Raport HR – 2016/2017 (cz. 5/7) Niedocenione talenty

Z opublikowanego w październiku 2016 r. raportu Banku Światowego „Global Talent Flows” wynika, że Polska jest na drugim miejscu w świecie pod względem wzrostu tempa wypływania talentów. Jakie pomysły mają polskie firmy na odwrócenie tego trendu? 

10 marca 2017
zdjęcie - Raport HR –  2016/2017 (cz. 5/7) Niedocenione talenty

Trendy HR 2017. Niedocenione talenty odpływają z polskich firm 

Przyczyny wypływania talentów

Głównym powodem odpływu uzdolnionych i kompetentnych pracowników jest poszukiwanie lepszych warunków pracy.

Z badań przeprowadzonych przez Millward Brown wynika, że względy ekonomiczne są na pierwszym miejscu, lecz aż 34% respondentów wymieniło brak możliwości realizowania siebie jako jedną z najważniejszych przyczyn migracji zawodowej.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.


Zobacz nasze szkolenia HR.


 

O ile znaczenie wynagrodzenia nie dziwi, o tyle brak możliwości samorealizacji i wykorzystania pełni swojego potencjału wskazuje na to, że firmy nie potrafią efektywnie zagospodarować talentów i mocnych stron pracowników. Jest to o tyle niepokojące, że w wielu firmach narzeka się na deficyt talentów.

W badaniu „Niedobór talentów” przeprowadzonym przez Manpower Group wzięło udział 750 polskich firm. Wyniki wskazują, że ponad 35% badanych firm ma trudności z obsadzaniem stanowisk z powodu niedoboru talentów.

Sytuacja, w której z jednej strony firmy odczuwają deficyt talentów, a z drugiej nie potrafią dobrze zagospodarować już posiadanych talentów,  prowadzi do wniosku zgodnego z poglądem prof. Jerzego Hausnera, że w większości firm stosuje się wobec talentów politykę rabunkową zamiast polityki rozwojowej.

Rozwojowa polityka firm wobec talentów

Podstawowym założeniem polityki rabunkowej jest to, że w wojnie firm o talenty każdy przyciągnięty talent jest traktowany jak łup, który po przyjściu do firmy jest eksploatowany najczęściej niezgodnie ze swoim talentem. Z badań Instytutu Gallupa wynika, że tylko 20% pracowników ma możliwość wykorzystywania w pracy swoich mocnych stron. Pozostałe 80% pracowników wykonuje pracę nieadekwatną do swoich talentów, a przez to nie mają oni szansy na rozwijanie swoich uzdolnień i samorealizację. Taki stan rzeczy przypomina prawdę zawartą w biblijnej przypowieści, że zakopany talent nie przynosi korzyści ani temu, kto go posiada, ani jego otoczeniu.

Kluczową ideą polityki rozwojowej jest traktowanie talentów pracowników jako zasobów odnawialnych, zgodnie z założeniem, że wykorzystywanie talentu we właściwy sposób automatycznie wzbogaca i rozwija ten talent.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.Polityka rozwojowa wobec talentów nie jest efektem nagłych olśnień menedżerów HR. Firmy świadomie podchodzące do rozwoju talentów korzystają z metod i narzędzi zapewniających skuteczność działań i pozwalających na powtarzalność procesu. Najczęściej wykorzystywane są model i metodologia stworzoną przez Instytut Gallupa, które zakładają spełnienie następujących warunków:

  • Wszyscy pracownicy znają swoje mocne strony i talenty.
  • Wszyscy menedżerowie znają mocne strony i talenty swoje i swoich pracowników.
  • Praca odbywa się w oparciu o model Name-Claim-Aim.
  • Menedżerowie wspólnie z pracownikami określają role adekwatne do talentów i mocnych stron pracowników. 

Gamma ma dedykowane szkolenia związane z zarządzaniem talentami. Szkolenie otwarte z tego tematu znajdziesz w dziale szkoleń HR np. "Zarządzanie talentami wg. Gallupa". Szkolenie zamknięte związane z tematem zarządzania talentami to np: "Retencja – jak zatrzymać najlepszych pracowników w firmie?". Zapraszamy do zapoznania się ze wszystkimi naszymi szkoleniami.

 

Pracownicy wykorzystujący swoje talenty są bardziej zaangażowani

Podstawową korzyścią, która płynie ze stosowania polityki rozwojowej wobec talentów, jest wzrost zaangażowania pracowników objętych tą polityką.

