Co powinien zawierać arkusz okresowej oceny pracownika

Ocena pracownicza jest procesem, dostarczającym organizacji kluczowych informacji na temat pracowników. Czy warto wprowadzić ją w swojej firmie? Czy zmotywuje współpracowników do działania?

28 października 2014
zdjęcie - Co powinien zawierać arkusz okresowej oceny pracownika

Co powinien zawierać arkusz okresowej oceny pracownika. Ocena pracownika. Karta oceny pracownika


Co powinien zawierać arkusz okresowej oceny pracownika? Jak oceniać pracownika?

Nie ma jednego wzoru dla arkuszy oceny pracownika, ponieważ ich dokładny skład zależy od rodzaju działalności gospodarczej, okresu, jaki jest sprawdzany, oraz zakresu informacji, jaki ma zawierać. Jednak na potrzeby ogólnej informacji na temat arkuszy oceny pracownika można wskazać kilka elementów podobnych dla każdego.

Dane personalne pracownika

To, jak się wydaje, najbardziej podstawowe informacje, które musza zostać umieszczone w arkuszu (arkusz oceny pracownika, formularz oceny pracownika lub karta oceny pracownika), aby możliwa była identyfikacja ocenianego pracownika. Możemy w tym miejscu umieścić również inne informacje, jak to, za jaki okres jest przeprowadzana jest ocena, kto jest bezpośrednim przełożonym ocenianego, kiedy została dokonana ocena.

Interesują Cię szkolenia HR? Znajdziesz tam szkolenia związane m.in. z zarządzaniem pokoleniami, turkusowy sposób zarządzania, design thingking czy wolontariat pracowniczy.

Poziom realizacji zadań

W tym miejscu oceniamy stopień realizacji poszczególnych zadań powierzonych pracownikowi. Tutaj możemy w mniejszym lub większym stopniu rozpisać elementy takie jak ważność zadania, dodatkowe problemy, zaangażowanie pracownika i wiele innych. Modyfikacje są wskazane zwłaszcza, jeśli zależy nam na uzyskaniu bardzo dokładnym danych dotyczących konkretnego działania.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Szkolenia online umożliwiają pełną interakcję zarówno z prowadzącym jak i z innym uczestnikami.

Realizujemy szkolenia online, webinary i projekty hybrydowe.

Sprawdź nasze kursy i szkolenia online:



Jak oceniać pracownika - Ocena kompetencji

Kolejna sfera dotyczy oceny kompetencji obowiązujących na danym stanowisku. Kompetencje można podzielić na kluczowe – najważniejsze dla firmy i odnoszące się do każdego stanowiska. Kompetencje managerskie – związane z zarządzaniem zespołem oraz funkcyjne – dotyczące specjalizacji w ramach stanowiska. Rozpisując kompetencje, powinniśmy pamiętać, aby nie zawrzeć ich zbyt wiele, może to bowiem utrudnić pracę, np. niektóre z kompetencji mogą okazać się zbyt podobne.

Należy wybrać kilka najistotniejszych i skupić się na nich, nadmiar jest wrogiem przejrzystości. Do kompetencji dobieramy skalę, dopasowując oceny do stopnia posiadanych kwalifikacji. W stworzeniu odpowiedniej skali ocen przydać się może rozpisanie, co jest oczekiwane przy danej kompetencji, a następnie, poprzez stopniowanie ilości spełnionych wymogów, ustawienie odpowiednio ocen spełniających poszczególną liczbę wymogów. 

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Skutecznie zarządź swoim czasem. Oferujemy szkolenie z zarządzania czasem podczas którego m. in.: dowiesz się jak planować i określać cele, jakie są bariery osobiste w zarządzaniu sobą w czasie, oraz jak je przezwyciężyć, poznasz techniki, które są pomocne w zarządzaniu czasem.

Zajrzyj również tutaj: flow, szkolenia dla firm warszawa.


Podsumowanie

Na sam koniec tradycyjnie zostawiamy podsumowanie tego, co zawierają wszystkie powyższe elementy. Przy sumowaniu należy skupić się nie tylko na bezrefleksyjnym wystawieniu oceny za całokształt, ale należy wskazać zarówno dobre, jak i złe strony. Jeśli tylko jest to możliwe, najlepiej jest nie uogólniać – z takiej oceny bowiem ciężko będzie pracownikowi wyciągnąć wnioski i dojść do tego, co powinien zmodyfikować w swoim zachowaniu, aby w przyszłości otrzymać lepszą ocenę. Przydatne są również takie elementy jak: ocena własna pracownika, uwagi, propozycje. Dodatkowo formą sprzyjającą rozwojowi i obserwacji rozwoju ocenianego jest dodanie tabeli, gdzie odnotowywane będą poszczególne osiągnięcia w zakresie wskazanym jako szczególnie problematyczny.

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Nazwa tej metody diagnozy pochodzi od sposobu jej zastosowania, tj. zbierania informacji, jak funkcjonuje w organizacji dany pracownik według osób z bliższego i dalszego otoczenia.

Czynnikiem, który najbardziej motywuje do pracy jest wynagrodzenie – takie wnioski przynosi analiza wyników ankiety przeprowadzonej przez serwis praca.wp.pl. Okazało się, że 50% ankietowanych wskazało pieniądze jako najsilniej motywujący bodziec do tego, by pracować.

Assessment Center (AC) jest definiowany jako ocena grupy jednostek przez zespół sędziów przy użyciu szeregu szczegółowych i wieloaspektowych technik. Przynajmniej jedna z tych technik powinna być próbką pracy lub „symulacją” (Task Force on Assessment Center Standards, 1980).
 
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,



E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapę



lub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.