Rozmowy rekrutacyjne via wideo

Nowoczesna technologia zaopatrzyła człowieka w wiele narzędzi, które potrafią znacząco ułatwić każdą napotkaną w życiu sytuację. Szczególnie upraszczają one komunikację międzyludzką. Wysokoobrotowe połączenia szerokopasmowe oraz aplikacje takie jak Skype, Slack, Viber jak i wiele innych, nie tylko pozwoliły ludziom na utrzymywanie ze sobą kontaktów w celu socjalizowania się, lecz również dały wiele możliwości firmom - rekrutacji najlepszych ludzi na całym rynku.

15 lipca 2019
zdjęcie - Rozmowy rekrutacyjne via wideo


Jak rozwinąć psychiczną odporność w pracy menadżera i lidera


Wstęp

Telefoniczne połączenia i video rozmowy są tak samo istotne i diagnostyczne jak rozmowy bezpośrednie. Do tego typu wywiadów należy przygotować się równie gruntownie, jak do klasycznej rozmowy.

Obecnie, coraz więcej korporacji przeprowadza rozmowy rekrutacyjne via wideo z potencjalnymi pracownikami. Owa metoda ma swoje zalety aczkolwiek czy jest ona w stanie zastąpić klasyczne formy rekrutacyjne?

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Zobacz szkolenia online i szkolenia menadżerskie realizowane w Gammie dotyczące sprzedaży i rozwoju. Sprawdź szkolenia HR i dla administracji publicznej. Zaufaj firmie szkoleniowej roku.

Zalety rozmów rekrutacyjnych via wideo:

Mniejsze koszty

Kandydaci nie muszą wychodzić z domu w celu nagrania wideo dzięki czemu nie muszą wydawać pieniędzy na pożywienie, podróż czy też zakwaterowanie. Co więcej, pracodawca również jest w stanie na tym zaoszczędzić ponieważ nie musi wynajmować lokalu przeznaczonego do przeprowadzenia owej rozmowy.

Ponadto po skończonej rekrutacji obie strony mogą wrócić do swoich obowiązków, bez zaburzenia ich produktywności.

Oszczędność czasu

Każde nowe miejsce pracy przyciąga tysiące kandydatów, co pozwala pracodawcy na wybranie najlepszej osoby. Niestety ma to również swoje minusy ponieważ wiele uzdolnionych osób ubiegających się o dane stanowisko ginie w tłumie bądź pracodawca zapomina o nich po przesłuchaniu 50 innych osób. Wywiady wideo pozwalają pracodawcy na ponowne ich odsłuchanie jak i dają pewność wyboru najlepszego kandydata.

Przeglądanie kandydatów na odległość

Jeśli zleceniodawcy są otwarci na zatrudnienie kandydatów na odległość to rekrutacje wideo są idealnym rozwiązaniem na pokazanie umiejętności owej osoby. Przede wszystkim kandydaci muszą wykazać się efektywnym komunikowaniem się oraz udzielaniem odpowiedzi w odpowiednim momencie jak i posiadaniem technicznych umiejętności w celu ułatwienia procesu produkcji. Ponadto potencjalni aplikanci mogą przedstawić swoje zdolności i wiedzę natychmiast, w danym miejscu, co pozwoli pracodawcom przyśpieszyć ich wybór.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Sprawdź nasze szkolenia online:

Oferujemy zarówno pojedyncze interaktywne warsztaty online jak i rozbudowane formaty. Korzystamy z najpopularniejszych technologii transmisji video. Sprawdź. Na pewno coś wybierzesz dla swojej firmy.

Ocena komunikatywności

Niektóre stanowiska wymagają od kandydatów posiadania wielu ekstrawertycznych cech charakteru, tak więc język ciała oraz umiejętność komunikowania się stawiane są na pierwszym miejscu najbardziej pożądanych wartości wśród potencjalnych kandydatów na dane stanowisko.

