niż próbować tworzyć zespół od nowa - w pewnym momencie i tak pojawią się problemy i trudności, które trzeba będzie pokonać.

W jaki sposób integracja wpływa na relacje pomiędzy członkami zespołu?

Przede wszystkim - pozwala im lepiej poznać zarówno innych, jak i samego siebie, odkryć mocne i słabe strony poszczególnych osób. Znacznie zwiększa zaufanie - pomiędzy członkami zespołu, ale również pomiędzy nimi i liderem grupy.

Wspólne pokonywanie przeszkód i rozwiązywanie powierzonych zadań sprawia, iż ludzie mimowolnie uczą się, w jaki sposób ze sobą współpracować i jaki podział pracy jest najbardziej efektywny. Rywalizacja z innymi zespołami wpływa zaś na podniesienie motywacji.

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Netykieta podobnie jak savoir – vivre nie jest ustalona raz na zawsze, a za jej nieprzestrzeganie nie zawsze grozi kara. Jednak uporczywe łamanie netykiety może grozić odsunięciem od jakiejś usługi internetowej lub wykluczeniem z wirtualnej grupy. W skrajnym przypadku, negatywne zachowanie w sieci, może powodować kłopoty z wymiarem sprawiedliwości.

Mogłoby się zdawać, że na wdrażanie nowej marki pośród setki innych, nie ma zwyczajnie miejsca. Jednak, pomimo tego, że półki sklepów uginają się pod towarami różnych marek, a te ścigają się wzajemnie i naśladują, rynek ciągle otwarty jest na nowości.

Co roku znakomita większość firm organizuje tzw. wigilie firmowe – zwykle jest to dobry pretekst do team buildingu, spotkania w większym gronie niż wyłącznie działowym, podziękowania pracownikom za ich pracę w danym roku.  Wszystkie klasyczne scenariusze typu kręgle, kolacja w restauracji czy wyjazd do hotelu raczej nie będą zbyt często rozważane. Jaka jest więc alternatywa dla klasycznych świątecznych spotkań firmowych ?

Perswazja to społeczny wpływ na przekonania, postawy, intencje, motywacje i zachowania. Jest to forma manipulacji oparta na zaangażowaniu, która może zmienić nasze myśli i zachowania. Zasady perswazji posługują się słowami mającymi wpłynąć na innych ludzi i osiągnąć pożądane zmiany.

Przywództwo – podobnie jak wiele innych dziedzin życia – podlega zmiennym modom i trendom, a kreatorami tych mód są firmy doradcze, prorocy i szamani zarządzania, kaznodzieje biznesowi, mówcy motywacyjni, celebryci. Jednak w tym zalewie koncepcji istnieją modele, które przetrwały próbę czasu i są dla wielu praktyków źródłem inspiracji i swoistym przewodnikiem przywództwa. Myśli takich klasyków, jak: Peter Drucker, Henry Mintzberg, Tom Peters, Steven Covey, John Maxwell, Ken Blanchard, Michael Porter, Peter Senge w większym lub mniejszym zakresie ciągle oddziałują na współczesnych przywódców. Do grona autorów, których koncepcje wydają się czymś więcej niż sezonową modą, można zaliczyć młodsze pokolenie twórców takich, jak: Marcus Buckingham, Malcolm Gladwell czy Simon Sinek.
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.