ELEMENTY KULTURY ORGANIZACYJNEJ - TOŻSAMOŚĆ ORGANIZACJI, WIZERUNEK, KULTURA ORGANIZACYJNA 2/2

Podobnie jak TOŻSAMOŚĆ OSOBISTA jest wyróżnikiem jednostki, tak tożsamość organizacji, wizerunek i kultura organizacyjna to zbiór cech wyróżniających daną organizację, czyli odróżniającą ją od innych.
24 maja 2017
zdjęcie - ELEMENTY KULTURY ORGANIZACYJNEJ - TOŻSAMOŚĆ ORGANIZACJI, WIZERUNEK, KULTURA ORGANIZACYJNA 2/2

W ARTYKULE:

ELEMENTY KULTURY ORGANIZACYJNEJ - TOŻSAMOŚĆ ORGANIZACJI, WIZERUNEK, KULTURA ORGANIZACYJNA 2/2

Kultura organizacyjna


Jak opisano wcześniejj kultura organizacyjna jest zbiorem formalnych i nieformalnych zasad wewnętrznych, które regulują funkcjonowanie organizacji właśnie od wewnątrz. Bardzo trudno jest wskazać wszystkie elementy budujące kulturę organizacji – tych elementów jest bowiem tak dużo, co więcej, na tyle przenikają się one wzajemnie, że wyodrębnienie najważniejszych z nich stanowi nie lada trudność. Poniżej wskazane są jednak pewne kluczowe obszary przejawów kultury organizacji.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zapraszamy do zapoznania się z klasykami szkoleń otwartych dla HR online, stacjonarnych.

Zobacz nasze szkolenia HR.

Wartości
Powyżej wymieniono wartości, jako element budujący tożsamość organizacji. Jest jednak zasadnicza różnica w rozumieniu pojęcia „wartości” w kontekście tożsamości i kultury organizacji. W kontekście tożsamości będziemy brać pod uwagę wartości komunikowane, widniejące na stronie internetowej organizacji, w strategii organizacji itp. W kontekście kultury organizacji przez wartości będziemy rozumieli realnie promowane postawy pracowników (lub poszczególnych ich grup.

Niejednokrotnie bowiem na poziomie komunikacji promowana jest np. współpraca, realnie okazuje się jednak, że organizacja promuje raczej osobistą skuteczność promując jednostki niewspółpracujące, a raczej dominujące, czy wręcz agresywne.

Elementem tozsamości organizacji będzie w szczególności sposób podejścia do tzw. „work-life balance”, czyli rozumienie i szanowanie przez organizację życia pozazawodowego pracowników vs. oczekiwanie stawiania przez pracowników pracy ponad inne aspekty życia.

Przejawem tego aspektu kultury organizacji będą m.in.:

 • Elastyczny czas pracy
 • Możliwość pracy zdalnej
 • Ilość obowiązków realnie dopasowana „pod 8 godzin pracy” itp.


Styl zarządzania
Każdy z nas ma indywidualne preferencje dotyczące zarządzania, ale również bycia zarządzanym. Sztuką jest jednak umiejętność korzystania z różnych stylów – dobierając odpowiedni styl do konkretnej sytuacji (konkretny podwładny vs. rodzaj i trudność zadań).

Tymczasem – zgodnie z popularnym powiedzeniem dotyczącym organizacji, że „ryba psuje się od głowy” – organizacje wielokrotnie w niepisany sposób promują styl zarządzania, a młodsza kadra menedżerska ucząc się od swoich mentorów powiela te same błędy, jak np.:
Brak elastyczności w zarządzaniu

 • Brak koncentracji na potrzebach podwładnych w realizacji celów biznesowych
 • Niespójność przestrzegania zasad
 • Brak konkretnego określania celów
 • Nieprecyzyjna informacja zwrotna
 • Brak zaangażowania w funkcje menedżerskie

Relacje międzyludzkie
Elementem tożsamości organizacji jest również to, jakie zachowania koleżeńskie organizacja promuje – np.:

 • formalne lub nieformalne zwracanie się do siebie nawzajem
 • sposoby rozwiązywania sytuacji konfliktowych
 • wspólne aktywności pozazawodowe, itp.