Na szczęście obie z tych cech mogą być tak samo skutecznie ocenione w rozmowie wideo jak i w klasycznej formie rekrutacyjnej. Firma potrafi uchwycić prawdziwą esencje każdego aplikanta – sposób w jaki mówią, strój, przedstawienie pomysłów – i zdecydować czy pasują do ich działalności

Mniejsza presja

Wiele chętnych o prace osób, pomimo ich umiejętności jest eliminowanych już w pierwszym etapie rekrutacji ponieważ podczas rozmowy byli zbyt zdenerwowani. Pracodawcy nie powinni zwracać na to aż tak dużej uwagi, chyba że przesłuchiwana osoba ma zostać twarzą firmy. 

Rozmowy wideo pozwalają kandydatom na bycie bardziej rozluźnionym, gdy znajdują się w swoim mieszkaniu i odpowiadają na pytania w swoim tempie. Co więcej zdobywają cenny wgląd na to jak przebiega rozmowa rekrutacyjna i czego szukają zleceniodawcy. Taka wiedza może im pomóc mniej się denerwować w następnych typowych rozmowach o prace.

Lepsza praca zespołowa osób zatrudniających

Proces zatrudniania zazwyczaj wymaga kolaboracji całego zespołu osób za to odpowiedzialnych. Wywiady o prace via wideo ułatwiają ich współpracę gdyż angażują do tego każdą osobę z zespołu już na początku procesu rekrutacji. Wszyscy zobaczą tę samą prezentację kandydata, podzielą się swoją opinią i wspólnie zadecydują o zatrudnieniu bądź odrzuceniu danego aplikanta.

Tym sposobem osoby chętne do pracy nie muszą przechodzić przez serię rozmów z każdym innym zleceniodawcą do czasu kiedy któryś z nich zobaczy potencjalny czynnik uniemożliwiający zawarcie umowy.

ZOBACZ NASZE SZKOLENIA:

Przeszkoliliśmy ponad 50 tys. osób na stanowiskach menedżerskich. Realizujemy szkolenia stacjonarne otwarte, szkolenia zamknięte oraz szkolenia menedżerskie online.


Zapoznaj się z naszymi szkoleniami menadżerskimi.

Wady rozmów rekrutacyjnych via wideo.

Wadliwe połączenia internetowe

Jednym ze znaczących minusów rozmów wideo jest to iż są one zależne od stabilnego i szybkiego połączenia internetowego. Jeśli lokalny dostawca internetu kandydata nie jest w stanie zapewnić dostatecznej jak i stabilnej jakości swojego serwisu, przez ciągłe rozłączanie połączenia i słabą jakość wideo jak i dźwięku, pracodawca może przejść do kolejnej osoby, mimo że poprzednia osoba była lepiej przygotowana i miała większą wiedzę na dany temat, umiejętności oraz doświadczenie. Problemy techniczne nie byłyby brane pod uwagę w klasycznych formach rekrutacyjnych.

Słaba jakość wideo

Niektóre firmy poszukują aplikantów, którzy nie dość że posiadają wiele ekstrawertycznych cech charakteru są jeszcze charyzmatyczni i przyzwoici, oraz kiedy nadarzy się okazja są gotowi zostać twarzą korporacji. Słaba jakość wideo jest w stanie zrujnować jakiekolwiek szanse na dostanie pracy gdyż prezentacja takiej osoby nie jest tak efektowna jak powinna, a owi aplikanci nie zostają w pamięci rekrutantów.

Zleceniodawcy, zasypani tysiącami dokumentów, będą szukać pracowników, którzy zostali lepiej przedstawieni.

Brak komputerowej wiedzy

Jest mnóstwo prac do których nie jest potrzebna ani wymagana znajomość komputerów czy też technologii, aczkolwiek taka wiedza jest konieczna jeśli aplikant chce skorzystać z rozmowy rekrutacyjnej via wideo. Z tego typu wywiadami o prace osoba której brakuje znajomości komputerowej może napotkać się z bardzo dużym problemem.

Kandydat mógłby dostać swoją wymarzoną prace w typowej rozmowie rekrutacyjnej, a jednak w rekrutacji via wideo to przez nieumiejętność ustawienia wszystkich sprzętów i nagrania wideo, już od początku jest wyeliminowany.