W kulturze opartej na mocnych stronach pracownicy szybciej uczą się i wchodzą w swoje role, są bardziej wydajni i wykonują lepiej swoje zadania, zostają w swoich firmach dłużej i są bardziej zaangażowani. Ponad dwie trzecie (67%) pracowników, którzy twierdzą, że ich przełożony koncentruje się na ich mocnych stronach, jest zaangażowanych w swoją pracę. Jeśli pracownicy twierdzą, że ich przełożony zupełnie nie koncentruje się na ich mocnych stronach, tylko 2% z nich jest zaangażowanych, podczas gdy aż 71% jest zniechęconych.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

10 lipca 2018
Dlaczego warto wprowadzić wellbeing w organizacji? Od czego zacząć? Autor: Agata Pelc, ekspert z zakresu wellbeing'u Wstęp Szanowni Państwo!Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość...
9 lipca 2018
Test Badania Kompetencji Harrisona Wstęp Dlaczego niektórzy ludzie nie potrafią się „dopasować”, nie wykorzystują swojego pełnego potencjału lub nie są tak skuteczni, jak napisali w swoim CV?Dlaczego duża część zarządzania/przywództwa czy innych umiejętności społecznych nie zostaje przyswojona, dlaczego zostaje w szkolnej sali, zamiast przenieść się do miejsca pracy?Dlaczego tylu ludzi, posiadających ponadprzeciętne techniczne umiejętności pracy, ma problem z kontaktami międzyludzkimi?Odpowiedź...
12 kwietnia 2018
Koncepcja poziomów wartości Gravesa Czym jest koncepcja poziomów wartości Gravesa? Koncepcja poziomów wartości Gravesa, wcześniej znana jako koncepcja Spiral Dynamics Becka i Cowana, odpowiada na bardzo istotne pytania związane z życiem i motywami działania człowieka: dlaczego niektórzy z nas aby osiągnąć zamierzony cel kierują się walką, a dla innych najważniejsze jest przestrzeganie zasad i porządek? Dlaczego dla niektórych najistotniejszą rzeczą...
29 czerwca 2017
Alternatywa dla ocen okresowych - Performance Management PO CO NAM PERFORMANCE MANAGEMENT? Przez niemal trzy dekady specjaliści od zarządzania zasobami ludzkimi przekonywali nas, że "systemy ocen pracowniczych są jednym z podstawowych wymogów profesjonalnego zarządzania zasobami ludzkimi". Z drugiej jednak strony niemal nieustannie spotykaliśmy się z problemami z wdrożeniem tego typu rozwiązań. Dość powiedzieć, że 2/3 wdrożeń SOP upada w trakcie...
10 maja 2017
Budowanie kultury współodpowiedzialności Kultura polskich firm przypomina kulturę folwarku W ostatnich latach obserwujemy renesans zainteresowania kwestiami kulturowymi. Dzięki intensywnym kontaktom zagranicznym polscy studenci, naukowcy, robotnicy budowlani, informatycy, kierowcy autobusów, dentyści itd. na własnej skórze przekonują się czym jest odrębność kulturowa. Z badań przeprowadzonych przez prof. Janusza Hryniewicza i wielu innych opracowań, wyłania się specyficzny rys stosunków panujących w polskich firmach,...

ZOBACZ OSTATNIE ARTYKUŁY

z tej strefy wiedzy

27 kwietnia 2022
Znajomość własnej kultury i kultur, z którymi podejmowana jest komunikacja na jakimkolwiek poziomie owocuje wytworzeniem się świadomości kulturowej, czyli umiejętności rozpoznania i zrozumienia wpływu kultury na ludzkie zachowania i idee oraz wpływu własnej kultury na postrzeganie świata, proces oceniania i podejmowania decyzji. Aby dojść do etapu efektywnej komunikacji międzykulturowej niezbędna jest inwestycja czasu, energii i starań w wykluczenie uprzedzeń i...
28 lutego 2022
Zmienność i niepewność wpisała się w zawodowe i prywatne doświadczenia ludzi na całym świecie na tyle mocno, że mówienie o rzeczywistości VUCA wydaje się dziś truizmem. Wielu z nas wciąż nie wróciło do biur, ale okazało się, że w dalszym ciągu można nawiązywać kontakty, efektywnie współpracować i wprowadzać innowacje. Wiemy już, że przyszłość nie przyniesie stabilizacji. Turbulencje, jakie zafundowała nam...
24 maja 2021
Ocena potencjału pracowników jest jednym z ciekawszych przedsięwzięć z jakimi może mierzyć się dział HR niemal każdej organizacji. Wskaźniki z zakresu zarządzania Kapitałem Ludzkim pozwalają odpowiedzieć na pytanie: ile jest wart nasz zespół pracowników? jaką wartość tworzą oni dla organizacji? Ocena potencjału jest próbą odpowiedzi na pytanie: ile może być wart nasz zespół, jeśli odpowiednio wykorzystamy jego potencjał?
26 kwietnia 2021
Ocena potencjału zawodowego pracowników w zakresie kompetencji to jedno z podstawowych a zarazem najtrudniejszych wyzwań przed jakimi stają specjaliści HR. Źle przeprowadzona ocena nie tylko jest bezużyteczna, lecz także prowadzi do licznych nieporozumień a nawet konfliktów. Dlatego też nieustannie szukamy narzędzi, które ułatwią nam realizację takiego zadania. Jednym z nich są coraz bardziej popularne testy kompetencji.
25 marca 2021
TRANSFORMACJA CYFROWA = TWORZENIE FIRMY INNOWACYJNEJTo nie jest więcej przemysłu w przemyśle, To jest więcej kreatywnego myślenia
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

ZOBACZ NAJBLIŻSZE SZKOLENIA

powiązane z tematem artykułu

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550


ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108


Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2021 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.