Gamma - firma szkoleniowa roku w rankingu Gazety Finansowej. Oferujemy szkolenia sprzedażowe i szkolenie managerskie np: i inne. Zapoznaj się z nimi. Zapraszamy.

 

Komunikacja
Komunikacja jest bardzo szerokim aspektem tożsamości organizacji. Każda organizacja wypracowuje bardzo indywidualne zasady komunikacji. Zasady te, najogólniej rzecz ujmując dotyczą tego

 • Co…
 • W jaki sposób…
 • Komu…
 • Mówimy/nie mówimy

Organizacja będzie więc promować to, czy komunikujemy się jawnie, czy niejawnie, 1:1, czy zespołowo, ustnie, czy pisemnie, będzie również udrażniać lub blokować przepływ informacji z góry na dół i z dołu do góry, a także pomiędzy poszczególnymi jednostkami organizacyjnymi wewnątrz firmy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przygotowując nasze szkolenia HR online nie przekładamy treści i procesu „jeden do jednego” ze szkoleń stacjonarnych.


Zobacz nasze szkolenia HR.

Spójność
Spójność jest chyba najciekawszym aspektem tożsamości organizacji – stanowi bowiem swoistą „metazasadę” regulującą inne zasady wewnątrz organizacji. Organizacje różnią się bowiem między sobą w zakresie tego, na ile panujące wewnątrz firmy zasady są transparentne (czyli jasne i przejrzyste), a także na ile są konsekwentnie realizowane.

Może się bowiem okazać, że integralnym aspektem kultury danej organizacji jest „podwójność”, czyli diametralne różnice pomiędzy systemem wartości jawnie komunikowanym i niejawnie realizowanym (np. promowane postawy koleżeńskie, - współpraca vs. dominacja, promowane postawy wobec klientów – budowanie relacji vs. zysk z pojedynczej transakcji, itp.).

Może być również tak, że zasady obowiązują jedynie część organizacji, a nie obowiązują konkretnych pracowników, działów, lub konkretnych poziomów organizacji. Jest to o tyle ważne, iż jest to jeden z najczęstszych powodów braku zaangażowania wśród pracowników – efektem niespójności zasad jest zwykle poczucie bezradności, niesprawiedliwości, co z kolei prowadzi do braku przewidywania osobistych korzyści z zaangażowania.

Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Gamma przeprowadziła w marcu osiem specjalistycznych pokazów dotyczących Onboardingu 2.0, w których udział wzięło ponad 160 ekspertów. Ideą pokazu było możliwie dokładne odwzorowanie pierwszego dnia nowego pracownika w szeregach organizacji. Uczestnicy pokazów wcielili się w nowo zrekrutowanych specjalistów ds. HR w firmie Gamma, mieli szansę wejść w buty adepta.
Szanowni Państwo!
Od momentu, kiedy w latach osiemdziesiątych na Uniwersytecie Stanforda zaczęto pracować nad włączeniem idei Design Thinking do biznesu minęło ponad 30 lat. Dziś  Design Thinking wspiera organizacje w dynamicznym rozwoju, działając w obszarach: strategii, komunikacji, marketingu i HR.  Metodologia ta pomaga tworzyć innowacyjne rozwiązania, które dzięki zrozumieniu potrzeb docelowego odbiorcy, kreują unikalne doświadczenia. Jak powiedział Oren Harari: Elektryczne oświetlenie nie jest skutkiem ciągłego ulepszania świeczek.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel: 22/266 08 48,

tel. kom.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel: 22/266 08 48,
tel. kom.: 505 273 550

ul. Mysłowicka 15
01-612 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.