Limit czasowy odpowiedzi

Każdy kandydat którego rozmowa rekrutacyjna ma formę wideo, ma wyznaczony limit czasowy swojej rozmowy jak i odpowiedzi. Aczkolwiek w sytuacji opóźnienia połączenia albo problemów technicznych czas prezentacji nie będzie wydłużany. Co więcej aplikant może również stracić swój cenny czas gdy proces logowania jest zbyt skomplikowany. Wielokrotne opcje, które wymagają szybkiego myślenia i braku miejsca na popełnianie błędów możgą przedstawić cały proces za zbyt stresujący.

Potencjalne oszustwo

Nie jest to coś bardzo powszechnego, aczkolwiek mogą pojawić się firmy które mają na celu oszukać potencjalnych kandydatów prosząc ich o symboliczną opłatę by zwiększyć swoją szansę na zostanie zatrudnionym. Co jeszcze niektóre korporacje będą próbować reklamować się jako lepsze czy też inne niż naprawdę są. Stąd będą wprowadzać w błąd aplikantów jak i marnować ich czas, który mógłby zostać przeznaczony na szukanie innych stanowisk.

To samo dotyczy kandydatów. Poprzez rozmowę rekrutacyjną via wideo zleceniodawcy ciężej będzie zauważyć czy dana osoba oszukuje na temat swojego doświadczenia bądź umiejętności. Biorąc to pod uwagę każda ze stron powinna dwa razy albo sprawdzić firmę do której aplikuje albo publicznie spotkać się z osobą, którą zatrudnił.

Koszt sprzętu i połączenia

Rozmowy rekrutacyjne via wideo wymagają posiadania odpowiedniego sprzętu jak i stabilnego połączenia internetowego, kandydaci którzy nie posiadają obu z tych rzeczy napotkają trudności na uczestnictwo w owych wywiadach o prace. Połączenia szerokopasmowe mogą być droższe dla osób których na to nie stać i mogą wywołać problemy na wzięcie udziału w rekrutacji. Profesjonalnie wyposażony system jest niezbędny do odpowiedzi na pytania i wysłania swojego podania do wymarzonej pracy. Nie kiedy klasyczne rozmowy rekrutacyjne bądź przez te wykonywane przez telefon są mniej kosztowne gdyż nie wymagają posiadania dobrego połączenia i odpowiedniego sprzętu.

Podsumowując.

Rozmowy rekrutacyjne via wideo mogą być niesamowitym rozwiązaniem ponieważ pozwalają znaleźć idealną osobę do danej firmy. Jednakże obie strony - zarówno pracodawcy jak i kandydaci muszą być świadomi swoich obowiązków, tak aby wszystko poszło gładko.

Firma szkoleniowa Gamma | Szukasz nowości z obszaru HR, szkoleń czy team building'u?
Polub nas i otrzymuj informacje na bieżąco!

ZOBACZ NAJCIEKAWSZE ARTYKUŁY

z naszej strefy wiedzy

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   
Szanowni Państwo!
Jednym z podstawowych oczekiwań od ekspertów HR oraz HR Business Partnera jest wsparcie organizacji oraz menedżerów w wykorzystaniu potencjału pracowników i zapewnieniu możliwie najwyższego poziomu efektywności. Od wielu już lat nie tylko mówi się o zarządzaniu efektywnością lecz także wdrażane są systemowe rozwiązania mające na celu podnoszenie efektywności pracowników. Jesteśmy też świadkami prawdziwej rewolucji w podejściu do tworzenia wyzwań dla pracowników i monitorowania postępów na drodze do ich realizacji. Warto zetem przyjrzeć się nowym rozwiązaniom gdyż jeśli jeszcze ich nie stosujemy to najprawdopodobniej wkrótce się z nimi zmierzymy.

Życzymy owocnej lektury!
Zespół Gamma
Clare Graves stworzył swój model na podstawie licznych badań przeprowadzonych na ludziach z całego świata, w różnym wieku i z różnych grup społecznych. Na tej podstawie doszedł do wniosku, że z czasem nasze poziomy świadomości ulegają zmianom. Dzieje się tak przez doświadczenie jakie zdobywamy, w związku z czym przechodzimy na coraz to wyższe etapy.

Przewodzenie ludziom i zarządzanie nimi oraz ich efektywnością to ciągłe wzajemne oddziaływanie wzorców zachowań jednostek na siebie nawzajem. Zatem inni zmieniają się tylko w takim stopniu, w jakim my się zmieniamy!

