Organizacja przewozu ładunków niebezpiecznych

Transport ładunków niebezpiecznych wymaga wielkiej ostrożności i perfekcyjnego, niemal bezbłędnego przygotowania. Firmy które decydują się oferować klientom taki właśnie rodzaj transportu zanim podejmą jakiekolwiek działania spełnić muszą szereg dość restrykcyjnych wymagań, które wynikają z odpowiednich regulacji prawnych.

19 listopada 2018
zdjęcie - Organizacja przewozu ładunków niebezpiecznych


Organizacja przewozu ładunków niebezpiecznych


Właściwa organizacja przewozu ma bardzo duży wpływ na bezpieczeństwo przewożonych materiałów. Niezbędne okazuje się także pełne zaangażowanie wszystkich osób biorących udział w całym procesie transportu.

Tu szczegółowo należy zadbać o pojazd, opakowanie i ładunek (środki transportu i opakowania powinny być dostosowane do przewożonych towarów).Jakiekolwiek przeoczone kwestie mogą spowodować naprawdę wielkie, czasem nawet nieodwracalne szkody. Ładunki niebezpieczne spotykane są w trzech stanach skupienia: stałym, ciekłym oraz gazowym.

Przewóz jakichkolwiek niebezpiecznych środków możliwy jest jedynie na odrębnych warunkach określonych prawem - chodzi tu między innymi o umowę ADR która jest umową międzynarodową, obowiązującą w 46 krajach.

Dla większego bezpieczeństwa otoczenia i przewoźnika przepisy te są regularnie aktualizowane. Wszystkie produkowane na świecie materiały niebezpieczne dzielą się na 13 klas zagrożeń, przy czym każda z nich posiada swój charakterystyczny, indywidualny numer.

Dopiero po zakwalifikowaniu danego towaru do jakieś grupy numerycznej dobierany jest do niego odpowiedni, możliwie jak najbezpieczniejszy środek transportu.

Do obowiązków uczestników takiego przewozu należą:

  • zapewnienie możliwie jak największego bezpieczeństwa przewozu
  • właściwe dobranie opakowania do przesyłki ( tak by nie uległo zbyt łatwo jakimkolwiek uszkodzeniom w czasie jego transportu)
  • przewoźnik musi mieć ukończone szkolenie potwierdzone udokumentowanym pozwoleniem na przewóz materiałów niebezpiecznych
  • oznakowanie opakowań musi być trwałe i czytelne bowiem zawiera ono bardzo istotne informacje dotyczące przewożonego ładunku
  • przewoźnik powinien poddać weryfikacji wybór środka transportu.
Chcesz rozwinąć swoją wiedzę z zakresu transportu i logistyki? Jakie są nowe reguły i terminy Międzynarodowej Izby Handlowej Incoterms 2010? Jak sprawnie zarządzać magazynem? Jak skutecznie zarządzać zapasami i jakie to ma skutki dla finansów firmy? Jak działa łańcuch dostaw? Zobacz nasze szkolenia:

Szukasz branżowych i eksperckich materiałów?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Nowelizacja przepisów dotyczących ustawy o gospodarce nieruchomościami doprecyzowała niektóre regulacje, w szczególności te dotyczące pośrednictwa w obrocie nieruchomościami oraz zarządzania nimi.

9 lutego 2019 r. w krajach Unii Europejskiej zaczną obowiązywać przepisy dotyczące serializacji leków czyli zabezpieczeń na opakowaniach produktów leczniczych. Mają one ograniczyć wprowadzanie do legalnego obrotu sfałszowanych leków. W tym artykule przedstawimy unijne regulacje w walce z fałszywymi lekami oraz wyjaśnimy, jakie leki podlegają serializacji produktów leczniczych.

Głównym celem uchwalonej w 2015 roku specustawy przesyłowej było przyspieszenie procesu budowy sieci przesyłowych o strategicznym znaczeniu. Obowiązujące wówczas regulacje dotyczące ustanowienia służebności przesyłu wymagały zmian tak, aby zagwarantować sprawną realizację kluczowych inwestycji z punktu widzenia rozwoju sieci energetycznych.

Po zawirowaniach związanych z Otwartymi Funduszami Emerytalnymi czas na kolejny system dodatkowego oszczędzania z myślą o emeryturze. Pracownicze Plany Kapitałowe (PPK) mają zapewnić Polakom wyższe świadczenia w przyszłości i jednocześnie nie stanowić zbyt dużego obciążenia finansowego w trakcie aktywności zawodowej. W tym artykule opiszemy czym są pracownicze plany kapitałowe oraz jak będzie wyglądał harmonogram PPK.

4 października br. Sejm przyjął projekt ustawy o produktach kosmetycznych. Nowe przepisy mają za zadanie zwiększenie nadzoru nad działalnością producentów i sprzedawców produktów kosmetycznych. Określają m.in. organy administracji publicznej odpowiedzialne za sprawowanie kontroli nad działalnością tej branży oraz wysokość kar za nieprzestrzeganie nowych regulacji.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.