Czym jest wellbeing i jak wykorzystać go do zarządzania organizacją? Jak właściwie dbać o dobrostan pracownika tak, aby połączyć zaspokojenie jego potrzeb i potrzeb organizacji? Jak dzięki well-beingowi stać się organizacją tętniącą dobrą i pozytywną energią, która zamienia tę energię na wartość dla wszystkich jej członków?

ZOBACZ LOSOWE ARTYKUŁY Z NASZEJ STREFY WIEDZY

Okno Johari to psychologiczne narzędzie, które pozwala poznać siebie i swoje relacje z otoczeniem. Wyznacza ono cztery obszary, które obrazują poziom samoświadomości jednostki i jej relacje z innymi ludźmi. Okno Johari stosuje się do wzmacniania komunikacji w pracy, budowania zespołów i rozwoju osobistego.

Test 12 pytań Gallupa Instytut Gallupa przez ponad 25 lat prowadził wywiady z ponad milionem pracowników. Pytano o różne aspekty pracy, w celu wyłowienia najważniejszych kwestii decydujących o odpowiedzi na pytanie: co to jest dobre miejsce pracy?

Raport Deloitte podsumowujący 2015 rok potwierdza, że najistotniejszym wyzwaniem dla liderów przedsiębiorstw okazało się budowanie kultury organizacyjnej i zaangażowania. Zdaniem autorów raportu to właśnie te dwie, kluczowe wartości stanowią receptę na coraz powszechniejsze trudności w przyciąganiu i utrzymywaniu pracowników o wysokim potencjale. Organizacje, które umiejętnie wykorzystają ten fakt, mają szansę wygrania boju o talenty i pozostawienia w tyle swoich konkurentów.   

W powieści „Man’s Search for Meaning (Człowiek szukający sensu)”, Viktor Frankl wspomina iż osoby które najlepiej zarządzały swoim życiem w obozie, potrafiły też w idealny sposób kontrolować swoje zachowanie i uczucia.  Frankl wiedział że nawet w najgorszych możliwych warunkach, człowiek może przetrwać jeśli jest odporny psychicznie i posiada odpowiednie nastawienie.

Posiadanie menedżerskiej odwagi wiąże się z wieloma różnorakimi umiejętnościami. Wprawa w stawaniu naprzeciw występującym problemom, sztuka doboru odpowiednich ludzi w swoim otoczeniu, kunszt podejmowania ciężkich decyzji oraz brania za nie pełnej odpowiedzialności to tylko kilka przykładowych zdolności którymi odznaczają się menadżerowie.

Gamma - newsletter

Newsletter

Bądź na bieżąco z nowymi treściami wikiGammy. Zapisz się do naszego newslettera.

Zapraszamy do naszej

strefy wiedzy

WikiGamma
WikiGamma

Autorskie raporty, wartościowy know-how, pigułki wiedzy.

Gamma Q&A
Gamma Q&A

Odpowiedzi na często pojawiające się pytania z obszaru HR.

Artykuły eksperckie
Artykuły eksperckie

Artykuły związane ze szkoleniami eksperckimi.

Wideo
Wideo

WikiGamma w formacie video.

Recenzje książek
Recenzje, Stanowiska pracy

Recenzje książek, lista najpopularniejszych zawodów.

Artykuły
Artykuły, Artykuły cd., Prawo

Standardowe informacje z obszaru szkoleń.

Daj nam poznać

TWOJE POTRZEBY

Zadzwoń do nas:

tel.: 505 273 550,E-mail:
biuro@projektgamma.pl

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa

Znajdź nas na mapie

Zobacz mapęlub użyj formularza

Kontakt
biuro@projektgamma.pl
tel.: 505 273 550

ul. Farysa 64
01-971 Warszawa
NIP: 113-26-90-108

Strona należy do grupy Gamma realizującej szkolenia eksperckie, sprzedażowe, managerskie, farmaceutyczne oraz team building dla firm. Firma szkoleniowa 2019 roku.
© Konsorcjum Szkoleniowo-Doradcze Gamma spółka z ograniczoną odpowiedzialnością spółka komandytowa
Wszelkie prawa zastrzeżone. Szkolenia dla firm i administracji.